Літературне читання 2 клас
Тема. Позакласне читання В.Сухомлинський « Як починається осінь»
Мета: поглибити знання учнів про ознаки осені та художні засоби, які використовують поети та письменники для їх зображення, формувати навички свідомого і виразного читання цілими словами; вчити аналізувати прочитане, розвивати естетичне сприймання навколишнього світу.
Очікуванні результати:
після цього заняття учні зможуть:
Обладнання: портрет В. Сухомлинського, збірки творів письменника,таблиці для розвитку темпу читання.
Тип уроку: урок формування і вдосконалення вмінь і навичок
Методи і прийоми. « Асоціативний кущ»,
« Передбачення», « Мікрофон», « Незакінчене речення», « Крісло автора»
Хід уроку
І. Етап орієнтації.
Вчитель.
Холодно зараз в лісах і лугах,
Холодно зайчикам, лискам, птахам.
Затишно й тепло в класі у нас.
Доброго ранку, вітаю я вас.
ІІ. Етап цілепокладання.
Вчитель. Який розділ вивчаємо? (Авторські вірші та малі жанри для дітей)
Про що ми з вами дізналися працюючи над цим розділом?
Повідомлення теми і мети уроку. Діти, сьогодні до нас на урок завітала Осінь. Дізнавшись, що на уроці ми з вами будемо працювати над оповіданням В. Сухомлинського « Як починається осінь», вона виявили бажання перевірити, що вам відомо про цю пору року. Чи згодні ви попрацювати з нашою гостею? Вона принесли нам подарунок «Дерево успіху». В кінці уроку ми з вами звернемось до цього чарівного дерева.
Діти, а сьогодні ми з вами продовжуємо читати оповідання відомого педагога Василя Олександровича Сухомлинського якому належать слова, які є девізом наших уроків читання.
«Читання – основа навчання»
Вчитель. - Як ви розумієте ці слова?
- Діти, що ви очікуєте від цього уроку?
- Як же ви повинні працювати, щоб ваші очікування здійснилися?
1
На уроці ми працюємо :
К – колективно
Л – логічно
А – активно
С – старанно
ІІІ. Етап проектування.
– Чи згодні ви працювати за цим планом?
ІV. Етап організації виконання плану діяльності
1.Мовна розминка
Ми прагнемо навчитися гарно і виразно читати, для цього потрібно тренувати своє дихання, розвивати пам'ять, увагу
1. Голосні. А - У – О – И – І - Е
Зробити довгий глибокий вдих. На видиху вимовити голосні
2. Чистомовка.
Жу – жу – жу – я з усіма дружу.
Жи – жи – жи – маєш друга бережи.
3. Читання речень з різною інтонацією:
« Ой, що це?» ( інтонація здивування)
« Ой, як гарно!» ( інтонація задоволення)
« Ой, як боляче» ( інтонація болю)
4.Робота з пошуковою таблицею
У стовпчику під прямокутником знайдіть усі слова з буквою «і»
Під трикутником у другому стовпчику знайдіть і прочитайте усі слова з буквою «а»
У стовпчику під квадратом знайдіть усі слова з буквою «о»
5. Гра « Доповни речення»…
За літом, як завжди буває,
Чарівна осінь... (наступає).
Як тепле сонечко сміється,
То все ще літечком ... (здається).
Та все ж гніздечка опустіли —
Пташки у вирій ... (полетіли).
Не зазвучать пісні для втіхи,
В природі стало ... (тихо-тихо).
І вже нема чому радіти,
Бо починає лист ... (жовтіти).
2
Вправа « Передбачення»
Спробуйте передбачити, про що розповідатиметься в казці, яку ми сьогодні будемо опрацьовувати, прочитавши слова на кущику.
Осінь
День Птахи
Дід Мороз
( Діти висловлюють свої думки).
Читання вчителем .
3.Творча робота
Знайдіть у тексті прислів’я та поясніть їх значення
Низько стоїть сонце – світить, але не гріє.
Осінь іде – дощі за собою веде.
4. Хвилинка відпочинку
Раз, два — дружно встали,
Добре спинки порівняли.
Три — швиденько взяли гирі,
Підняли їх на чотири.
Попиляли ми дрова —
Раз, два, раз, два.
Порубали ми дрова —
Раз, два, раз, два.
Не стомились — відпочили
І за парти тихо сіли.
Гра « Крісло автора»
Власні вірші учнів нашого осінь.
Прикмети осені. Пояснити
Грім у вересні – на теплу осінь.
Павутина стелиться на рослинах – до тепла.
Осінь ясна – зима холодна.
Багато павутиння – буде довго тепло.
Грім у жовтні – на коротку зиму.
3
Домашнє завдання
Діти, а чи справдились ваші очікування від уроку?
- Оцініть свою роботу на « Дереві успіху». Якщо ви задоволені своєю роботою – прикріпіть зелені листочки, а якщо відчуваєте, що для успіху треба ще постаратися – прикріпіть жовті листочки..
- Мені дуже сподобалося, як ви працювали – старанно, активно, результативно. Дякую за плідну роботу.
4