Тема: Історія виникнення ялинкових прикрас. Звичаї та традиції українського народу у святкуванні зимових свят. Проектування форми методом біоформи.
Мета: : розширити знання учнів про ялинкові прикраси; ознайомити з історією виникнення новорічної іграшки; розвивати творчу ініціативу учнів, просторову уяву, активізувати пізнавальну діяльність школярів з урахуванням їх можливостей для їхньої подальшої самореалізації; формувати комунікативні, соціальні компетентності , виховувати художній та естетичний смаки, повагу до народних традицій; формувати позитивну мотивацію до навчання.
Матеріали та інструменти: ілюстрації з новорічними іграшками, відео-ролик, ноутбук (проектор), роздатковий матеріал.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку:
I Організаційний момент
Добрий день! В добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Зараз сядуть всі дівчатка,
А за ними і хлоп'ятка.
Щоб помилок уникати,
Треба гарно працювати.
1.2 Перевірка відсутніх
1.3 Перевірка готовності до уроку
II Актуалізація опорних знань
Через декілька днів до нас прийде календарна зима, а разом з нею й зимові свята. Цей час чародійства , доброї казки яку очікують у кожної оселі!
Питання до учнів:
Гра-ланцюжок:
Учні по черзі називають ті іграшки, які б вони хотіли бачити на ялинці виготовлені своїми руками. І перераховують ті матеріали з яких хотіли б виготовити іграшку.
III Мотивація пізнавальної та навчальної діяльності учнів
Новорічні свята! Це свята – найяскравіші і довгоочікувані. Вони ваблять чарівною атмосферою, чарує сяйвом тисячі різнокольорових вогнів, огортаючи на мить всю Землю в світ чудес!
Вправа «Мозковий штурм»
Так діти, я згодна з вами для того, щоб зробити оселю гарною на новорічні та різдвяні свята, сьогодні не складно придбати новорічні іграшки на будь-який смак, але набагато цікавіше зробити іграшку власними руками, вкладаючи в роботу часточку своєї душі. З ними будь-яка домівка виглядає більш затишною і оригінальною. Новорічні іграшки своїми руками не тільки заощадять бюджет, а ще й з гідністю будуть прикрасою вашої ялинки.
Прочитайте слово:
Н
О В О
Р І Ч Н А
І Г Р А Ш К А
IV Вивчення нового матеріалу
(Розповідь супроводжується показом ялинкових іграшок на роздруківках (додаток1))
Вважають, що вперше святково вбирати ялинки почали 1605 року у Франції. Їх пишно прикрашали горіхами, випічкою, паперовими трояндами, цукерками, шишками й шматочками цукру.
Цю традицію перейняли німці, але головною прикрасою їхньої ялинки були ароматні яблука. Тому виникнення новорічних кульок пов’язують саме з Німеччиною. За легендою, першу скляну кульку видули 1848 року в місті Тюрингії через неврожай яблук. Цей символ у вигляді кульки став прекрасним скляним замінником соковитих фруктів.
На зміну німецьким скляним іграшкам прийшли скляні кульки місцевих підприємств, а також ялинкові іграшки з вати, дерева, тканини й паперу. У XIX–XX ст. улюбленими ялинковими прикрасами довго були обгорнені у фольгу їстівні іграшки, випечені з тіста у формі зайчиків, білочок, фруктів і бурульок.
У 90-х роках популярності набули кульки із зображенням тварин — символів прийдешнього нового року, а з 2000 року — «американська» святкова іграшка. Ялинки рясно прикрашали різдвяними віночками, червоно-білими льодяниками, Санта Клаусами й декоративними шкарпетками для подарунків.
Сьогодні переважає мінімалізм: яскраве різнобарв’я замінили стримані монохромні кульки в срібних, червоних, золотих або синіх тонах.
Різдвя́ні прикра́си украї́нців — святкова атрибутика для прикраси житла, усі стародавні народні прикраси мають символічне значення.
За часів Київської Русі перші ялинкові прикраси робили із соломи, дерева, тканини, кольорових стрічок, пізніше з паперу, текстури та фольги. Їх виробляли вже спеціальні текстурні майстерні.
Ялинкові прикраси завжди відтворювали події часу. Під час Другої світової війни всі прикраси мали вигляд «парашутистів»: до них прив'язували шматочки тканини. Після польоту Юрія Гагаріна до космосу були популярні ялинкові прикраси у вигляді ракет та космонавтів.
V Практична робота
Методом фантазування створюємо (малюємо) казкову ялинкову іграшку, яку можна було б оживити. Розфарбовуємо свій малюнок іграшки.
VI Підсумки уроку
Рефлексія
VII Домашнє завдання
Скласти легенду, оповідання , вірш, казку про свою ялинкову прикрасу (малюнок ялинкової прикраси який виконали на уроці).
Додаток 1
Додаток 2