Тема: метод інтервалів.
Мета: сфомувати поняття «раціональні нерівності», домогтися розуміння та засвоєння методу інтервалів, розвивати логічне мислення, пам’ять, мову, виховувати уважність, наполегливість, впевненість у собі.
Тип уроку: урок формування та засвоєння нових знань.
Обладнання: проектор, картки з завданнями.
Хід уроку
І Організаційний момент. Оголошення теми та мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання (по відповідях).
ІІІ. Новий матеріал.
1) Означення раціональної нерівності.
2)
|
|
Чи завжди нулі функції розбивають область визначення на проміжки знакосталості? (Тільки у разі неперервної функції. Якщо функція має розрив, то відповідь – ні, оскільки на (х2:х3) функція не зберігає знак.)
3) Теорема 13.1
4)Ця теорема дає змогу, не будуючи графіка функції, розв’язати нерівності виду
f(x) > 0, f(x) < 0.
5) Метод інтервалів. Для розв’язування нерівності методом інтервалів треба:
1) Знайти ОДЗ нерівності,
2) Знайти нулі,
3) нанести ці нулі на ОДЗ,
4) встановити знак функції на кожному з проміжків (інтервалів)
5) записати потрібну відповідь
Первинне закріплення
Приклад №1 з підручника (с. 127)
IV. Розв’язування вправ
№13.1 (2, 3, 4).
2) x(x – 3)(x + 2) < 0
ОДЗ х ϵ R
х1 = 0, х2 = 3, х3 = -2
Відповідь: х ϵ (-∞;-2) ∪ (0;3).
№13.3 (1, 2, 3, 4)
1)
Відповідь: х ϵ (1;2).
Задати Запитання: «Що зміниться, якщо буде знак ≤ 0?»
Відповідь: х ϵ {-3} ∪ [1;2].
2) |х – 4|(х + 1)(х – 3) > 0.
ОДЗ х ϵ R
х > 4, (x – 4)(х + 1)(х – 3) > 0
х < 4, (x – 4)(х + 1)(х – 3) < 0
Відповідь: х ϵ (-∞;-1) ∪ (3;4) ∪ (4; ∞)
ЗНО 2012 (виконати самостійно)
Укажіть найбільше ціле число, яке є розв’язком нерівності
Д/з: опрацювати §13, повторити §12. №№13.2, 13.4