Конспект уроку з англійської мови для 10 класу на тему «Професії. Робота»

Про матеріал
Завдання та вправи уроку спонукають учнів виявляти свою уяву та творчість шляхом впровадження думок усіх учасників під час роботи в парах і групах.
Перегляд файлу

Розробка уроку з англійської мови

на тему «Професії. Робота»

за підручником Карпюк О. Д. для 10-го класу

закладів загальної середньої освіти

(10-й рік навчання, рівень стандарту)

 

Склав вчитель англійської мови

Краматорської загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів № 9

Назаров Д. А.

 

 

Урок

Підтема: Професії. Робота

Практична мета:

  • ознайомити учнів з новими ЛО та відпрацювати їхню вірну вимову, тренувати їх вживання під час виконання різноманітних усних вправ;
  • практикувати учнів у читанні тексту;
  • розвиток мовленнєвої компетенції учнів з теми, робота в парах і в групах під час роботи над тематичним текстом;
  • навчати учнів відтворювати знайому і нову інформацію.

Розвиваюча мета:

  • розвивати мовленнєві здібності учнів: мовну здогадку, різні види пам’яті (слухову, зорову, оперативну, тривалу), уяву;
  • використовувати специфічні знання з інших предметів;
  • розвивати здатність знайти і використовувати необхідну інформацію для практичних цілей і будувати «нові знання»;
  • розвивати в учнів уміння переносити знання та навички в задану ситуацію;
  • розвивати здібності самостійно планувати мовленнєві дії із застосуванням нового матеріалу;
  • удосконалювати комунікативні здатності учнів.

Виховна мета:

  • важливість вибору життєвого шляху;
  • виховувати в учнів здібності до співпраці, культуру спілкування, доброзичливості, активності, працьовитості та позитивного ставлення до англійської мови;
  • стимулювати активність учнів: пізнавальну і комунікативну.

Обладнання: класна дошка; підручник; The new words and their definitions (HO1); Interesting facts (HO2); “Reflection cards” (HO3).

Хід уроку

I Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

1) Привітання

T: Good morning! I’m glad to see you. Let’s start our lesson.  I hope you’ll be creative and active during our today’s lesson.

2) Повідомлення теми та мети уроку

T: Today we’re going to speak about professions. We’ll get to know some interesting facts which deal with them, read job advertisements and talk about job requirements, ask and answer about choosing a job and keep a conversation about it.

3) Уведення в іншомовну атмосферу

1. Фонетична розминка

T: Read the sentences. Write the phonetic symbols for the letters in bold type.

A bad beginning makes a bad ending.

Better to do well than to say well.

It is never too late to learn.

2. Мовленнєва розминка

T: Do you agree or disagree with the sentences mentioned above? Why?

II Основна частина уроку

1. Ex. 2 p.40

1) Pre-reading Activities

1. T: Read the new words and their definitions. Make some sentences with these words.

The new words and their definitions (HO1)

1. information technology (IT)

the study or use of electronic equipment, especially computers, for storing, accessing, analysing and sending information;

2. an experience

the knowledge and skill that you have gained through doing something for a period of time; the process of gaining this;

3. a qualification

the achievement of passing exams for a particular job;

4. a quality

a thing that is part of a person’s character, especially something good;

5. a requirement

something that is

6. staff

people who work for an organization, especially for business;

7. to earn

to get money for work that you do;

8. to provide

to give something to somebody or make it available for them to use;

9. to require

to need something; to depend on somebody / something;

10. to seek

to look very hard for someone;

11. desirable

that you would like to have or do; worth having or doing;

12. essential

very important for doing something;

13. valuable

worth a lot of money; very useful or important;  

14. fluent

able to speak, read or write a language, especially a foreign language, easily and well.

2. T: Guess the profession.

1. A person whose job is to make men’s clothes, especially somebody who makes suits, etc. for individual customers.

2. A person who owns or manages a farm.

3. A person whose job is to build or repair houses or other buildings.

4. A person who tells or writes stories.

5. A person who plays a musical instrument, especially as a profession, or is musically talented;

6. A person who creates works of art, especially paintings or drawings.

Keys:

1. a tailor; 2. a farmer; 3. a builder; 4. a storyteller; 5. a musician; 6. an artist. 

3. Mathematics – History – Case Activity

T: Let’s do some sums and we’ll get to know some interesting facts which deal with the professions mentioned above.

Interesting facts (HO2)

Interesting facts

          The six interesting facts below (A-F) include numbers. Write these numbers in figures, and then add them all together. The total will give you the number, which is missing from the other interesting fact (G).

A) Agriculture is the single largest employer in the world.

B) The word ‘tailor’ first appeared in the Oxford Dictionary in 1297.

C) According to a study, 65% of our daily conversations are based on storytelling.

D) Mozart wrote more than 600 musical works, all of the highest quality.

E) The National Gallery was founded in London in 1824.

F) Henry Purcell’s instrumental music includes 13 fantasias for ensembles of varied numbers of viols.

G) The Great Pyramid of Giza was the tallest structure in the world for over ____?____ years.

Keys:

A) 1; B) 1297; C) 65; D) 600; E) 1824; F) 13; G) 3800.

4. Ex.6 p.43

T: Work in pairs. Play the ‘Guess the Profession’ game. Pupil A, write a profession on a piece of paper (teacher, pilot, cook, etc.) Pupil B, try to guess the name of the profession. Ask questions using the adjectives in the box.

Active, attentive, diplomatic, disciplined, cooperative, energetic, enthusiastic, imaginative, logical, optimistic, positive, practical, realistic, systematic, tactful, skilled, talented, willing to travel.

2) While-reading Activities;

1. Ex.2 p.40

T: Read the job advertisements quickly. Which advertisement (A-E) mentions.

Keys:

A) Children’s nurse

B) Office administrator

C) Merchandising

D) Working on a cruise ship

E) Technical training engineer

2. Ex.3 p.42

T: Read the advertisements on pages 40-41 and match them with the statements below.

1. This work requires an ability to act both independently and also as part of a team.

2. This work requires both computer knowledge and teaching experience.

3. They have vacancies for various kinds of people, but they have to speak more than one language.

4. They need a person who can drive a car.

5. The applicants for this job need a special education and good analytical abilities.

Keys:

1. b; 2. e; 3. d; 4. a;  5. c.

3) Post-reading Activities

1. Checking on homework.

T: Your homework was to answer the questions on page 39.

Brainstorm.

T: Work in pairs. Take turns asking and answering the questions. How many can you answer?

1. What sort of summer work have you had?

2. How important is the salary in choosing a job?

3. What makes a job good and interesting?

4. What qualities does a boss appreciate in people who work?

2. T: Work in groups. Choose one of the advertisements (pages 40-41) and discuss all the requirements, which are asked. Present the result of your work to the classmates.

3. T: Think which jobs you would rather take or not take estimating your physical abilities.

III Заключна частина уроку

1) Домашнє завдання

T: You homework will be to do the exercise 1 on page 40. Make a Top Five List of your favourite jobs. Choose one of them and write an essay. The questions given below can be used as a plan.

1. What profession are you going to write about?

2. What do you know from the history of this profession?

3. What must one consider when choosing this profession?

4. What education is required to become a specialist in this profession?

5. What opportunities are open for people of the profession?

6. In what way is this profession necessary and useful? Why does it attract people? What makes it popular?

7. Are you suited for this profession? Why?

2) Підведення підсумків уроку

1. Self-assessment

“Reflection cards” (HO3)

T: Think of your records. Make notes in your “Reflection cards”. Tick how well you know it:

1 = very difficult

2 = quite difficult

3 = quite easy

4 = very easy

Now I can

1

2

3

4

understand and use new words

 

 

 

 

read and understand job advertisements

 

 

 

 

understand enough to keep a conversation going

 

 

 

 

talk about job requirements

 

 

 

 

ask and answer about choosing a job

 

 

 

 

T: Let’s discuss your achievements.

2. T: I’m eager to thank you for your enthusiastic work during the lesson. Your marks for today’s lesson are …

3. Закінчення уроку

T: I hope you’ve enjoyed our today’s lesson. I am satisfied with your work greatly. Thank you very much! I wish good luck and success to everybody. The lesson is over. Have a nice day!

 

 

docx
До підручника
Англійська мова (9-й рік навчання, рівень стандарту) 10 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
28 листопада 2020
Переглядів
5911
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку