Конспект уроку з англійської мови для 11 класу на тему «Мас медіа»

Про матеріал
Завдання та вправи уроку спрямовані на ефективну співпрацю під час парної та групової роботи.
Перегляд файлу

Розробка уроку з англійської мови

на тему «Мас медіа»

за підручником Валентина Буренко для 11-го класу

закладів загальної середньої освіти

(11-й рік навчання, рівень стандарту)

 

Склав вчитель англійської мови

Краматорської загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів № 9

Назаров Д. А.

 

Урок

Підтема: Мас медіа

Практична мета:

  • ознайомити учнів з новими ЛО та відпрацювати їхню вірну вимову, тренувати їх вживання під час виконання різноманітних усних вправ;
  • практикувати учнів у читанні тексту;
  • розвиток мовленнєвої компетенції учнів з теми, робота в парах і в групах під час роботи над тематичним текстом;
  • навчати учнів відтворювати знайому і нову інформацію.

Розвиваюча мета:

  • розвивати мовленнєві здібності учнів: мовну здогадку, різні види пам’яті (слухову, зорову, оперативну, тривалу), уяву;
  • використовувати специфічні знання з інших предметів;
  • розвивати здатність знайти і використовувати необхідну інформацію для практичних цілей і будувати «нові знання»;
  • розвивати в учнів уміння переносити знання та навички в задану ситуацію;
  • розвивати здібності самостійно планувати мовленнєві дії із застосуванням нового матеріалу;
  • удосконалювати комунікативні здатності учнів.

Виховна мета:

  • виховувати в учнів здібності до співпраці, культуру спілкування, доброзичливості, активності, працьовитості та позитивного ставлення до англійської мови;
  • стимулювати активність учнів: пізнавальну і комунікативну.

Обладнання: класна дошка; підручник; The new words and their definitions (HO1); Interesting facts (HO2); The statements (HO3); The questions (HO4); “Reflection cards” (HO5).

Хід уроку

I Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

1) Привітання

T: Good morning! I’m glad to see you. Let’s start our lesson.  I hope you’ll be creative and active during our today’s lesson.

2) Повідомлення теми та мети уроку

T: Today we’re going to speak about mass media. We’ll get to know some interesting facts about it, read the text related to the topic and get some information about the role of newspapers, magazines, radio and television in our life, express our opinion about them and discuss the reasons for our watching TV.

3) Уведення в іншомовну атмосферу

1. Фонетична розминка

Ex.1 p.54

T: Read the quotation. Write the phonetic symbols for the letters in bold type.

Well, gentlemen, you have now invented the biggest time-waster of all time.

Isaac Shoenberg

2. Мовленнєва розминка

T: Work in groups. Do you agree or disagree with Isaac Shoenberg? Give your reasons. Present the results of your discussion to the classmates.

II Основна частина уроку

1. Checking on homework.

Ex.11 p.52

T: Your homework was to write a letter to your pen friend about your visit to a festival or a concert. Share your impressions about your visit.

2. Ex.4 p.55

1) Pre-reading Activities

1. Ex.2 p.54

T: Work in pairs. Complete the mind maps. Present your ideas to the classmates and complete the general mind maps.

2. Ex.3 p.54

T: Read the new words and their definitions. Make some sentences with these words.

The new words and their definitions (HO1)

1. to mould

to influence the developing of smb’s character, opinions, etc.

2. to resist

to stop yourself from doing smth you want to do very much

3. spellbound

having one’s attention held; fascinated

4. to depict

to represent, to give description of smb/smth in writing, painting, picture, etc.

5. to co-star

to have two or more famous actors acting in a film

6. commercial

an advertisement on television or radio

2. Mathematics – History – Case Activity

T: Let’s do some sums and we’ll get to know some interesting facts about the films from the text.

Interesting facts (HO2)

Interesting facts

Mass media

1. (634-520):3=

2. (1687-687):100=

3. 871+723+379=

4. 1658+295+61=

5. (3450+570):2=

Answers:

Interesting facts

Mass media

1. The radio took 38 years to reach an audience of 50 million.

2. On average, people read 10% slower from a screen than from paper.

3. In 1973, the first mobile phone call was made by Martin Cooper in New York.

4. Digital music sales surpassed physical sales in 2014.

5. Until 2010, carrier pigeons were faster than the Internet.

2) While-reading Activities

T: Read the text and say if the statements below are true or false.

The statements (HO3)

1. Newspapers, magazines, radio and television play a very important role in our everyday life.

2. Newspapers dominate the life of a family all the time.

3. Most people can’t do without radio.

4. Television helps us form our opinion on different events.

5. 50% of schoolchildren spend their free time watching TV.

6. There are interesting educational programmes for children on TV.

7. Children can also learn foreign languages on TV.

8. Television is not harmful if we, especially children, watch interesting and useful programmes and don’t spend all our free time watching TV.

Keys:

1. – T; 2. – F; 3. – F; 4. – T; 5. – F; 6. – T; 7. – T; 8. – T.

3) Post-reading Activities

1. T: Answer the questions.

The questions (HO4)

1. What is the role of newspapers, magazines, radio and television in our life?

2. What is the most influential force of our time?

3. What does television influence?

4. What moulds public opinion?

5. What is the greatest problem?

6. Why is the problem of influence on children great?

7. What are advantages and disadvantages of television?

2. T: Say what problems are mentioned in the text? Fill in the table and comment on the problems’ solutions.

Problems

Solutions

 

 

 

 

3. Ex.5 p.56

T: Work in pairs. What types of programmes on TV do you know? Name and write them down. Add some more programmes which have not been mentioned in the list given below. Present the results of your work to the classmates.

 These words and expressions can help you: cartoons, the news, the current affairs, educational, wildlife documentaries, travel films, colour films, soap operas, quiz shows, reality shows, comedies, sports programmes, commercials, talk shows, debates, the world of the computer, show business.

4. T: Work in groups. Discuss the reasons for your watching TV.

III Заключна частина уроку

1) Домашнє завдання

Ex.9 p.58

T: Your homework will be to write an article about your favourite TV programmes.

Include the following:

- the place of TV in modern life;

- your preferences;

- why you watch these programmes.

2) Підведення підсумків уроку

1. Self-assessment

“Reflection cards” (HO5)

T: Think of your records. Make notes in your “Reflection cards”. Tick how well you know it:

1 = very difficult

2 = quite difficult

3 = quite easy

4 = very easy

Now I can

1

2

3

4

understand and use new words

 

 

 

 

understand the text related to the topic

 

 

 

 

understand enough to keep a conversation going

 

 

 

 

get information about mass media

 

 

 

 

express my opinion about mass media

 

 

 

 

discuss the reasons for my watching TV

 

 

 

 

T: Let’s discuss your achievements.

2. T: I’m eager to thank you for your enthusiastic work during the lesson. Your marks for today’s lesson are …

3. Закінчення уроку

T: I hope you’ve enjoyed our today’s lesson. I am satisfied with your work greatly. Thank you very much! I wish good luck and success to everybody. The lesson is over. Have a nice day!

 

docx
Додано
29 листопада 2020
Переглядів
1037
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку