Подана розробка уроку містить цікаві інтерактивні вправи, які допоможуть учителю перевірити та закріпити вивчений лексико-граматичний матеріал, відпрацювати практично вживання граматичної структури ""there is/there are".
Тема. Свята. Магазин. Покупки (10 уроків)
Урок № 7
Підтема. День народження. Покупки. Їжа. Повторення лексики теми у вправах. Читання та опрацювання тексту про свято Дня народження. Аудіювання речень та виконання завдань за змістом прослуханого. Складання усних монологічних та діалогічних висловлювань про організацію свята та відвідування магазину.
Мета
навчальна: повторити та активізувати тематичну лексику та мовні зразки з теми «Магазин. Покупки», вчити вживати речення різних типів на позначення місця знаходження предметів (продуктів), тренувати у вживанні неозначених займенників «декілька / жодного»; навчати монологічного та діалогічного мовлення за темою; вдосконалювати навички читання й аудіювання;
виховна: виховувати культуру спілкування та поведінки у місцях громадського значення (магазинах); вчити вживати корисну для здоров’я їжу; розвивати естетичний смак;
розвиваюча: розвивати усі види пам’яті, логічне мислення, мовленнєву реакцію, творчу уяву, увагу.
Обладнання: робочий зошит, тематичні малюнки «Свята. Їжа», роздатковий матеріал для роботи в малих групах (конверти, малюнки продуктів, пазли), мультимедійна презентація до уроку.
Перебіг уроку:
І. Організаційна частина. Привітання вчителя з учнями.
Good afternoon sun,
good afternoon sky,
“Good afternoon” – say together.
We like this day the best of all
And start the English lesson.
ІІ. Уведення в іншомовну атмосферу.
1. Уведення в урок.
T: There are some guests at our lesson and among them you can see a special one. This is Cinderella. As you know she is very busy with her householding chores that’s why she would like to have some rest with you.
Cinderella: Hello, dear friends! As I know at your last lesson you spoke about fruit and vegetables. And now I have got some tasks for you.
Look at the picture and name fruit and vegetables you see at it.
Key: strawberries, water-melon, bananas, melon, cherries, apples, grapes, pear; pees, pepper, tomato, cucumbers.
Teacher: What other fruit and vegetables do you know?
3. Фонетична зарядка.
Teacher: Cinderella, thanks for your help. Our pupils know a lot of fruit and vegetables. But to continue our work we should pronounce some sounds:
[p] – plump, pear, apple
[t] – nut, carrot, plate, tomato
[∫] – sugar, mushroom
[t∫] – cherry, chocolate, cheese
[dЗ] – jam, juice, cabbage, vegetables
(Knock – knock): Teacher: Who is knocking at the door?
Postman: This is a postman.
Teacher: What is this?
Postman: This is a letter from Cinderella’s step-mother.
Teacher: Thank you very much. Cinderella, take the letter and read it for us.
(Попелюшка читає листа)
Cinderella, I hope you have not forgotten about my birthday. We shall come home tomorrow and you must prepare the birthday party for me. You should cook tasty dishes. And what I want you can find out in the envelopes. Your stepmother. |
Cinderella: Oh, what is birthday? What is a birthday party? What shall I do?
Teacher: Dear Cinderella, don’t worry. We shall help you.
ІІІ. Основна частина уроку.
Teacher: We’are going to read the text about birthday, but at first let’s learn some words (демонструючи малюнки):
2. Перевірка домашнього завдання. Вправа 6, ст.78. Монологічні висловлювання учнів про підготовку до свята.
Teacher: What do you need when you go shopping? Yes, sure. It’s a shopping list. So, tell about your future holiday.
For my party I need ….
4. Подання тексту для аудіювання.
Teacher: You've given a lot of advice for Cinderella. But stepmother wants special dishes. Now let’s unite into three groups and look into the envelopes. You see the parts of the pictures. Make them and guess the name of the dishes which stepmother wants to have on her birthday party.
-What does the stepmother want?
- Stepmother wants … (group I, group II, group III).
- What do we need for these dishes?
- We need …. for …. .
Teacher: Before the cooking let’s look in Cinderella’s fridge.
(Попелюшка описує продукти, які є у холодильнику)
Cinderella: There is some sausage in my fridge. There is a pack of eggs. There are 2 bottles of milk. There are some tomatoes in it. Oh, I can see some cherries and oranges on the shelves. It’s great!
3) Післятекстове завдання. Діти отримують конверти із наборами малюнків продуктів та зображенням холодильника. Завдання учнів – «помістити» до холодильника тільки ті продукти, які є у Попелюшки. Виконані роботи порівнюються з аплікацією Попелюшки. За правильне виконання група отримує заохочувальний бал (у вигляді британських грошей фунтів-стерлінгів).
До конвертів вчитель кладе зайві зображення хліба, сиру, грибів, бананів та йогурту. Ці продукти діти повинні будуть «докупити» у магазині.
5. Повторення граматичного матеріалу. Утворення речень різних типів з конструкцією «There is/are».
1) Письмо речень. Вчитель пропонує зазирнути у «свій» холодильник і описати продукти, які там є. Потім утворити питальні та заперечні речення.
Teacher: Look in my fridge. I have got a lot of tasty food in it. What can you see? Don’t forget about the words “some/any”.
We use some in affirmative sentences and we use any in negative sentences and questions. Some / Any |
Children: There is some milk in the fridge.
Is there any milk in the fridge?
There isn’t any milk in the fridge.
- Is (Are) there any ___ in the fridge?
I‘m going to the shop
I want to buy a big lollipop.
And I want some sugar and tea
Would you like to go with me?
Teacher: Speak with your friend:
Do you like to go shopping? – Yes, I do (No, I don’t).
Do you go shopping every day? – Yes, I do (No, I don’t).
What do you buy in the shop? - I buy _____________.
Teacher: I was going to the shop to buy food but it was rainy and my shopping list was spoiled. Help me to read it.
Teacher: Speak with your friend. Let’s have a role play.
Teacher: Cinderella, you see that our children worked well. They helped you to buy food and now you can prepare for the holiday.
Cinderella: Yes, certainly. Now I know that birthday is a wonderful holiday and I’m ready to organize the best birthday party for my stepmother. Dear friends, thank you very much! Oh, now I must hurry up. Good-bye!
IV. Підсумкова частина уроку.
1. Підсумки уроку. Оцінювання учнів.
Teacher: You had a good job today. So I’m ready to give you marks. Did you like the lesson today? What did you like most of all?
Ex. 6(b), p. 78(письмово, утворити діалогічні репліки за зразком)