Конспект уроку з англійської мови для 5 класу на тему: "Уподобання людей" за підручником Ben Wetz, Diana Pye. English Plus 1: Oxford University Press, 2010. (поглиблене вивчення)
Клас: 5-А
Тема: Уподобання людей.
Цілі: практикувати учнів у вживанні лексичних одиниць з теми, удосконалювати навички аудіювання, говоріння та читання, удосконалювати навички роботи в групі та в парі, розвивати мовну та мовленнєву реакцію учнів, виховувати почуття ввічливості, чуйності у стосунках з товаришами.
Обладнання: комп’ютер, інтерактивна дошка, аудіо, відео, презентація, інтерактивні вправи.
Тип уроку: урок удосконалення знань, умінь і навичок.
Хід уроку
І ПОЧАТОК УРОКУ
1. Організація класу. Привітання.
Т.: Good morning, dear students! I’m glad to see you! Let’s say hello to our guests! Take your seats! How are you today?
2. Фонетична зарядка.
buy, bird, bread,
rubber, about, able,
job, web, globe
Bernie brought a big breakfast back to bed.
3. Введення в іншомовну атмосферу.
T.: What kind of music do like? Do you play any musical instruments?
T.: As you may guess, the topic of our lesson is “Talking about likes and dislikes”. I think you will agree that the topic we are going to speak on is really worth discussing. We can’t imagine our life without hobby. Agree?
The plan of our lesson is
ІІ ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
T.: So, my dear! Let’s revise the words on our topic. Repeat after me!
get up early |
get up late |
watch TV |
watch DVDs |
play tennis |
play football |
listen to classical music |
listen to pop music |
eat chocolate |
eat pizza |
read comics |
read books |
sing |
dance |
T.: Well done! Now let’s do one exercise.
Інтерактивна вправа. Unit 3. Vocabulary. Task 2.
OK! Good job!
T.: Now let’s work with our Student’s Book! Open them! Page 34. Exercise 1.
______ , read the task, please! Look at the photo. What musical instrument has Laura got? What is the samba?
Now can you tell me… What musical instrument has Laura got? What is the samba? Laura has got a trumpet. Samba is Brazilian music.
T.: Let’s read and check the dialogue. Учні читають діалог за ролями.
4. Key phrases.
T.: Complete the key phrases from the dialogue.
1. I really enjoy playing Brazilian music.
2. I hate dancing.
3. (Jake) likes watching football on TV!
5. Do you like playing the trumpet?
6. What about you, (Jake)?
7. I don’t mind listening to music.
T.: Pay attention that after such words and phrases as like, enjoy, hate, don’t mind we use Verb + ing.
5. Relaxation.
T.: Stand up and let’s do some exercises.
6. Listening.
T.: Come back to our Student’s Book. Exercise 5 page 34. Take your pencils. Listen and complete the dialogue.
T.: Should we listen it one more time? OK! Let’s check the answers!
1 watching DVDs
2 reading comics
3 listening to classical music
4 playing tennis
7. Speaking.
T.: Now, you have 3 minutes to prepare your own dialogues. Work in pairs.
Let’s respect each other. And listen to your classmates dialogues. Who wants to be the first?
Учні готують та розповідають діалоги.
8. Writing.
T.: Ok! Now let’s write five-minute test. Sign your sheets of paper. Write down your name and your surname. Good luck!
9. Listening* (Інтерактивна вправа. Unit 3 Listening)
T.: We have got enough time! Let’s do one more exercise.
ІІІ ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
1-6 WB: Ex.1 p.27 (o)
+
7-9 WB: Ex.2,3 p.27(o)
+
10-12 WB: Ex.4,5 p.28(w)