Конспект уроку з англійської мови для 5 класу на тему: "Від міста до міста. Вищій ступінь прикметників."

Про матеріал

Конспект уроку з англійської мови для 5 класу на тему: "Від міста до міста. Вищій ступінь прикметників." за підручником Ben Wetz, Diana Pye. English Plus 1: Oxford University Press, 2010. (поглиблене вивчення)

Перегляд файлу

План-конспект уроку в 5-а класі.

Тема: Від міста до міста. Вищій ступінь прикметників.

Цілі: поглибити знання учнів про граматичне явище прикметник; удосконалювати навички вживання прикметників (звичайного та вищого ступенів); практикувати учнів у вживанні ЛО з теми «Від міста до міста»; розвивати мовну здогадку, мовленнєву реакцію та уяву учнів; прищеплювати інтерес до вивчення англійської мови, англомовних міст, до рідного міста.

Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.

Обладнання: телевізор, ноутбук, презентація уроку, підручник, аудіо матеріал, роздрукований матеріал, малюнки, відеоролик.

 

Хід уроку

І Початок уроку

  1. Організація класу. Привітання.

Are you ready? Good morning pupils! I am glad to see you! Today we have guests! Let’s say “hello” to our guests! Ok! You may sit down!

  1. Мовленнєва зарядка.

How are you today? Who is on duty today? Who is absent? What date is it today?

  1. Фонетична зарядка.

Let’s start with pronunciation. Today we will practice sound [ə].

Repeat after me: [ə],

Bigger

Computer

Centre

Older

Internet

Better

Along

Player

Actor

Teacher

 

Now say one by one, word by word.

Now look at your copies.

Task 1.

Choose a word in each line which doesn’t have the sound [ə].

1

poster

camera

photo

ruler

2

director

singer

drummer

guitar

3

faster

worse

cheaper

easier

4

park

river

gallery

weather

5

Canada

Australia

Poland

USA

Good work!

 

  1. Повідомлення теми, цілей та плану уроку.

Now look at the blackboard, please. Here we have pictures. Look at them and try to guess what is the topic of our lesson?

Today we will continue working with our Unit 2. City to city. And our topic is “Comparative adjective.”

Слайд 2.

Our aims are:

  1. To revise comparative adjectives.
  2. To complete a quiz comparing places around the world.
  3. To use comparative adjectives to compare two places.
  4. To express your options about different places.

Слайд 3.

The plan of our lesson is:

  1. To revise the rule and do some exercises.
  2. Do the quiz.
  3. Make up more sentences to the quiz.
  4. Compare Mexico City and Unalaska.
  5. Compare Brighton and Energodar.
  6. Your feelings.
  7. Home task.

ІІ Основна частина уроку.

  1. Пояснення граматичного матеріалу.

Look at the screen, hear we have the rule.

Слайд 4.

When we talk about two things, we can "compare" them. We can see if they are the same or different. Perhaps they are the same in some ways and different in other ways. We can use comparative adjectives to describe the differences.

Слайд 2.

Formation of Comparative Adjectives

There are two ways to make or form a comparative adjective:

  • short adjectives: add "-er"

 

 

Short adjectives

  • 1-syllable adjectives

old, fast

  • 2-syllable adjectives ending in -y

happy, easy

Normal rule: add "-er"

old → older

Variation: if the adjective ends in -e, just add -r

late → later

Variation: if the adjective ends in consonant, vowel, consonant, double the last consonant

big → bigger

Variation: if the adjective ends in -y, change the y to i

happy → happier

  • long adjectives: use "more"

Long adjectives

Normal rule: use "more"

modern → more modern
expensive → more expensive

 

Irregular adjectives.

Bad → worse

Good → better

Many/ Much → more

Far → further

  1. Now let’s have some practice.

Task 2. In your copies.

Complete the table with appropriate form of the adjective.

 

Adjective

Comparative

1

Old

older

2

Safe

safer

3

Big

bigger

4

Pretty

prettier

5

friendly

friendlier

6

Dangerous

More dangerous

7

Exciting

More exciting

8

Bad

worse

9

Good

better

10

Far

further

  1. Now let’s do the quiz.

Open your student’s book. Ex.2 p.23 Alex, can you read the task, please?

I will give you two minutes, look through this task. Now let’s check.

Alex, read the first sentence.

  1. Tokyo is more expensive than Rome. (T)
  2. New York is newer than Athens. (T)
  3. The Atlantic is wider than the Pacific. (F)
  4. Everest is higher than Mont Blanc. (T)
  5. The Rhine is longer than the Amazon. (F)
  6. Cape Town is more dangerous than Zurich. (T)
  7. Mexico City is older than Venice. (F)
  8. Paris is further than Madrid from London. (F)
  1. Relaxation. Now let’s have a break.
  2. Writing.

Ex.3 p. 23. Write six more sentences for the quiz using these words or you own ideas. Then test your partner.

There may be some troubles In this exercise.

But I will help you.

the Danube

2860 km

the Nile

6853 km

Australia

7,692,024 km2

Poland

312,679

the Andes

6,962 m

the Alps

4,810 m

Prague

200 BC

Los Angeles

1769

 

  1. Speaking.

Ex.5 p.23.

Look at the photos of Mexico City and Unalaska. Tell your opinions about the cities.

  1. I think that the weather is worth in Unalaska.
  2. I think that the air is cleaner in…
  3. I think that the life is more exciting in…
  4. I think that the streets are more dangerous in…
  5. I think that countryside is more beautiful in…
  6. I think that the people is friendlier in…

Now I would like you to have a look at the blackboard. Here we have two pictures. I think that you know these cities. It’s Brighton and this is Energodar. You have to compare our town to Brighton using comparative adjectives.

ІІІ Заключна частина уроку

  1. Підсумки уроку. Рефлексія. What are your feelings?
  2. Повідомлення оцінок.

You work very good today! Thank you so much. Your marks are as follows…

  1. Повідомлення домашнього завдання. WB Ex.1 p.19 (o), Ex.2 p.19 (w),

Ex.3.p 19 (w), Compare your own town to Mexico City and Unalaska.(5 sen-ces).

docx
Додано
26 травня 2018
Переглядів
1697
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку