Конспект уроку з англійської мови для 5 класу НУШ за темою"My house. Rooms. Things" за Prepare5

Про матеріал
Мета: формувати навички аудіювання, удосконалювати роботу з оперуванням лексико-граматичним матеріалом на рівні монологічного висловлювання; ввести і навчити учнів у вживанні граматичних структур «There is /are», « I can see» та прийме- нників місця; розвивати самостійність та творчий підхід до виконання індивідуальних та групових завдань; розвивати пам’ять,увагу;виховувати культуру спілкування; зацікавленість у розширенні своїх знань; формувати розуміння важливості оволодіння даним граматичним матеріалом. Обладнання: опорні граматичні таблиці, текст вірша, аудіозапис, відеозапис.
Перегляд файлу

                                                                                    

  Підтема:  У помешканні

    Мета: формувати навички аудіювання, удосконалювати роботу з оперуванням лексико-граматичним матеріалом на рівні монологічного висловлювання; ввести і навчити учнів у вживанні граматичних структур  «There is /are»,  « I can see» та прийме-

нників місця; розвивати самостійність та творчий підхід до виконання індивідуальних та групових завдань; розвивати пам’ять,увагу;виховувати культуру спілкування; зацікавленість у розширенні своїх знань; формувати розуміння важливості оволодіння даним граматичним матеріалом.

Обладнання: опорні граматичні таблиці, текст вірша, аудіозапис, відеозапис.                                                                             

                                                                 

                                                            Хід уроку

                                                 /Proсedure/

      I.   Організаційний момент

              /Introduction/

  1. Greeting and Aim.

 

  1. An Englishman’s home (house) is his castle.
  2. My house is my castle.
  3. East  or  West, home is best.
  4. There is no place like home. 
  5. It is good to be visiting, but it is better at home.
  6. When you are at home, even the walls help you.

 

          2. Phonetic  reading

           I’ve got two eyes and I can see

           A very nice room in front of  me

           I see a window and a door,

           I see a ceiling and a floor,

           I see a table and a bed,

           I see a carpet, it is red.

           I see a wardrobe and a shelf.

           I like to do the room myself!

          3. Warming up.

           T: Look at the pictures and name what you can see.

                   I   can see….

          4.  Check on  Homework

1/ Listen to the sounds. Where are you? I am in the ...

2/ Fill in, spell them and choose the answer

                     II.  Основна частина уроку

                /Main part/

          1.Grammar practice

              a) Rule of There is/ are structure.

               b)  Grammar Video                    

               c) Game “ There is/ are”   

                             

          T:

       2.Writing

         Complete the sentences - slide

     3. Enjoy your rest!

 “Head,Shoulders,Knees and Toes Kids”

       4.Reading

      Pre-reading activities

      T: 1. Listen to the words and clap your hands when you hear the words connected with our  topic: a bed,a table,a street,a park,a vase,a fox,a tree,a chair,a desk,a lamp,a car, a picture, a bookshelf, a dog,  a bathroom, a TV-set.

  1.  

      While-reading activities

       Text – the card

            

     Post-reading activities

  1.      T: Put the numbers in the correct circle.(in pairs)
  2.     True or False sentences

 

    5. Oral  practice ( pair work)

      Card Fill in the gaps – There is/ are

     

    6. Riddle

Fill in the correct room

       III.  Заключна частина уроку

                /summing-up/

         1.Home assignments

          a)  Play the game by the QR-code

          b) Create the interior design 

       

         2.Summarizing

1) How do you do? (emotions)

2) Do you like the lesson? (I like, so-so, I don`t)