Очікувані результати: активізує лексичні навички з теми "My day"; розвиває навички аудіювання, розвиває мовленнєві навички; виховує раціональне використання свого особистого часу
Тема уроку: Мій робочий день
Мета уроку: активізувати лексичні навички з даної теми; розвивати навички аудіювання, письма; розвивати мовленнєві навички ; вчитися описувати свій робочий день та робочі дні інших людей; розвивати логічне мислення, пам'ять, уяву; розширювати кругозір та підвищувати загальну культуру учнів; виховувати раціональне використання свого особистого часу
Обладнання: роздатковий матеріал, дошка, аудіо носії для аудіювання, комп’ютер, презентація
Хід уроку
І. Підготовка до сприймання іншомовного мовлення
1. Привітання
T.: Good morning, everybody! Glad to see you.
Sit down, please! How are you today?
2. Фонетична розминка
T.: Watch the film “Learn Daily Activities”. Look at the board and repeat the word combinations on our topic:
Take a shower, eat breakfast, brush my hair, brush my teeth, wash my face, read a book, wash my hands, do my homework, take a bath, go to bed
3. T.: Listen to me and repeat after me
First get up and make your bed.
Then wash your face and ears,
Eat your breakfast and drink your tea.
Say “Hello” 1, 2, 3.
T.: Name the word - combinations which are connected with our topic
ІІ Основна частина
1. Оголошення теми та мети уроку:
T.: Today we`ll talk about your working day and your friends’ working days. We'll remember the words and verbs. We'll build different sentences in the Present Simple.
2. T.: Do the tasks in different levels:
Match and write the word- combinations:
Look at the picture and write the word –combinations:
3. T.: Choose and write
1) I___ at seven o`clock in the morning.
a) have dinner b) get up c) do lessons
2) I ___ at 7.30 in the morning.
a) have breakfast b) have lessons c) have lessons
3) I ___ at 10 o`clock.
a) get up b) clean teeth c) have lunch
4) I ___ at 4 o`clock.
a) have supper b) do lessons c) make my bed
5) I ___ at 9 o`clock in the evening.
a) go to bed b) wash my face c) do lessons
4. Аудіювання
Watch the film “Time and daily routines”
Text
I wake up at 7 o`clock in the morning. I get dressed in the morning. I wash my face in the morning. I brush my teeth and comb my hair. I go to school at 8 o`clock in the morning. I eat my breakfast at 9 o`clock in the morning. I play with my friends at 10 o`clock in the morning. I read a book at 11 o`clock in the morning. I go home at 3 o`clock in the afternoon. I play with my friends at 4 o`clock in the afternoon. I watch TV at 5 o`clock in the afternoon. I have dinner at 6 o`clock in the evening. I play video games at 7 o`clock in the evening. I go to bed at 9 o`clock in the evening.
T.: Read the sentence and write T or F
1. I wake up at 8 o`clock in the morning. (F)
2. I brush my teeth and comb my hair. (T)
3. I don`t go to school at 8 o`clock in the morning. (F)
4. I eat my breakfast at 9 o`clock in the morning. (T)
5. I read a book at 11 o`clock in the morning. (T)
6. I go home at 4 o`clock in the afternoon. (F)
7. I don`t play with my friends at 4 p.m. (F)
8. I watch TV at 5 p.m. (T)
9. I have dinner at 8 p.m. (F)
10. I don`t play video games at 7 p.m. (F)
11. I go to bed at 9 p.m. (T)
5. Фізкультхвилинка
T.: Sing a song “Daily routines” and do the actions.
6. T.: Work in pairs. Put the sentences in correct order:
I watch TV or read a book in the evening.
I have 5 lessons.
I get up at 7 o`clock.
I wash my face and clean my teeth.
I go to school.
7. T.: Work in groups. Look at the picture and prepare:
1. The topic “My morning”
2. The topic “My afternoon”
3. The topic “My evening”
III. Заключна частина
Підсумок уроку
Домашнє завдання: write about your friend’s working day.
Мотивація та виставлення оцінок: Thank you for your work. So, your marks for today’s lesson are…. Our lesson is over. Goodbye!