Конспект уроку з англійської мови на тему "Британська їжа"

Про матеріал

Даний конспект ставить на меті видати допомогу вчителеві в підготовці до уроку. Адресовано вчителям англійської мови. Різноманітні методи та прийоми роботи, запропоновані в конспекті, спрямовані на збагачення словникового запасу учнів, закріплення та систематизацію набутих знань, розвиток уяви, уваги та мислення.

Перегляд файлу

Тема: „British Meals

Мета: практична:   розвивати діалогічне та монологічне мовлення учнів,

                                 тренувати навички аудіювання, закріпити знання лексики з

                                 теми;

           освітня:         ознайомити учнів з традиціями англійської кухні;

           розвиваюча: розвивати мовну здогадку та мовленнєву реакцію учнів,

                                  розвивати здатність порівнювати соціокультурні явища

                                  рідної країни та країни, мову якої учні вивчають;

           виховна:        вчити учнів шанувати звичаї та традиції інших народів,

                                 хорошим манерам, поваги один до одного.

Обладнання: відеокасета, малюнки, картки.

Форма організації навчальної діяльності: робота в парах, малих групах.

 

План – конспект уроку

I. Організаційний момент.

II. Мотивація

   T: I propose to start our lesson with a chant. What will it be?

Chant “Do you want?”

Do you want chicken?

Do you want fish?

Do you want an omelette on a dish?

Please and thank you can say

When you want our food today.

Do you want chips?

Do you want rice?

Do you want cutlets?

I think they are nice.

Do you want spaghetti?

Do you want beans?

Do you want pizza?

Say, please, yes please.

   T: And now my question “Do you know much about British Meals?”

When we say pizza, we recall Italy, sushi – Japan, champagne – France, borshch, varenyky – Ukraine, hot-dogs, coca-cola – the USA.

Name, please, a special English food.(Fish – n – Chips, sandwich, bacon and eggs, Christmas Pudding, Shepherd’s pie, Yorkshire pudding, Sherry trifle, roast beef, Cheese, Cheddar, Stilton, British steak, mushroom pie, Lancashire hotpot).

   T: Today you will learn more about it.

III. Оголошення теми та очікуваних результатів.

   T: The theme of our lesson is “English meals and food”. After this lesson you will know  the information, words, word – combinations on the topic, you will be able to tell some facts about English meals and food and acquire a command of the spoken language.

IV. Введення в іншомовну атмосферу.

Warm-up. Brainstorming.

Діаграма

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Task: Complete the diagram with the topical words. What do people usually have for meals in Great Britain? Take turns to come to the blackboard and write.

V. Основна частина уроку.

1. Presentation.

It’s always interesting for people from different countries to find an interesting topic to speak on. And now we are going to discuss peculiarities of cooking in Great Britain.

To begin with, let’s listen to the reports prepared by our pupils. While listening put down common and different features of British and Ukrainian cuisine.

2. Reports on English cuisine.

   P1: Breakfast

A traditional English breakfast is a very big meal – sausages, bacon, eggs, tomatoes, mushrooms … . But nowadays many people just have cereal with milk and sugar, or toast with marmalade, jam, or honey. Marmalade and jam are not the same! Marmalade is made from oranges and jam is made from other fruit. The traditional breakfast drink is tea , which people have with cold milk. Some people have coffee, often instant coffee, which is made with just hot water. Many visitors to Britain find this coffee disgusting!

   P2: Lunch

For many people lunch is a quick meal. In cities there are a lot of sandwich bars, where office workers can choose the kind of bread they want – brown, white, or a roll – and then all sorts of salad and meat or fish to go in the sandwich. Pubs often serve good, cheap food, both hot and cold. Schoolchildren can have a hot meal at school, but many just take a snack from home – a sandwich, a drink, some fruit, and perhaps some crisps.

   P3: “Tea”

“Tea” means two things. It is a drink and a meal! Some people have afternoon tea, with sandwiches, cakes, and, of course, a cup of tea. Cream teas are popular. You have scones (a kind of cake) with cream and jam.

   P4: Evening meal

The evening meal is the main meal of the day for many people. They usually have it quite early, between 6.00 and 8.00, and often the whole family eats together.

   P5: Sunday lunch

On Sunday many families have a traditional lunch. They have roast meat, either beef, lamb, chicken, or pork, with potatoes, vegetables, and gravy. Gravy is a sauce made from the meat juices.

   P6: British Meal

The British like food from other countries, too, especially Italian, French, Chinese and Indian. People often get take- away meals – you buy the food at the restaurant and then bring it home to eat. Eating in Britain is quite international!

Post – listening task for all pupils.

Questions on the blackboard.

1. How many meals a day has an Englishman?

2. What is a traditional English breakfast?

3. What are the gastronomic wonders of the world?

4. What kind of meal is lunch?

5. Where do usually office workers and schoolchildren can have their lunch/

6. What does “tea” means?

7. What do some people have afternoon tea with?

8. Cream teas are popular, aren’t they?

9. What is the main meal of the day?

10. When do many people have it?

11. What kind of meal do many families have on Sundays?

12. Would you like to see a film about Sunday lunch? There is such a film called “Sunday Lunch”.

 

Перегляд відео фрагмента: “Sunday Lunch”

Завдання перед переглядом: match the pictures and the names of dishes. Translate these words and word-combinations: pasley, roast nuts, This is done, slow oven, sprouts.

Завдання під час перегляду: write down all the dishes mentioned in the video.

Завдання після перегляду: answer the questions:

1. What meal was it?

2. What dishes were the women preparing?

3. What dishes does the traditional Sunday lunch consist of?

4. What traditional dishes do our people prepare on Sunday?

VII. Створення ситуації спілкування.

English Tea-Parties

а) Учні сидять за святково прибраними столами.

   Р1 розповідає про сервіровку стола до Tea-Party”.

   Р2 розповідає про традицію заварювання чаю в Англії. (Заварюють чай).

   Р3 розповідає, як спекти печиво “Seones”, з котрим традиційно п’ють чай англійці.

        (Роздає присутнім рецепти).

в) Учні (гості з Англії) пригощають українських друзів чаєм – драматизація діалогів.

VIII. Домашнє завдання.

   Write a letter to your Ukrainian friend about the tea-party. Express your attitude towards it or „обміркувати одержану інформацію і висловити свою думку щодо питання: „Що таке англійська їжа?”

IX. Evaluation. (Оцінювання).

X. Conclusion. (Підведення підсумків).

T: Did you enjoy your lesson?

     Did you learn any new information at it/

     What is it?

     Did you change your mind concerning British food?

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Storozhuk Nataliia Vadymivna
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Англійська мова (8-й рік навчання) 8 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
24 грудня 2018
Переглядів
3073
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку