Конспект уроку з англійської мови на тему: "What is the weather like today?" 3 клас НУШ

Про матеріал
Конспект уроку з англійської мови на тему: "What is the weather like today?" 3 клас НУШ Мета:  Закріплювати вивчені лексичні одиниці з теми;  ознайомити учнів з новими словами та виразами і практикувати в їх вживанні:It is nice. It is beautiful. It is terribly.  Тренувати учнів у вживанні звука [w]  формувати вміння давати відповідь на запитання What’s the weather like? Та задавати запитання; Розвивати мовленнєві навички, навички читання, фонематичний слух, правильну вимову, розвивати навички аудіювання, говоріння, увагу, мислення. Поглиблювати знання учнів про особливості англійської мови. Виховна: Сприяти вихованню взаємодопомоги, дружби, інтересу до уроків англійської мови, виховання естетичних почуттів.
Перегляд файлу

Lesson

Тема: Seasons and weather. What is the weather like today?

Мета:

Практична: 

  • Закріплювати вивчені лексичні одиниці з теми;
  • ознайомити учнів з новими словами та виразами і практикувати   в   їх вживанні:It is nice. It is beautiful. It is terribly.
  • Тренувати учнів у вживанні звука [w]
  • формувати вміння давати відповідь на запитання What’s the weather like? Та задавати запитання;

 

Розвивальна: Розвивати мовленнєві навички, навички читання, фонематичний слух, правильну вимову, розвивати навички аудіювання, говоріння, увагу, мислення.

 

Освітня:  Поглиблювати знання учнів про особливості англійської мови.

Виховна: Сприяти вихованню взаємодопомоги, дружби, інтересу до уроків англійської мови, виховання естетичних почуттів.

 

Обладнання: ТЗН, зображення “The Magic train”, карта світу, погодні символи, картки із переплутаними літерами, презентація, фішки.

Хід уроку:

  1. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
  1. Greeting

Teacher: Good morning children! How are you today?

Pupils:   Good morning, how are you?,

Good morning, Good morning!

How are you this morning?

I hope you have a great day!

The rest of the day is whatever we make it,

So let’s make it a great day!

 

2. Warming-up

  • How is your mother/ father?
  • What day of the week is it today?
  • What month is it?
  • What season is it?
  1. Aim

You are in a good mood and the weather is nice today. Look out of the window! It's....

P: Rainy, sunny, cloudy..

T: Today we are going to speak about the weather, about your favourite seasons.

We are going to play games, listen about weather, read the letter and learn the new words.

  1. Phonetic drills
    1. Listening the tongue twisters with the sound [w]

T: Listen and try repeat.  (Audio 1)

 Whether the weather be fine

Or whether the weather be not.

 whether the weather be cold.

Or Whether the weather be  hot

We`ll whether the weather

Whether you like it or not .

 

T: What did the sound you hear most? [w]

We need to create small circle lips  [w]. Repeat.

2) Reading the tongue twisters with the sound [w]

T: Repeat after me.(together, one by one)

3) Game «Find the sound [w]»

(Діти плескають в долоні, коли почують заданий звук у слові)

Teacher: Now listen to the words attentively and clap your hands when you will hear the sound [w].

Wet  cat

Very  weather

Good  winter

Would summer

What  could

T: Well done!

  

ІІ. Основна частина уроку

  1. Vocabulary Revision

T: What do you know the seasons of the year? (Spring, summer, autumn, winter)

T: Do you remember a poem about the seasons?

P: Spring is green,
   Summer is bright,
  Autumn is yellow,
  Winter is white.

2.  Presentation and Practice.

1) (Teacher show the presentation “Seasons and weather”)

Слайд1:

T: Let’s describe the weather in… autumn.

(Діти виходять по черзі до комп’ютера ти вибирають слова які підходять до певної пори року та складають речення)

 Autumn : rainy (It is rainy in autumn),

windy (It is windy in autumn),

cloudy (It is cloudy in autumn)

Слайд2:

T: Let’s describe the weather in… winter.

Winter:  cold (It is cold in winter)

        snowy (It is snowy in winter)

       windy (It is windy in winter)

Слайд3:

T: Let’s describe the weather in… spring

Spring : rainy (It is rainy in spring)

      cloudy (It is cloudy in spring)

     warm (It is warm in spring)

Слайд4:

T: Let’s describe the weather in… summer

Summer: hot (It is hot in summer)

  Sunny (It is sunny in summer)

    

Very good, dear children!

2)Game: “Guess the word”

(Учні виходять до дошки та складають з поданих літер слова)

Т: You must to make a word with these letters

(Решта учнів виконують завдання на картках)

T: you must march the words with correct pictures.

  1. Physical Activity

And now, it’s time to dance. “The weather song”

  1. Listening

T: Look at the TV and listen and repeat. (Слайд)

(Діти слухають ТЗН та повторюють)

 

  1. Speaking.

1)(Вчитель показує зображення  різної погоди і задає запитання: What’s the weather like? Учні відповідають: It is … . Слайд)

2)Game :” The train with letters”

T: Look at the blackboard. You can see The Magic Train with letters from children from other countries.  One people mast takes one letter and reads it.

( На дошці прикріплений поїзд у кожному вагоні  якого є листи від дітей з різних країн. Один учень дістає один конверт з листом  та читає його. На карті світу потрібно прикріпити відповідний значок погоди)

Наприклад:

1)Hello. I’m Kate. I’m seven. I have got a brother. His name is Biff. We live in Cairo. Today it’s hot and dry. It is sunny. The weather is beautiful.

2)  Hi. My name is Peter. I’m ten. I study at primary school.  I live in Paris. Today the weather is bad. It is cold and wet. It is rainy.

3) Good morning! My name is Robert. I’m 12. I live in New York. I am a pupil of the 6th form. Today is a nice day. It isn’t hot but it is warm and dry. It is cloudy.

4) Hello. We are Jessy and Messy. We are twice. We are eight. We live in Sydney. Today the weather is not very nice. It is cold and wet. It isn’t windy but it is snowy.

  1. Reading.

By the way, we've got a email from an English school girl. She writes about the weather in her place. She is fond of drawing and she draws pictures in it.

 

LETTER

Hello, dear boys and girls,

http://www.twinriversredcross.org/Portals/0/weather%20icons.bmphttp://www.twinriversredcross.org/Portals/0/weather%20icons.bmpMy name is Ann. I’m nine. I live in London. It is autumn now.  It is D:\англійська\Primary School\weather\температура\холодно.bmpand http://im7-tub-ua.yandex.net/i?id=632887504-15-72&n=21 . It isn’t            but             . I don’t like autumn. I like  winter. It is http://www.twinriversredcross.org/Portals/0/weather%20icons.bmp and D:\англійська\Primary School\weather\температура\холодно.bmp in winter.

What’s the weather like in your country?

Ann

 

ІІІ. Заключна частина уроку

  1. Home task.

On your hometask  you mast write the letter for the Ann. Write the weather in your country.

  1. Summing up the lesson. Evaluating pupils' achievements.

All of you were active today and worked carefully. Take your technology cards and put the final mark.

Who have 3 cards “Well done”  Your marks are 12

2 cards “Well done” your marks are 11

1 cards “Well done” your marks are 10

3 cards “Good work” your marks are 9

2 cards “Good work” your marks are 8

1 cards “Good work” your marks are 7

  1. Saying Goodbye

T: Good bye, children.

P: Good bye, good bye teacher!

    We’ll see you on Tuesday/Thursday.

 

 

 

docx
Додано
18 грудня 2021
Переглядів
1481
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку