Конспект уроку з англійської мови на тему: "Їжа і напої"

Про матеріал
Урок подачі нового лексичного матеріалу, розвитку комунікативних навичок учнів, виховання поваги до традицій харчування в Україні
Перегляд файлу

Тема «Їжа та напої».
Підтема «Вживайте корисну їжу»

Цілі:
навчальна: познайомити учнів з новими ЛО; тренувати учнів у вживанні ЛО; навчити учнів уживати ЛО, засвоєні на попередньому уроці; формувати навички монологічного мовлення на рівні мікровисловлювання, ввести і практикувати вживання дієслів, які виражають почуття із прикметниками;
розвивальна: розвивати фонематичний та інтонаційний слух, уміння передавати зміст почутого, розвивати комунікативні навички, мовну здогадку, уяву, пам’ять, увагу;
виховна: виховувати інтерес до вивчення англійської мови, повагу до вчителя, розширювати світогляд учнів на основі ознайомлення із культурою харчування, дисциплінованість, виховувати культуру спілкування, слухання.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, зошити, словники, картинки.

ХІД УРОКУ
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

1. Greeting and aim. Привітання й повідомлення теми та мети уроку.
T: Good morning, children! I’m glad to see you. Let’s start our lesson. Today we continue to work at the topic “Food and Drinks”. You’ll learn new words and continue to speak about the right food, our habits of eating. Also you’ll learn the using of the verbs related to senses + adjectives.

2. Warming up. Уведення в іншомовну атмосферу
T: Now answer my questions:
What kind of food do you eat?
P1: I eat fruit, vegetables and dairy products every day.
P2: I usually eat porridge, meat, soup or borsch.
T: What food makes you strong and gives you energy?
P3: Some kinds of food like bread, sugar, meat, butter, cheese, rice make me strong and give me energy.
T: What food helps you to grow?
P4: Meat, fish and milk help me to grow.
T: What food makes your bones and teeth strong?
P5: Vegetables, eggs, cornflakes make my bones and teeth strong.
T: Why must you eat vegetables and fruit?
P6: We must eat vegetables and fruit because they have got a lot of vitamins.
T: Why are vitamins very important for you?
P7: Vitamins are very important for our eyes, skin, bones, hair and other parts of our body.
T: Do you eat the right food?
P8: I think I eat the right food.
P9: As for me, I don’t eat right food.
T: What food do you like to eat? What food don’t you like?
P10: I like to eat meat, vegetables and fruit but I don’t like dairy products.
T: What food do you think is bad for you?
P11: To my mind, “fast food” is bad for me.

II. Основна частина

1. Presenting Vocabulary and Practice
Ознайомлення з новою лексикою: bitter, bland, creamy, crisp, crunchy, hot, salty, sour, spicy, sweet, tasteless.
Учитель записує на дошці слова, називає їх, а діти повторюють за вчителем кілька разів, записують слова у словнички, здогадуються про їх значення або самостійно знаходять їх значення у словнику.
T: Today we’re going to learn new words. All of them are adjectives and they mean our taste.
Example:
T: Bitter.
Cl: Bitter.
T: It’s an adjective. This word means the taste of pepper.
Guess what “bitter” means. Write down this word into your vocabulary.

T: Bland.
Cl: Bland.
T: This piece of cake is very bland.

T: Creamy.
Cl: Creamy.
T: These cakes are creamy.

T: Crisp, crunchy.
Cl: Crisp, crunchy.
T: These words are synonyms. I like crunchy waffles and crisp potatoes.

T: Hot.
Cl: Hot.
T: This coffee is very hot.

T: Salty.
Cl: Salty.
T: This herring tastes salty.

T: Sour.
Cl: Sour.
T: Lemon tastes sour.

T: Spicy.
Cl: Spicy.
T: This ketchup is spicy.

T: Sweet.
Cl: Sweet.
T: Honey tastes too sweet.

T: Tasteless.
Cl: Tasteless.
T: Water is tasteless.

2. Writing. Письмо.
T: Now, I think, you are ready to do exercise. Your task is to read and complete the sentences. Use the words: spicy, sweet, sour, salty, bitter.
1. If you add  it into  your tea, it makes it taste ____________.
2. Jane added some to the dish to make it ___________.
3. This tastes too ____________. You have put too much sugar in it.
4. This tastes too ____________. Pass me the sugar, please.
5. This is too ___________! I can’t eat it.

3. Physical warm-up. Фізкультхвилинка.
T: Stand up, please. Listen, repeat and do the exercises. (Фізкультхвилинку проводить хтось із учнів. Говорить слова зарядки, виконуючи вправи, клас повторює за ним).
Hands on your hips!
Hands on your knees!
Put them behind you, if you please!
Touch your shoulders! Touch your nose!
Touch your ears! Touch your toes!
Hands up! Hands down!
Hands on hips and sit down!

4. Presenting Grammar. Подання нового граматичного матеріалу.
T: Today you are going to learn the using of the verbs related to senses + adjectives.
Verbs related to the senses are: to feel, to hear, to smell, to look, to see, to taste, to sound.
Remember that they are followed by adjectives, not adverbs:
This cake smells delicious. This coffee tastes bitter.
T: Now let’s make up sentences of your own with the verbs related to senses + adjectives.
P1: This porridge tastes too sweet.
P2: This soup smells awful.
P3: Those buildings look nice.
P4: This song sounds beautiful, etc.
5. Oral practice. Практика в говорінні.
T: You have some cards with the pictures of food. Now your task is to describe food as in the example.

borsch
Example:
Borsch is tasty, healthy and useful. Borsch has got a lot of vitamins. It helps me to grow, makes me strong and gives me energy.

hamburger
Example:
Hamburger is delicious but it is unhealthy and useless. It is “fast food”. It has no vitamins at all. It doesn’t help me to be strong and healthy.

meat sausage fruit

Cola boiled potatoes sweets

vegetables chips cheese

T: Now let’s learn a new proverb “An apple a day keeps the doctor away”. This proverb says if you eat only one apple every day you needn’t a doctor. We know that fruit is very useful for us. Remember this proverb and keep it.

ІІІ. Заключна частина уроку.
Homework. Домашнє завдання.
Ex. 1 p.97. Read, complete and write down the sentences of ex 3 p.94. Choose the correct item from the words in brackets. Learn new lexical units by heart.
Summarizing. Підбиття підсумків уроку.
Повторення нових ЛО, граматичного матеріалу.
Today you’ve worked very hard, many of you have been very active. Also you have learnt the using of the verbs related to senses + adjectives and new lexical units. You have learnt to describe food and have spoken about the right food and your habits of eating.
Saying goodbye.
T: Stand up, children! The lesson is over. Goodbye!

 

doc
Додав(-ла)
Драй Валентина
До підручника
Англійська мова (9-й рік навчання, рівень стандарту) 10 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
3 січня
Переглядів
310
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку