Урок з англійської мови у 3 класі
ТЕМА: ПРОФЕСІЇ.
Мета
Обладнання: дошка, тематичні картинки, лексичні таблиці, комплекти дидактичних роздавальних матеріалів, комп'ютер.
ХІД УРОКУ
1.ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
Привітання і повідомлення теми уроку.
The topic of our lesson is “Professions”. At the end of the lesson you must name the professions, speak about some of the professions, read the dialogue.
2.УВЕДЕННЯ В АНГЛОМОВНУ АТМОСФЕРУ
- Фонетична розминка
Activity Game:
There are numbers on the board. The class is dividing into two teams. A pupil from each team take a peace of chalk. A teacher says the number. The first pupil to run to the board and draw a circle round the correct number wins a point for their team.
- Мовленнєва розминка.
Діалог між вчителем та учнями
And now tell me, please
-How are you?
-What day is it today?
-What date is it today
3.ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
- Вивчення нової лексики
There are more than 2000 jobs and professions in the world. Some of them enjoy a great popularity in the society, others do not, but they are all very important.
Look at the screen, please. Listen, retell new words and then try to translate them.
Діти записують слова у словник.
PROFESSIONS /ПРОФЕСІЇ
Make up dialogues about other jobs.
Діти, до нас у гості завітали люди різних професій. Потрібно відгадати хто вони за професією. Вчитель читає а діти слухають та відгадують.
1) John likes animals. He works in the veterinary hospital. John helps cats and dogs.
2) Liz is a pretty woman. She is 27. Liz loves children very much. She works at school.
3) Hanna can play the guitar. She likes to sing songs too.She likes pop music.
4) Alex is 29. He works in the office.He has got a laptop. Alex talk on phone much time.
5) Ron likes cars. His taxi is yellow.
4. Фізкультхвилинка
Look at the ceiling,
Look at the floor,
Look at the window,
Look at the door.
Look at the nose,
Look at the rose,
Close your eyes.
Ohen, wink and smile.
Your eyes are happy again!
5.Закріплення вивченого матеріалу
- Робота в зошиті
Open your copy-books, please. Write down the date.
And now look at the screen again. I have one more task for you. On the screen you can see professions and actions. Your task is to match them. The pictures on the bottom will help you.
Write down your answers in your copy-books, please.
1. a doctor a)teaches pupils
2 .a teacher b)looks after sheep, pigs and hens
3 .a driver c)helps sick people
4. a farmer d)drives cars
5. a cook e)makes cakes
Are you ready? So, let’s check.
1c,2a,3d,4b, 5e.
Good work! Thank you!
Кінець уроку
Домашнє завдання.
Намалювати членів родина на робочому місці. Скласти розповідь про роботу тата або одного члена родини за вашим бажанням.
Підбиття підсумку уроку. Оцінювання.
На уроці ми познайомилися з новими словами, складали речення за темою, працювали в парах, розповідаючи де працюють члени родини, знаходили пари слів тощо.
Thank you for your work. You all worked great. / Дякую за вашу роботу. Ви всі відмінно працювали.