Тема : Місце, де я живу
The place where I live
Мета
практична:
1) активізувати нові лексичні одиниці з теми «Місце, де я живу»;
2) допомогти отримати інформацію про свою вулицю і село англійською мовою;
3) повторення навичок використання граматичної структури there is / there are (стверджувальна, заперечна та питальна форми);
освітня:
1) розширити знання учнів про лінгвістичну структуру англійської мови;
2) вчити учнів мовленнєвої взаємодії в малих групах;
розвиваюча:
1) розвивати навички говоріння, письма, аудіювання та читання;
2) розвивати мовну здогадку, логічне мислення, увагу довгострокову пам'ять.
виховна: виховувати в учнів почуття гордості за своє рідне село та інтерес до вивчення англійської мови, до визначних місць нашої країни.
Тема : Місце, де я живу
The place where I live
Мета
практична: 1) активізувати нові лексичні одиниці з теми «Місце, де я живу»;
2) допомогти отримати інформацію про свою вулицю і село англійською мовою;
3) повторення навичок використання граматичної структури there is / there are (стверджувальна, заперечна та питальна форми);
освітня: 1) розширити знання учнів про лінгвістичну структуру англійської мови;
2) вчити учнів мовленнєвої взаємодії в малих групах;
розвиваюча: 1) розвивати навички говоріння, письма, аудіювання та читання;
2) розвивати мовну здогадку, логічне мислення, увагу довгострокову пам’ять.
виховна: виховувати в учнів почуття гордості за своє рідне село та інтерес до вивчення англійської мови, до визначних місць нашої країни.
Обладнання: підручники, робочі зошити, словники, презентація, фонограма до фізкультхвилинки, папір формату А1.
Тип уроку: комбінований.
Література: Несвіт А. М. Англійська мова: підруч. для 5-го кл. загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: Генеза, 2013. – 224 с.
Схематичний план уроку:
І. Організаційна частина уроку
1. Привітання......................................................................................................1 хв
2. Перевірка домашнього завдання …….………………………………………….7 хв
3. Уведення в іншомовну атмосферу (фонетична та лексична зарядки)….5 хв
ІІ. Основна частина уроку
ІІІ. Заключна частина уроку
Хід уроку:
І. Організаційна частина уроку
1. Привітання й повідомлення теми і мети уроку
(Greeting and Aim)
T: Good morning, children!
Cl: Good morning, good morning, good morning to you,
Good morning, good morning we are glad to see you.
T: How are you?
Cl: We are fine / Ok, thank you.
T: Are you ready for the lesson?
Cl: Yes, we are.
T: Who is on duty today?
P1: I am on duty today.
T: Who is absent today?
P1: … is absent today.
2. Перевірка домашнього завдання
( Check on Homework )
T: What was your home task for today?
Cl: Our home task for today was to draw the plan of our streets.
T: Yes, your work for today was rather creative one. Remind ourselves that you had to work in pairs. So, who would like to be the first to present your works?
The rest pupils try to listen carefully and correct if it is need.
(Вчитель запитує учня від кожної з 4 команд представити свою роботу,
виправляє якщо ніхто з учнів не побачив чи не почув помилки)
3.Введення в іншомовну атмосферу
(Warming up)
T: And now let’s revise the sound [b]”. Remind ourselves how we should pronounce this sound.
P: Firstly we should close our lips and then try to open them quickly and at the same time try to pronounce [b]. And now let’s repeat the rhyme after me all together.
Betty Botter bought some butter
But she said my butter’s bitter
T: Find words which are characterized as the buildings
school milk cinema factory money doctor
bank shop film worker pupils hospital
P: School, cinema, factory, bank, shop, hospital.
ІІ. Основна частина уроку
T: The topic of today’s lesson is “The place where I live”. So today we are going to speak about the famous buildings which are situated in your streets. Also, we are going to develop your skills in reading, writing and speaking. Besides, today we should remind ourselves about the usage of the grammar construction there is / there are.
Ex. 1, p. 140.
T: And now look at the words in the box on page 140. Let’s repeat each word after me and if we find the new ones, we’ll write them down into your vocabularies. And now use these words to make up sentences like in the example.
Учні усно складають речення відповідно до завдання вправи.
Ex. 2, p. 140.
T: The task for the next exercise is to make up sentences like in the examples. So look at the picture and write down these sentences.
Ex. 3, p. 141
T: And now make your dialogues with your partner about the place where you live orally.
Конструкція «there is / there are» широко вживається в англійській мові для повідомлення про наявність в даному місці будь - якої особи або предмета. Даний вираз перераховує те, що (або хто) є в якомусь місці. Так би мовити "опис майна" або наявність живих істот. Слово «there» є тут "фіктивним" підметом, переводити його на українську не треба; чому саме воно прижилося на цьому місці - не так уже й важливо, тому його треба просто вивчити і звикнути.
Наприклад:
There is a pen in the bag. - У сумці (є, є, знаходиться) ручка.
There are children in the room. - В кімнаті є (перебувають) діти.
Зверніть увагу!
При повідомленні про наявність відомої вам особи або предмета в певному місці, потрібно сказати:
The pen is in the bag.- Ручка в сумці.
The children are in the room.- Діти в кімнаті.
Негативні речення:
There are desks in the classroom. - There aren't desks in the classroom.
Питальні речення:
Is there a desk in the classroom? - Yes, there is - No, there isn't.
Are there desks in the classroom? - Yes, there are або - No, there aren't.
Виконання вправи 4 сторінка 142.
If you’re happy and you know it –
Clap your hands!
If you’re happy and you know it –
Then your face will surely show it,
If you’re happy and you know it
Clap your hands!
(Stomp your feet!
Shout “Hooray”!
Do all three!)
Pre-reading activities
Is Tysiv a beautiful village?
Is it big or small?
Are there any places of interest?
What are they?
And now let’s read about our village. I’ll give you the text.
Reading activity
Tysiv is a beautiful village. It is situated in Bolekhiv council city, Ivano-Frankivsk region. The population is about 3 350. The territory is about 7 285 km2.
In the streets of Tysiv you can see many high and wonderful buildings, a few of shops in even each part of the village. Also, there is a school, 3 churches, a club, a public house and the famous monument to Solomia Khrushelnytska. There are a lot of streets in our village. The main street of Tysiv is Mykhailo Hrushevsky Street. In the streets you can see many cars, and many trees and flowers are in the gardens.
My village is wonderful and special.
Post-reading activity
Where is Tysiv situated?
What is the territory of our village?
Are there any interesting places?
What is the name of the main street?
T. And now I propose you to sum up our lesson with the help of your today’s knowledge you’ve got during the lesson and coloured pencils. I’ll give you a sheet of paper, a piece of map and your task is to draw the plan our village in the nearest future with the help of your new words. What building would you like to see in our future?
(Учень з кожної команди представляє свою частинку карти.)
А в кінці учні повинні скласти цю карту)
ІІІ. Заключна частина уроку
You home task for the next time will be
1 – 6 learn new words;
7 – 9 Ex. 5, p. 141 (in writing);
10 – 12 Ex. 7, p. 142 (orally).
T: Children you have done a great work today. So how do you like the lesson? Have you learnt anything new for you at the lesson?
Let’s remind the new words.
What grammar structure have we revised today?
What street do you live in?
Is your street long?
Are there many people in your street?
Are the houses in your street big or small?
Is your street clean?
Do you like your street?
What can you see in your street?
Can you see many cars and busses there?
T: You worked hard today. So, let estimate each other. Your marks are as follows…
T: Thank you very much for today’s lesson. I’m very glad to spend this time with you. Good bye! Have a nice day.