3 клас
Розпорядок дня
Мета:
Обладнання: підручник, робочий зошит, картки та плакат за темою "Розпорядок дня".
Хід уроку
1. Greeting.
Т: Stand up, please! Good morning!
Ps: Good morning!
Т: How are you?
Ps: Fine, thank you.
Т: Sit down, please.
2. Aim.
Т: Today we shall learn some new words and word combination about your working day. Сегодня на уроке мы выучим несколько новых слов и словосочетаний про ваш рабочий день. Также мы с вами немного поиграем в игры. Let’s start our lesson.
3. Check on Homework.
Т: What was your hometask for today? (повторити слова по темі, Т. впр. 3 с. 39)
4. Warming up.
Т: Look at my cards and tell me what you see.
|
|
|
|
|
|
5. Pronunciation Practice.
Т: Repeat after me.
[a:] farm, father, art, after
[ʌ] up, cup, club, must, lunch
6. Vocabulary and Grammar Presentation. Reading. Ex. 1 p. 60.
Т: Look at my card. What is it?
P1: Play chess
T: And now, please, open your books on page 60. Look at the ex. 1. Listen to the dialogues.
(Дети слушают аудиозапись диалога.)
T: Read the dialogues (P1, P2, P3, P4)
T: Answer the questions:
7. Practice. Speaking. Ex. 2 p. 60.
T: And now look at the ex. 2. Ask and answer. Make your dialogue with your friend.
T: Look at the blackboard. You may use this words in your dialogue. You have some minutes.
(Дети несколько минут составляют свои диалоги, а после представляют их классу .)
P1 and P2, P3 and P4...
7. Physical Activity.
Видеофизминутка.
8. Reading. Ex. 3 p. 60-61.
T: Look at the ex. 3. Follow and read.
New vocabulary:
have lunch - обедать
do one's homework - делать домашнее задание
club - клуб, кружок
after - после
go to the bed - ложиться спать
help - помогать
must - должен
10. Speaking. Ex. 4 p. 61.
T: Look at the ex. 4 on page 61. Look and answer the question: What must Bill do...
T: Close your books.
11. Writing. Work in the workbook. Ex. 1 - 2 p. 41.
T: Open your workbooks on page 41. Look at the ex. 1. Copy. Спиши предложения.
T: Look at the ex. 2. Fill in. Заполните пропуски словами из табличек.
12. Homework.
T: Open your diaries. And write your home task.
13. Summarizing.
Т: Понравился вам урок? Какие задания вам понравились больше всего? Какие задания были сложными? Чему вы сегодня научились? Давайте повторим режим дня по карточкам.
|
|
|
|
|
|
Т: The lesson is over. Goodbye, pupils.
Ps: Goodbye, teacher.