Конспект уроку з біології для 6-го класу на тему "Рослина – живий організм. Фотосинтез як характерна особливість рослин"

Про матеріал

Конспект уроку біології "Рослина – живий організм. Фотосинтез як характерна особливість рослин" у 6 класі створений у відповідності до чинної програми з біології для 6-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів з урахуванням змін, затверджених МОН. Призначений для вчителів біології загальноосвітніх навчальних закладів.

Перегляд файлу

Тема.  Рослина – живий організм. Фотосинтез як характерна особливість рослин

Мета: продовжити формувати уявлення учнів про рослину як живий організм, характерною особливістю якого є фотосинтез, сприяти визначенню умов, за яких відбувається фотосинтез; формувати уміння аналізувати значення фотосинтезу в житті рослин, розвивати вміння планувати власні спостереження та практикувати дослідження основних процесів життєдіяльності рослин; сприяти усвідомленню рослини як цілісного організму.

Завдання уроку:

  •                   навчитися називати основні процеси життєдіяльності рослин;
  •                   визначити умови, за яких відбувається фотосинтез;
  •                   навчитися характеризувати роль фотосинтезу в житті рослин.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Терміни і поняття: ріст, живлення, фотосинтез, дихання, транспорт речовин, хлоропласти, хлорофіл, органічні речовини, неорганічні речовини, крохмаль, вуглекислий газ, кисень, енергія Сонця.

Обладнання: підручники, слайди презентації, рухома модель «Фотосинтез», завчасно підготовлена для досліду герань (бальзамін тощо), окріп, гарячий спирт, йод.

Хід уроку

І. Організація роботи

Привітання, психологічне налаштування учнів на роботу.

ІІ. Актуалізація чуттєвого досвіду та опорних знань учнів

Вправа «Поміркуй»:

- вони навколо нас;

- милують наш погляд;

- є частиною живої природи;

- бувають одноклітинні та багатоклітинні;

- вперше з’явилися у воді;

- без них неможливе життя на Землі;

- вони зелені;

- ведуть прикріплений спосіб життя;

- їх потрібно оберігати.

Про що йде мова?

Фронтальна бесіда:

- Що вивчає ботаніка?

- Чому рослини мають зелене забарвлення?

- Що таке хлоропласти? Яку функцію вони виконують?

- - Які типи живлення вам відомі? Який тип живлення мають рослини?

Логічний ланцюжок «Що це?»

 

корінь 023корінь 025корінь 026IMG_2397

 

 

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Створення проблемної ситуації.

Колись, десь на Землю впав промінь Сонця. Але він упав не на безплідний ґрунт, він впав на зелену билинку пшеничного паростка, або краще сказати, на хлорофілове зерно. Вдаряючись об нього, він погас, перестав бути світлом, але не зник...

К. А. Тімірязєв

- Що сталося із сонячним промінчиком?

ІV. Оголошення теми і завдань уроку (запис в зошит)

V. Сприйняття та засвоєння учнями нового навчального матеріалу

Блок 1. Рослина – живий організм.

Бесіда про ознаки живого, притаманні рослині, як і будь-якій іншій живій істоті.

Вправа «Доповни речення»:

  1.         Процес, під час якого рослини засвоюють поживні речовини, називається ….
  2.         Процес, під час якого рослини поглинають кисень і виділяють вуглекислий газ, називається….
  3.         Здатність рослин відтворювати собі подібних, називається….
  4.         Збільшення розмірів та маси рослини називається….
  5.         Якісні зміни в організмі рослини - ….
  6.         Закривання пелюсток квітів після заходу сонця - ….

Вправа «Вирости рослину»: учні малюють в зошитах (на дошці) рослину й на її листках записують процеси, які доводять, що рослина - живий організм.

Блок 2. Фотосинтез як характерна особливість рослин.

Розповідь вчителя про зелений листок рослини як велику лабораторію з використанням рухомої моделі «Фотосинтез»: під час розповіді учитель на дошці розвішує завчасно заготовлені частини рухомої моделі та визначає умови проходження фотосинтезу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Демонстрація досліду, який доводить, що рослина виділяє кисень у процесі фотосинтезу.

«Мозковий штурм»: користуючись розглянутою моделлю, учні формулюють визначення поняття «фотосинтез», порівнюють його із визначенням у підручнику та записують його в зошити.

Демонстрація досліду «Утворення крохмалю в листках» та його обговорення за питаннями:

- Яка речовина утворилася на світлі?

- Як довести, що утворена речовина - крохмаль?

- Які речовини необхідні для утворення крохмалю в листках?

- За якої умови відбувається утворення крохмалю у листках?

Використовуючи складену на дошці модель, учні записують в опорний конспект загальне рівняння фотосинтезу:

світло

 хлорофіл

 

Блок 3. Значення фотосинтезу.

Складання та обговорення схеми:

фотосинтез крохмаль

 

білки жири вуглеводи

(квасоля) (насіння (пшениця)

соняшнику)

Евристична бесіда:

- Як ви розумієте прислів’я: «Багато лісу – не губи, мало лісу – бережи, немає лісу – посади»; «Легко дерево зрубати – нелегко виростити».

- Що можете зробити ви для збагачення повітря киснем?

- Як ви розумієте вислів: «Двоє правлять життям на Землі - ясне сонечко та зелене зернятко».

VІ. Осмислення об’єктивних зв’язків і взаємозалежності у вивченому матеріалі

Фронтальна бесіда:

  1.         У яких органах рослини відбувається фотосинтез?
  2.         Чи всі клітини листка здатні утворювати крохмаль?
  3.         Який газообмін відбувається під час фотосинтезу?
  4.         Які речовини потрібні для фотосинтезу?
  5.         За яких умов відбувається повітряне живлення рослин?

Тестовий контроль.

Із запропонованих варіантів відповідей виберіть один правильний:

1. Вкажіть, що сталося із сонячним промінчиком

А  перетворився на органічну речовину

Б  став джерелом утворення хлорофілових зерен

В  помандрував подорожувати поміж зелених листочків

2. Вкажіть, що потрібно рослинам для фотосинтезу

А  вода, ґрунт, повітря

Б  вода, сонце, вуглекислий газ

В  сонце, кисень, вода

3. Вкажіть, що утворюється під час фотосинтезу

А  хлорофіл Б)  кисень В)  повітря Г)  вуглекислий газ

4. Визначте, завдяки якій речовині рослина поглинає світлові промені

А  вода Б)  хлорофіл В)  крохмаль

5. Вкажіть, яку енергію можуть вловлювати рослини під час фотосинтезу

А  тільки сонячного світла

Б  тільки штучного освітлення

В  як сонячного, так і штучного світла

Біологічний диктант.

Є на світі чарівник, він до Сонця дуже звик.

У листках він проживає, з ... справу має.

І на всьому білім світі, доки ... вдень нам світить,

Чари він свої справляє, а … відпочиває.

Воду з … газом враз з’єднає,

Ну а ... він на волю відпускає -

Це нам дихать дозволяє.

При такій метаморфозі ще й утвориться ...,

Це і є ота причина, що ростуть навкруг рослини.

З дня у день ось так чаклує заповзятий чарівник.

Робить все він до пуття – забезпечує ....

(Слова для довідки: Сонце, вночі, крохмаль, вуглекислим, життя, хлорофілом, кисень).

VІІ. Узагальнення та систематизація знань

Вправа «Асоціативний кущ»: формулювання тез вирішення проблемної ситуації.

 

 

життя

 

 

 

VІІІ. Підсумки уроку

Оцінювання роботи учнів.

Домашнє завдання: опрацювати відповідний параграф у підручнику; підготувати міні-проект (на вибір):

- Листопад.

- Квіти і комахи.

- Рослини – мандрівники.

- Рослини – хижаки.

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.6
Оригінальність викладу
4.6
Відповідність темі
4.6
Загальна:
4.6
Всього відгуків: 9
Оцінки та відгуки
  1. Корабльова Ірина
    Дуже оригінальний біологічний диктант. Дякую
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Бурячковська Ольга Вікторівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Некрасова Наталія Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4.  Vita
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Баюрко Наталія Василівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  6. Мацюк Лариса Петрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  7. Логвиненко Євгенія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  8. Назар Тесленко
    Хто високо літає, той низько падає. 300голосів за 2 дні. Куди дивиться адміністрація
    Загальна:
    1.0
    Структурованість
    1.0
    Оригінальність викладу
    1.0
    Відповідність темі
    1.0
  9. Кириця Володимир
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 6 відгуків
doc
Додано
31 березня 2018
Переглядів
3502
Оцінка розробки
4.6 (9 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку