" Конспект уроку з біології для 7 - го класу на тему " розмноження тварин"

Про матеріал

Конспект уроку розрахований для учнів 7 класу за новою програмою з біології. Пропоную використовувати різні форми та методи роботи на уроці.

Основна мета:

розширити знання учнів про розмноження тварин та їх форми;

удосконалити вміння учнів установлювати форми розмноження тварин та характеризувати їх;

розвивати вміння порівнювати, аналізувати, узагальнювати, робити висновки;

познайомити з основними типами розмноження тварин в природі;

розглянути форми нестатевого та статевого розмноження;

виділення рис відмінності у різних типах розмноження;

виділення переваг різних способів розмноження;

значення процесу розмноження в природі;

розвивати навички самостійно працювати з текстом та малюнками підручника

уміння спостерігати та робити відповідні висновки;

розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення;

прищеплювати любов до живої природи.


Обладнання та матеріали:таблиці, малюнки, фотографії, презентація яка ілюструє способи розмноження тварин, зошит, підручник.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Перегляд файлу

 

 

Назва школи

Новгородківський навчально- виховний комплекс

« Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

з поглибленним вивченням предметів-

центр довузівської підготовки»

Новгородківської районної ради

Кіровоградської області

 

 

Урок на тему:

«Розмноження та його значення.

Форми розмноження тварин»

 

 

 

 

 

Новгородківський НВК

 

вчитель біології

Потапова Л.М.

 

 

 

7 клас урок

Тема. Розмноження та його значення. Форми розмноження тварин.

Основна мета.

  • розширити знання учнів про розмноження тварин та їх форми;
  • удосконалити вміння учнів установлювати форми розмноження тварин та характеризувати їх;
  • розвивати вміння порівнювати, аналізувати, узагальнювати, робити висновки;
  • познайомити з основними  типами розмноження тварин в природі;
  • розглянути форми нестатевого та статевого розмноження;
  • виділення рис відмінності у різних типах розмноження;
  • виділення переваг різних способів розмноження;
  • значення процесу розмноження в природі;
  •   розвивати навички самостійно працювати з текстом та малюнками підручника
  • уміння спостерігати та робити відповідні висновки;
  • розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення;
  • прищеплювати любов до живої природи.


              Обладнання та матеріали: таблиці, малюнки, фотографії, презентація яка ілюструє способи розмноження тварин, зошит, підручник. 
              Тип уроку: вивчення нового матеріалу 

                                                       Хід уроку 
І. Організаційний момент 
Психологічний настрій.

Вправа «До успіху».

Доброго дня! Я вітаю вас із сьогоднішнім чудовим днем. Ви звичайно можете заперечити: день похмурий, на вулиці зима. Я хочу, щоб цей день зробили чудовим ваш і мій хороший настрій та наша з вами плідна робота. Тому до успіху.

Генрі Форд говорив:

Зібрались разом – це початок,

Триматись разом – це прогрес,

Працювати разом – це успіх.

 

ІІ. Актуалізація і корекція опорних знань та чуттєвого досвіду учнів. 
1.Біологічна розминка

  1.   Скільки існує царств в живій природі
  2.   Яке царство ми з вами вивчаємо?

3. Які властивості мають живі організми?

4. Які властивості ми з вами вивчили?

 

2. Запрошую до гри « Третій зайвий»

( вибрати варіанти відповідей де існує взаємозв'язок між органами)

1. Нирки, сечоводи, сечівник

2. Мальпігієві судини, зелені залози, нефридії

3. Артерії, серце, зябра

4. Зябра, шкіра, легені

 

3. Термінологічне лото.

Терміни написано на картках, учні витягують термін і пояснюють його, починаємо:

- обмін речовин

 - фітофаги

- сапрофаги

- дихання

- діафрагма

- еритроцити

- лейкоцити

     - кров

- холоднокровні тварини

- теплокровні тварини

- виділення

- двобічна симетрія

- хижаки

- тромбоцити

- нирки

 

  1. Вправа  «Утвори пару»

1.Жаба озерна                                           А. двохкамерне серце

2. Карась сріблястий                                Б. Тіло покрите лускою

3. Пуголовок                                             В. Серце трьохкамерне

4. Дощовий черв'як                                   Г. Хижак

5. Кіт лісовий                                            Д.  нефридії

 

  1. Вправа « Ключове слово»

У кожного з вас на столі чистий аркуш паперу де написаний біологічний текст з пропусками. За декілька хвилин необхідно скласти список ключових слів, які загубилися в тексті.

Біологічний текст

1.Тварини освоїли ………..середовища життя. ( чотири)

2. З певним способом життя існує в тварин    ………..тіла.

( симетрія)

  1. Якщо у тварин є однакові парні органи на правому і лівому боці тіла, ці тварини мають…….. симетрію. ( двобічну)
  2.  Ці тварини здатні до ………..руху. ( активного)
  3. У тварин, що ведуть прикріплений спосіб життя, симетрія тіла здебільшого……………( радіальна)
  4. Є тварини з ………………тілом.( несиметричним)
  5.  Тварини які живляться тільки рослинною їжею називаються …….( фітофаги)
  6. Ті які споживають мертву органіку ……. ( сапротрофи)
  7. Для перебігу реакцій розкладу складних органічних речовин на прості потрібні….  ( ферменти)
  8. Сукупність процесів надходження речовин до організму, їхнє перетравлення, а також виведення непотрібних продуктів  називається………. ( обмін речовин)
  9. Важливою ланкою обміну речовин те енергії є……. ( дихання)
  10. ……… важливий біологічний процес під час якого кисн=ень надходить, а виділяється вуглекислий газ.( дихання)   

 

Виставлення оцінок

 

III. Вивчення нового матеріалу

Сьогодні на уроці ми продовжуємо вивчати основні властивості живого. Пропоную вам дізнатися тему сьогоднішнього уроку, переглянувши презентацію.

 Тема нашого уроку

Основна мета

  Часто ви бачили , що в кішки з'явилися кошенята, в курки курчата, спостерігали за маленькими ластівками  які виглядають із гнізда. Звичайно всі живі організми в тому числі і тварини здатні розмножуватись.

1. Сформувати поняття розмноження.

Розмноження – здатність живих організмів відтворювати собі подібних, залишати після себе нащадків.

 Завдяки розмноженню забезпечується безперервність поколінь організмів, батьківські форми передають нащадкам певну спадкову інформацію.

В одних випадках спадкова інформація передається майже повністю і особини дочірнього покоління є точною копією материнського  організму, в інших випадках нащадки певним чином відрізняються за набором спадкової інформації, що зумовлює мінливість виду.

Процес розмноження не простий, а складний є багато чинників які йому перешкоджають, а саме:

  • Несприятливі кліматичні умови ( холодні зими, мала кількість корму.)
  • бар'єрна ізоляція;
  • мала кількість самок;
  • низький природний приріст

Але як би там не було тварини залишають після себе нащадків, завдяки різним типам розмноження, тож давайте розглянемо  які існують форми розмноження тварин в природі.

 

2. Знайомство з формами розмноження тварин в природі:

1. Нестатеве розмноження –розмноження за допомогою нестатевих клітин, характерно для одноклітинних тварин найпростіших, кишковопорожнинних.

2. Статеве розмноження

 

3.Основні типи нестатевого розмноження тварин

1.  Поділ клітин навпіл ( амеба,)

2. Брунькування відокремлення від материнського організму одного або кількох утворів – бруньок, які згодом розвиваються у самостійний організм. ( гідра)

3. Фрагментація – поділ тіла на декілька фрагментів з яких відновлюються цілі організми ( морська зірка, багатощетинковий черв – додекацерія.

4. Вегетативне, регенерація – процес відновлення організмом втрачених або ушкоджених частин тіла( губки, морська зірка, ящірка)

 

Значення нестатевого розмноження

  • за досить короткий відлік часу тварини збільшують чисельність;
  • не витрачають енергії на пошук партнера;
  • нащадки генетично однорідні, є копією материнського організму;
  • розмножуються організми, які опинилися в ізольованих місцях від інших.

 

  1. Характеристика статевого розмноження

Статеве розмноження – поєднання спадкового матеріалу двох різних клітин чоловічої та жіночої. ( гамет)

   Чоловічі гамати – сперматозоїди, спермії, а жіночі – яйцеклітини.

Давайте розглянемо ці статеві клітини та порівняємо їх будову

Риси відмінності

  1. Яйцеклітини більші за розмірами, оскільки містить запас поживних речовин для зародка.
  2. Яйцеклітина має декілька зовнішніх оболонок.
  3. Сперматозоїд має джгутик , тому він рухливий

Робота з підручником стр 169, мал..236.

 

Формуються статеві клітини у статевих залозах: чоловічі - сім'яники, а жіночі – яєчники. Особини у яких закладаються сім'яники , називаються самцями, а особини в яких закладаються яєчники – самками. Такі організми роздільностатеві. Це переважна більшість членистоногих, молюсків, риб, хребетних тварин.

Чи правда, що є тварини, які протягом життя можуть змінювати стать?

 Але серед багатоклітинних тварин є тварини гермафродити?Що це за тварини?  Наведіть приклади.

Самостійна робота з підручником. ( Наприклад: креветки, риби –чистильники, жаби, кільчасті черви)

Значення гермафродитизму

  1. Зменшують витрати енергії при пошуку партнера
  2. Трапляється у тварин які ведуть прикріплений спосіб життя, глибоководні види

Форми запліднення

Запліднення –процес злиття двох статевих клітин чоловічої і жіночої, з яких утворюється запліднена яйцеклітина – зигота.

Виділяють дві форми запліднення

  1. Зовнішнє запліднення де жіноча і чоловіча статева клітини зливаються поза організмом самки або гетеротрофного організму. ( раки, молюски, риби кісткові, земноводні)
  2. Внутрішнє запліднення  відбувається в органах статевої системи самки.

Партеногенез –явище, коли новий організм розвивається з незаплідненої яйцеклітини( паличники, дибка степова, дафнії)

Поліембріонія  - процес розвитку кількох зародків з однієї заплідненої яйцеклітини, організми називаються одно яйцеві близнята.

 

IV.Закріплення нових знань

1.Визначити форми розмноження у тварин

Риби, амеба, кіт,плазуни, морська зірка,гідра.

 

  1. Гра « Вірю- невірю»
    • Гамети – статеві клітини
    • зигота – запліднена яйцеклітина
    • сперматозоїд жіноча статева клітина
    • фрагментація – форма статевого розмноження.
    • Чоловічі статеві клітини – рухомі

V. Підсумок уроку

1. Чи сподобалась , вам тема уроку?

2. Що саме сподобалось?

3. Де ви зможете застосовувати ці знання?

4. Що в нас не вдалось, над чим нам ще потрібно працювати?

5. Чи досягли ми очікуваного результату?

Домашнє завдання.

Опрацювати параграф 39. стр.167 – 171 Подумайте чому тварина Асцидія  має багато форм розмноження.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ТІ

Урок 43. РОЗМНОЖЕННЯ ТА ЙОГО ЗНАЧЕННЯ. ФОРМИ РОЗМНОЖЕННЯ ТВАРИН. СТАТЕВІ КЛІТИНИ ТА ЗАПЛІДНЕННЯ

Щоб збільшити чисельність свого виду,

обов’язково потрібно розмножуватись.

Мета уроку: сформувати уявлення про форми розмноження тварин та його значення. Розглянути будову статевих клітин. Розвивати логічне та критичне мислення. Виховувати культуру спілкування.

Основні поняття: статеві клітини, зовнішнє запліднення, внутрішнє запліднення, роздільностатевість, гермафродитизм, регенерація.

Обладнання і матеріали: таблиці «Розмноження тварин», відео- фрагменти регенерації тварин та їхнього розмноження.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

План-схема уроку

Етап уроку

Час

(хв)

Форми і методи діяльності вчителя

Результат діяльності

І. Організаційний етап

2

Організація класу. Розминка «Епіграф»

Налаштування учнів на сприйняття матеріалу, підведення до теми уроку

II. Актуалізація опорних знань

8

4

Термінологічне лото.

Вправа «Утвори пари»

Повторення тем «Нервові системи та органи чуття тварин»

III. Мотивація навчальної діяльності

2

Прийом «Здивуй! Зацікав!» - цікава інформація з теми уроку

Зацікавлення темою уроку, початкове сприйняття матеріалу

IV. Засвоєння нових

2

Перегляд відеофрагментів.

Сприйняття матеріалу.

знань

12

Пояснення вчителя з використанням підручника

Засвоєння матеріалу

V. Узагальнення і систематизація знань

4

6

Схематичний малюнок.

Складання «Грона» «Способи розмноження тварин»

Складання схеми. Складання «Грона», систематизація знань

VI. Підсумки

4

Вправа «Снігова грудка»

Виділення головного у вивченому

VII. Домашнє завдання

1

Репродуктивне завдання за підручником

Ефективне засвоєння матеріалу

І. Організаційний етап.

1. Організація класу.

2. Розминка «Епіграф». Прочитайте епіграф. Якою буде тема нашого уроку?

II. Актуалізація опорних знань.

1. Термінологічне лото. Терміни написано на картках, учні витягують термін і пояснюють його (нейрон, центральна та периферична нервова система, дифузна, вузлова, трубчаста нервова система, подразник, рецептори, подразливість, рефлекс, прості очі, складні очі (фасеткові), бічна лінія, слухові кісточки, ехолокація).

2. Вправа «Утвори пари»: утворіть пари між цифрою та буквою.

1 муха

А очі захищені повіками

2 павук-хрестовик

Б очі складні (фасеткові)

3 окунь річковий

В очі розміщені на щупальцях

4 жаба ставкова

Г вісім простих очей

Д очі без повік

1 здатні до ехолокації

А гадюка степова

2 мають бічну лінію

Б кажан звичайний

3 мають велике поле зору

В короп звичайний

4 органом дотику слугує язик

Г дощовий черв'як

Д сова болотяна

III. Мотивація навчальної діяльності.

Прийом «Здивуй! Зацікав!».

У природі є цікаве явище - неотенія. Це здатність розмножуватись на личинковій стадії. Деякі тварини можуть розмножуватись на стадії личинки. Таку тварину можна бачити в наших акваріумах. Це аксолотлі, личинки амбістоми - хвостатої амфібії.

Морська зірка може утворити нове тіло з одного свого променя.

Найменша тривалість вагітності спостерігається в сірого хом'ячка: 1113 днів, а найбільша у слонів - 1,5 року та китів - 2 роки.

IV. Засвоєння нових знань.

1. Перегляд відеофрагментів про регенерацію та розмноження тварин.

2. Пояснення вчителя з використанням підручника: регуляція функцій в організмі тварин (с. 164-166); регенерація (с. 168-169); нестатеве розмноження тварин (брунькування, поділ, фрагментація) (с. 167-169); статеве розмноження, організми роздільностатеві, гермафродити (с. 169-170); запліднення зовнішнє, внутрішнє (с. 170).

V. Узагальнення і систематизація знань.

1. Схематичний малюнок статевих клітин (учні малюють статеві клітини в зошиті, підписують основні частини у сперматозоїда - головку, шийку, хвостик та ядро; у яйцеклітини - ядро, білкову, жовткову та зовнішню оболонки).

2. Складання «Грона» «Способи розмноження тварин» (на схемі вказуються способи та приклади тварин).

VI. Підсумки.

Підбиття підсумків з використанням вправи «Снігова грудка»: слово, речення, запитання. Наприклад:

Брунькування.

Коралові поліпи розмножуються вегетативно брунькуванням та статево.

Чи правда, що корали утворили Великий Бар'єрний риф?

Гермафродити.

Тварини, які утворюють два типи статевих клітин - жіночі та чоловічі.

Чи правда, що є тварини, які протягом життя можуть змінювати стать?

VII. Домашнє завдання.

Опрацювати §§ 38, 39. Дати відповіді на запитання.

1. Як ви думаєте, чому сперматозоїд має хвостик, а яйцеклітина - ні?

2. Що захищає яйцеклітину ящірки та качки від висихання?

3. Чи є подібність у заплідненні риби та жаби?

4. Чому, крім статевого розмноження, у природі є й нестатеве?

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Сулік Оксана Петрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
До підручника
Біологія 7 клас (Півень Т. О., Бондаренко В.В.)
Додано
23 лютого 2018
Переглядів
12836
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку