Тема: Мутації, види мутацій, причини та наслідки мутацій
Цілі уроку:
- ознайомити учнів із змістом понять «мутація», «мутагенез»;
- з’ясувати причини виникнення мутацій та їх наслідки;
- визначити, яке значення мають мутації для природи та життя людини;
- розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки, працювати в групах, заповнювати текстові таблиці;
- виховувати зацікавленість до вивчення біології, повагу та толерантність один до одного
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання: мультимедійна презентація, картки з назвами відділів та QR-кодами, роздатковий матеріал, корзинка з продуктами харчування, які пом’якшують дію мутагенів
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Діти, сьогодні на уроці мені б дуже хотілося побачити у вас те, чого часом ми не помічаємо один в одного, а саме:
сміливість – у скромних
рішучість – у невпевнених
комунікабельність – у мовчазних
жагу до знань – у кожного з вас.
То ж розпочинаємо урок з посмішкою та веселим настроєм
ІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Актуалізація опорних знань
У фантастичних фільмах та мультфільмах режисери часто знімають різноманітних монстрів-мутантів. Ось, як наприклад, у мультфільмі «Черепашки ніндзя» (показ ілюстрації).
- Хто ж такі мутанти?
(відповіді учнів)
Але ж мутанти існують і в реальному житті поряд із нами. Просто інколи ми цього просто не помічаємо.
Проблемне запитання
Основне вчення про мутації заклав нідерландський ботанік та генетик Гуго де Фруз. Він розробив основні положення мутаційної теорії. Вони полягають в наступному:
1) мутації виникають спонтанно;
2) мутації можуть успадковуватися;
3) мутації є корисними, шкідливими чи нейтральними;
4) одні і ті ж мутації можуть виникати неодноразова;
5) мутації є універсальною властивістю для всіх живих організмів.
- А чи правий був вчений у своїх поглядах ми й з’ясуємо наприкінці уроку.
2. Оголошення теми та завдань уроку
Сьогодні я вас запрошую до науково-дослідницької лабораторії, яка займається питаннями мутацій. Сьогодні ви всі є лаборантами даної лабораторії й будете працювати над темою «Мутації, види мутацій, причини та наслідки мутацій».
Завдання, котрі ви повинні вирішити під час роботи в лабораторії будуть наступними:
1) ознайомитися зі змістом понять «мутація» та «мутагенез»;
2) з’ясувати причини виникнення мутацій та їх наслідки;
3) визначити, яке значення мають мутації для природи та життя людини;
4) працюючи в групах вчитися аналізувати, порівнювати, робити висновки та заповнювати текстову таблицю;
5) виховувати повагу та толерантність один до одного.
3. Вивчення нового матеріалу
Робота учнів у групах
На попередньому році ви, шляхом жеребкування, визначилися зі складом відділ, котрі працюють в лабораторії. Кожен відділ отримав своє завдання на картках з QR-кодами. Відкрийте їх . Вам потрібно опрацювати текстовий матеріал та заповнити текстову таблицю. Після завершення роботи кожен доповідач презентує результати роботи свого відділ. Але преш ні ж ви приступите до роботи, нагадую правила роботи в групах:
1. уважно слухайте того, хто говорить;
2. не принижуйте, не критикуйте;
3.поважайте інших;
4. взаємна повага;
5. стежте за часом.
На роботу вам надається 6-10 хвилин. Успіхів!
Доповіді представників груп, які поєднуються бесідою з вчителем та переглядом ілюстративного матеріалу.
Повідомлення учня «Мутагени в їжі»
ІІІ. Закріплення нових знань
1) Розв’язування біологічних задач
2) Проблемне запитання:
Чи правий був Гуго де Фріз, визначивши ось такі положення мутаційної теорії?
ІV. Підсумок уроку
1) Керівники команд оцінюють роботу кожного учасника групи
2) Заключне слово вчителя
V. Домашнє завдання: опрацювати § 36, вивчити терміни, * підібрати цікаві факти про мутації