Конспект уроку з біології "Плід. Способи поширення плодів і насіння. Лабораторне дослідження будови плода"

Про матеріал
Розглянути будову і різноманітність плодів, ознайомити з особливостями поширення плодів і насіння у природі, визначити біологічне значення пристосувань до поширення насіння, систематизувати знання про значення плодів у природі та житті людини
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

Розробка уроку

 

Плід.

Способи поширення плодів і насіння

 

 

 

 

 

 

 

            Виконала

                    вчитель хімії та біології

                                                                         Борщівського НВК

                                                                        «ЗНЗ І-ІІІ ступенів №3-

                                                                        гімназія ім. Р. Андріяшика»

            Мазурок М.П.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Плід. Способи поширення плодів і насіння. Лабораторне дослідження будови плода.

Мета:

навчальна: розглянути будову і різноманітність плодів, ознайомити з особливостями поширення плодів і насіння у природі, визначити біологічне значення пристосувань до поширення насіння, систематизувати знання про значення плодів у природі та житті людини;

розвивальна: розвивати навички виконання лабораторних робіт, вміння порівнювати, логічно мислити, робити висновки, створювати проекти ;

виховна: виховувати науковий та екологічний світогляд, культуру праці, любов до природи.

Обладнання та матеріали: таблиця «Плоди та насіння», ілюстративний матеріал, колекція сухих плодів, зразки соковитих плодів (свіжі фрукти та овочі); інтерактивна дошка, проектор.

Базові терміни та поняття: плід, оплодень, супліддя, сухі плоди, соковиті плоди, розкривні плоди, нерозкривні плоди, кістянка, ягода, яблуко, гарбузина, помаранча, суничина, багатокістянка, супліддя, зернівка, сім’янка, горіх, горішок, крилатка, листянка, біб, стручок, стручечок, коробочка.

Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь, бесіда, розповідь з елементами бесіди); наочні (демонстрація таблиць, схем, малюнків, натуральних об’єктів); репродуктивні (бесіда), та пошукові (евристична бесіда, створення та розв’язання проблемних ситуацій); інтерактивні (прийом «Естафета», захист учнівських проектів).

Тип уроку: засвоєння нових знань, формування умінь і навичок.

 

 

 

 

 

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

Пролунав уже дзвінок,

В житті зробимо ще крок.

Повернімося обличчям до гостей,

Привітно скажемо:

«Добрий день».

Правда, чудова ця фраза!

Вона зближує нас із вами одразу.

А сказана вона досить вчасно.

Сподіваюся, у всіх чудовий настрій.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Прийом «Естафета»

Кожна пара учнів відповідає на одне запитання картки та передає її далі.

Питання:

1. Найважливішими частинами квітки є_____(маточка, що складається з приймочки, стовпчика, зав’язі і тичинки, які складаються з пиляка і тичинкової нитки).

2. Перед заплідненням відбувається ____(запилення).

3. Потрапивши на приймочку маточки, пилкове зерно______(закріплюється там і проростає, утворюючи пилкову трубку).

4. Пилкова трубка росте і через стовпчик маточки проникає до_____(зав’язі, де знаходиться насінний зачаток із зародковим мішком).

5. Коли пилкова трубка проникає до зародкового мішка_________(вона лопається).

6. Один спермій зливається з _______(яйцеклітиною).

7. Другий спермій зливається з ______(центральною клітиною).

8. Таке запліднення називається ______(подвійним).

9. Після запліднення з насінного зачатка утворюється _________(насінина).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Знайдіть і поясніть біологічну помилку.

Казка «Невирішене питання»

Автор:

Ранком сонечко ласкаве

Освітило все навкруг,

І прокинулась природа –

Ліс, ставочок, річка, луг.

Лад навколо, спокій, тиша ...

Та недовго так було.

На городі чутно лайку....

Ось як все воно було.

Чи то ніч була задушна,

Або ще якась біда,

Та почала сварку Диня.

Диня:

Я жовтява, я духмяна,

Я солодка наче мед,

Королева всіх плодів!

Картопля:

Ні, я!

Мене варять,

Мене труть,

Пироги з мене печуть!

Баклажан: (аж посинів від злості)

У нашому роді ніколи не виникали подібні суперечки.

Петрушка:

Почекайте,

Я зараз у всьому розберусь!

Автор:

Довго вони ще сперечались, уже зовсім стемніло, але так і не дійшли однієї думки.

Біологічна помилка: бульба картоплі й петрушка – це не плоди, бо не мають насіння. Бульба – видозмінений підземний пагін, петрушка – це корінь.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Пояснення нового матеріалу з використанням інтерактивної дошки (презентація додається).

V. Лабораторне дослідження будови плода

Виконання лабораторного дослідження

 

VІ. Захист учнівських проектів ( випереджаючі завдання)

 

 

VІ. Закріплення знань

Вікторина « У бабусі на городі»

  1. Не кінь, не віл, а прив’язаний. (Гарбуз).

 

  1. Червоний Макар по полю скакав, а в борщ попав.(Перець).

 

3. Що на нашому городі

стає першим у пригоді.

Виростають щодоби,

як у лісі ті гриби. (Огірки).

 

  1. Мій кожух зелений,

а серце – мов кумач,

На смак, як цукор солодкий,

А сам схожий на м’яч.(Кавун)

 

5. У віночку зеленистім,

у червоному намисті

Видивляється у воду

на свою хорошу вроду. (Калина)

 

6. Червоний колір,

а винний смак.

Кам’яне серце.

Чому це так? (Вишня)

 

7. Під одним ковпаком сімсот козаків. (Мак)

 

8. Із мішка на забаву, а з пляшки – на приправу. (Соняшник)

 

9. Що за твір, що ні чоловік, ні звір, а має вуса? (Ячмінь)

 

10. Без рук, без ніг, а пнеться на батіг. (Квасоля).

2. Гра « Третій зайвий»

1. Зернівка, сім’янка, кістянка. (Зайвою є кістянка, цей плід соковитий).

2. Ягода, яблуко, кістянка. (Зайвою є кістянка, цей плід однонасінний)

3. Суниця, полуниця, ожина. (Зайвою є ожина вона має збірний плід).

4. Огірок, диня, гарбуз. (Зайвого тут немає).

5. Груша, горобина, аґрус. (Зайвим є аґрус, він має плід ягоду).

 

VІ. Підсумок уроку

Оцінювання знань учнів.

VІІ. Домашнє завдання

Прочитати

Дати відповіді на запитання

Підготуватися до захисту міні-проєктів:

VІІІ. Завершення уроку

Вам вдячна, учні, за увагу,

за вашу щирість, доброту.

Я зичу всім умінь, наснаги,

Знання хапайте на льоту.

А тепер усі разом:

Хай щастить нам сьогодні!

Хай щастить нам завтра!

Хай щастить нам завжди!

 

 

 

 

 

doc
Пов’язані теми
Біологія, Розробки уроків
Додано
21 січня 2020
Переглядів
1047
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку