Конспект уроку з біології з використанням ІКТ. Практична робота №3 "Особливості зовнішньої будови хребетних тварин у зв’язку з пристосуванням до різних умов існування"

Про матеріал

Конспект уроку з біології з використанням ІКТ. Практична робота №3 "Особливості зовнішньої будови хребетних тварин у зв'язку з пристосуванням до різних умов існування"

Перегляд файлу

 

КОНСПЕКТ УРОКУ З БІОЛОГІЇ. ПРАКТИЧНА РОБОТА №3

Тема: Практична робота № 3. Особливості зовнішньої будови хребетних тварин у зв’язку з пристосуванням до різних умов існування

Мета: сформувати в учнів практичні вміння встановлювати риси пристосування в зовнішній будові хребетних тварин до різних умов існування; розвивати вміння аналізувати, співпрацювати, узагальнювати; удосконалювати вміння застосовувати теоретичні знання на практиці, розвивати цікавість до предмета; виховувати любов до тварин, до навколишнього середовища

Обладнання: інструктивна картка для практичних робіт, підручник, таблиці, інтерактивна дошка, вологі препарати, малюнки, фото-, відеофрагменти із зображенням тварин.

Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Вітання з учнями. Перевірка відсутніх учнів.

ІІ. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів

2.1. Питання для бесіди

1. Які ознаки пристосування до способу життя мають собаки?

2. Які ознаки пристосування до способу життя мають коти?

3. Які ознаки пристосування до способу життя мають кенгуру?

4. Які ознаки пристосування до способу життя мають моржі?

5. Які ознаки пристосування до способу життя мають тюлені?

6. Які ознаки пристосування до способу життя мають дельфіни ?

2.2. Самостійна  робота  (завдання на інтерактивній дошці)

«Установи відповідність».

Установити відповідність між твариною та ознаками, які для неї характерні.

Назва тварини

Ознаки

1 бобер європейський

2 цукровий літаючий   опосум

3 дика свиня

4 дельфін білобочка

5 хомяк звичайний

6 кінь Пржевальського

А має сплющений і розширений хвіст, щоб плавати у воді

Б мають одну пару збільшених різців на верхній і на нижній щелепах, які постійно ростуть і сточуються

В між плечем, передпліччям, пальцями, боками тіла, задніми кінцівками і хвостом натягнута тонка літальна перетинка

Г мають непарну кількість пальців на кінцівках, які вкриті роговим копитом.

Д мають парну кількість пальців на кінцівках (два або чотири, перший палець відсутній), які укриті роговим копитом

Е мають веретеноподібне обтічне тіло, гладеньку шкіру, практично без шерсті; передні кінцівки перетворені на ласти, задні — атрофовані

Є мають обємні защічні мішки, за допомогою яких переносять їжу до свого житла

 

Відповідь: 1 А, 2 В, 3 Д, 4 Е, 5 Є, 6 Г.

2.3 Гра «Третій зайвий»

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Відгадайте загадки:

* * *

Ноги довгі, мов жердини,

Чванькувата ця пташина,

Нові чоботи убрала,

По болоту почвалала.

(Чапля)

 

 

* * *

 По траві повзла змія.

 Налякався добре я.

 Від гадюки біг чимдуж,

А то виявився 

(Вуж)

 * * *

 Не ходжу я,  а скакаю,

 Бо нерівні ноги маю.

 Через поле навмання

 Перегнав би я коня.

 (Заєць)

 

 

* * *

 Влітку медом ласував,

Досхочу малини мав.

А як впав глибокий сніг,

Позіхнув і спати ліг.

Бачив чи не бачив сни,

А проспав аж до весни.

(Ведмідь)

 

* * *

Дуже товсті ноги маю,

Тихо їх переставляю.

Височезний я на зріст,

Біля рота маю хвіст!

(Слон)

— Що об’єднує цих тварин?

— Чому ці тварини мають відмінності в будові?

Повідомлення теми уроку. Визначення разом з учнями мети і завдань уроку.

ІV. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях

Практична робота № 3. «Особливості зовнішньої будови хребетних тварин у зв’язку з пристосуванням до різних умов існування»

 Виконання практичної роботи (згідно з інструктивною карткою).

V.  Узагальнення і закріплення знань

Вправа «Цікаві запитання».

1. Навіщо морські видри тримаються за лапи, коли сплять? (Щоб їх не віднесло течією.)

2. Навіщо зайцю великі вуха? (Вуха беруть участь у терморегуляції.)

2. Чому птахи не сидять на дроті дуже щільно одне до одного? (Птахи не сідають на дріт щільно, щоб при синхронному зльоті можна було вільно працювати крилами).

3. Для зволоження очей необхідний процес моргання повіками, але в геконів відсутні повіки та сльозові залози. Як же в них відбувається омивання очей? (У геконів очі відносно великі та випуклі, а нижніх повік та сльозових залоз немає, зате в них наявний довгий язик, яким ці тварини й облизують свої очі).

4. Як пінгвіни роблять пропозицію своїй обраниці? (Підносять шматочок гальки)

5. Довжина язика жирафа досягає півметра. Навіщо йому такий довгий язик? (З його допомогою він чистить собі вуха.)

6. Завдяки яким органам змії видають шиплячі звуки під час небезпеки? (Шипіння виникає внаслідок тертя лусок одна об одну, особливо тих, які розташовані на череві).

7. Яка тварина може обходитися без води довше, ніж верблюд? (Щур.)

8. У якій країні вбивство панди карається смертю? (У Китаї)

9. Яка тварина сміється коли її лоскочуть? (Щур)

10. Навіщо снігові барси вкривають морду хвостом, коли сплять? (Щоб зберегти тепло.)

VІ.  Підбиття підсумків уроку

Учитель разом з учнями підбиває підсумки уроку.

VІІ. Домашнє завдання

7.1. Завдання для всього класу

Повторити вивчений матеріал

7.2. Індивідуальні та творчі завдання.

Підготувати міні-проекти на одну з тем:

  1. Тварини-рекордсмени
  2. Тварини-будівельники
  3. Зуби ссавців
doc
Пов’язані теми
Біологія, Розробки уроків
Додано
21 січня 2018
Переглядів
3219
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку