Конспект уроку з фізики для 9 класу на тему "Урок 81 РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ ПІД ДІЄЮ КІЛЬКОХ СИЛ"

Про матеріал
Навчити учнів складати рівняння руху тіл по горизонталі з урахуванням усіх сил, що діють на тіло, користуючись алгоритмом розв’язування задач з динаміки, повторити матеріал про види сил ; розвивати логічне мислення учнів у процесі розв’язування задач; виховувати працьовитість, самостійність і наполегливість у процесі роботи на уроці.
Перегляд файлу

9 клас

Урок 81

РОЗВ′ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ ПІД ДІЄЮ КІЛЬКОХ СИЛ

 

                                                       Розв’язування задач – практичне мистецтво,                                                   схоже на плавання, катання на лижах або ж гру                                                  на фортепіано: навчитися цьому можна тільки                                                   тоді, коли ти наслідуєш гарні зразки й постійно                                                  практикуєшся.                               

                                                                                                                       Д.Пойя

     Мета уроку:   

      навчальна :  навчити учнів складати рівняння руху тіл по горизонталі з   урахуванням усіх сил, що діють на тіло, користуючись алгоритмом   розв’язування задач з динаміки, повторити матеріал про види сил ; 

      розвивальна:    розвивати логічне мислення учнів у процесі розв’язування задач; 

      виховна:  виховувати працьовитість, самостійність і наполегливість у процесі  роботи  на уроці.

 

Тип уроку: застосування знань, умінь, навичок.

 

Девізом нашого уроку будуть слова:

                                                              «  Думати – колективно,

                                                                  Діяти – оперативно,

                                                                  Сперечатись доказово.                                                                   Це для всіх обов’язково».  

Хід уроку

І. Організаційний момент.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Метод «Ланцюжок»  Що таке сила?

      Які види сил ви знаєте?

      Яку силу називають силою тяжіння?

      Дати визначення сили пружності.

      Дати визначення сили тертя.

      Яка сила називається рівнодійною силою?

      Що означає спроектувати вектор на дану вісь?

      Дати визначення другого закону Ньютона.

      Що таке синус кута та косинус кута?

ІІІ. Розв’язування  задач.

Задача 1. По горизонтальній ділянці шляху тягнуть санки з вантажем, загальна маса яких 120 кг. Мотузок утворює з горизонталлю кут image, а сила натягу дорівнює 75 Н. Визначити коефіцієнт тертя ковзання, якщо санки рухаються з прискоренням 0,3 м/с2. 

image

 

imageimageДано:

Розв’язання:

На рисунку показано сили, що діють на тіло. Запишемо другий закон Ньютона у векторному вигляді:

image 

Запишемо другий закон Ньютона в проекції на вісь Ox та Oy:

        Ox: image  (1)

        Oy: image  (2)

         За означенням image . З рівняння (2) image

imageimage 

image 

 

Відповідь: image 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дано:

image 

image 

image 

Запишемо для кожного з цих тіл другий закон Ньютона у векторному вигляді:

image 

image 

Запишемо другий закон Ньютона в проекції на вісь Ox:

image 

Згідно з третім законом Ньютона:

image 

                 Підставивши  image    в систему рівнянь, знаходимо:

image 

Перевіряємо й аналізуємо одержану відповідь.

                 Якщо image , дійсно одержуємо image  

image 

 

imageЗадача 2. По гладкому столу за допомогою горизонтального шнура тягнуть брусок, прикладаючи до шнура силу image. Маса бруска image, маса шнура image. Знайдіть силу image, з якою шнур діє на брусок. Доведіть, що якщо масою шнура можна знехтувати, то ця сила дорівнює image

Відповідь: image 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Задача 3. Тіло сповзає рівномірно по похилій площині з кутом нахилу image.

Визначити коефіцієнт тертя ковзання між тілом і площиною.

image

image 

 

imageimageimage 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Задача 4. Сани масою 120 кг з’їжджають з гори завдовжки 20 м, нахиленої під кутом 300 до горизонту. Коли і з якою швидкістю вони досягнуть підніжжя гори, якщо коефіцієнт тертя 0,02?

          Дано:                                                                      mgsinFтер

image        l 20м            О:mgsinFтер ma;a   imagem  

        300                          О:Nmgcos0;Nmgcos

0,02 Fтер Nmgcos

         m 120кг            mgsinmgcos

       t ?             a imagem g(sincos)

       ?            При рівноприскореному русі без початкової швидкості шлях:

                                                                                                    at2                        2l                   2l

image                                                                                          l   imaget                                        

                                                                                                      2                a         g(sincos)

at g(sincos)t

 

image        t                2 220м                   2,9с

9,8м/ с (0,50,020,866)

9,8м/с2(0,50,020,866)2,9с 13,7м/с

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Задача 5. На похилій площині, завдовжки 13 м і заввишки 5 м, лежить вантаж, маса якого 26 кг. Коефіцієнт тертя між вантажем і дошкою 0,5. Яку силу потрібно прикласти до вантажу вздовж похилої площини, щоб його витягнути?

Рух вважати рівноприскореним із прискоренням 0,5 м/с².                      

 

 

 

imageimageО: F Fтер mgsin ma mgNFFтер ma

О:Nmgcos0

Fтер N;

     h

       image sin;                        cos

l

 

                                h

 F N mg image ma     l

        

                                                   2                                       

imageimageimage     F mg 1h mg imageh ma                   F mamg 1

                                       l           l

 

Відповідь: F=132 Н

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Задача  6 .

Автобус, маса якого дорівнює 15 тон, рушає з місця з прискоренням 0,7 м/c2. Визначити силу тяги, якщо коефіцієнт тертя дорівнює 0,03.

 

 

imageДано:                           Аналіз і розв’язування m = 15т = 15·103кг                a = 0,7 м/c2

          μ= 0,03

_____________________      

           F = ?    

 

 

 

     

Рух рівноприскорений.

                       F m a; mgF N Fтр m a        (1)

 

Спроектувавши сили на вісь Ох,  mgx= 0,  Fx = F,  Nx= 0, Fтрх= - Fтр , аx = a    одержуємо рівняння F – Fтр= ma

F maFтр

                            .

Fтр N

Спроектувавши всі сили рівняння (1) на вісь Оy,

mgу= -mg,  Fy= 0,  Ny = N, Fтру = 0, ау= 0   одержуємо рівняння 

N – mg = 0  N = mg

Fтр= µ mg

F = ma + µmg = m(a + µg)

F = 15 · 103кг ( 0,7м/c2 + 0,03 · 9,8 м/c2) ≈ 15 · 103 Н

 

Відповідь: F = 15000 Н

        

 

 

 

                                           

 

 

 

 

 

 

Задача 7.

а) Автомобіль масою 2 т рухається рівномірно прямолінійно по горизонтальній ділянці дороги. Знайти силу тяги автомобіля, якщо коефіцієнт тертя дорівнює 0,02.

 

imageДано:                           Аналіз і розв’язування    m = 2т = 2·103кг                µ = 0,02

_____________________      

          F = ?    

 

 

 

Рух рівномірний прямолінійний, а = 0 ;   

      F m a; F N Fтр mg 0           

mgx= 0,  Fx = F,  Nx= 0, Fтрх= - Fтр ,  одержуємо рівняння

FFтр 0

                          

Fтр N

Спроектувавши всі сили рівняння (1) на вісь Оy, mgу= -mg,  Fy= 0,  Ny = N, Fтру = 0,  одержуємо рівняння 

N – mg = 0  N = mg

Fтр= µ mg

F = Fтр= µ mg

 F = 0,02 · 2 · 103 кг · 9,8 м/c2 ≈ 400 Н  Відповідь: F = 400 H .

Учні, які розв’язували задачу біля дошки, одержують бали, які записують у листок самоконтролю.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Задача 8.

Хлопчик тягне санчата масою 8 кг з силою 100 Н за мотузку, під кутом 30˚ до горизонту. Санчата рухаються горизонтально і коефіцієнт тертя їх об сніг  дорівнює 0,1. Визначити прискорення, з яким рухаються санчата.

image Дано:                                          Аналіз і розв’язування    m = 8 кг                 F = 100 H               µ = 0,1

           300

_____________________                            F = ?    

 

 

Рух рівноприскорений.

        F m a; mgF N Fтр m a         (1)

 

Проектуємо сили на вісь Ох:

mgx= 0,  Fx = Fcos,  Nx= 0, Fтрх= - Fтр; аx = a Fcos - Fтр = ma

               FcosFтр

image

              a m             

          Fтр N

 

Проектуємо сили на вісь Оу:

mgy = - mg; Fy=F sin; Ny=N; Fтру=0; ay=0.

Fsin - mg + N=0

N = mg - Fsin

Fтр=(mgFsin)

a Fcos(mmgFsin)

image

 

imagea 100H 0.87 0.1(8кг10м/с2 100Н 0,5) 87 0,1(8050) 87 0,3 10,5м/с2 8кг    8        8

 

 

Відповідь: а 10,5м/с2.

 

 

 

1.   Рух тіла по горизонтальній поверхні.

Автобус, маса якого з повним навантаженням становить 15 т, рушає з місця з прискоренням 0,7 м/с2. Визначте силу тяги, якщо коефіцієнт опору руху дорівнює 0,03.

                                                                            

image

За ІІІ законом Ньютона 

         image       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.   Рух тіла по опуклому мосту.

Автомобіль масою 2 т проїжджає по опуклому мосту, що має радіус кривизни 40 м, з швидкістю 36 км/год. Яка вага автомобіля в середній точці мосту?

image

За ІІ законом Ньютона 

          image         

В проекціях на вісь Х

image

За ІІІ законом Ньютона 

image 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.   Рух тіла по вертикалі з прискоренням.

Космічний корабель робить м’яку посадку на Місяць, рухаючись сповільнено у вертикальному напрямі (відносно Місяця) із сталим прискоренням 8,38 м/с2.

Скільки важить космонавт масою 70 кг, який перебуває у цьому кораблі? Прискорення вільного падіння на Місяці 1,6 м/с2

 

image

 

За ІІ законом Ньютона 

          image         

В проекціях на вісь Х

image

За ІІІ законом Ньютона 

image 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.   Рух  тіла під дією сили тертя.

Через який час після початку аварійного гальмування зупиниться автобус, що рухається з швидкістю 12 м/с, якщо коефіцієнт опору при аварійному гальмуванні 0,4?

image

        image       

В проекціях на вісь ОХ

         image       

        image    

За ІІІ законом Ньютона 

image 

         image       

image 

, image  

        image       

 

 

 

 

ІV. Підсумки уроку.

 

Інтерактивна гра «Мікрофон».

          Учні дають відповіді на запитання 

      Що вам найбільше запам’яталося  на уроці?

      Чи дізналися ви чогось нового?

      Чи погоджуєтеся ви з висловлюванням І.Ньютона, що «Задачі корисніші за правила » ?

 

 

V. Домашнє завдання.

1.   Повторити  §35

2.   Вправа 35 (4,5)

pdf
Пов’язані теми
Фізика, 9 клас, Розробки уроків
Додано
13 квітня 2021
Переглядів
8233
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку