6 клас.
Тема : « Світовий океан та його частини . Суходіл в океані».
Мета : - продовжити формувати поняття « гідросфера та її складові», дати загальну характеристику складових Світового океану;
- розвивати логічне мислення на прикладі взаємозв’язку географічних оболонок Землі; формувати практичні навички роботи з географічним атласом, знання програмної географічної номенклатури;
- виховувати бережливе, господарське ставлення до природних ресурсів.
Обладнання: фізична карта світу , підручник, атлас, схеми, фото, картки, жетони, таблиці з термінами, мультфільм “ Капітошка” https://youtu.be/EGzTvRQLtYU, відео “ Дрейф материків” https://youtu.be/UWrlBq1mhMY.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Вчитель наголошує , що під час уроку учні будуть отримувати за правильні відповіді жетони. В кінці уроку вони перетворяться в оцінку.
У краплині води відбивається Всесвіт.
( стародавне арабське прислів’я ).
Доброго ранку! Сідайте, посміхніться один одному, гостям, побажайте успіхів на уроці. Будьте уважні, активні, дивіться, слухайте, аналізуйте, робіть висновки – і урок принесе вам задоволення і скриньку нових знань.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь.
1) Прийом « Географічний крос».
Використання світлофора.
1. Що таке гідросфера?
2. В яких станах може перебувати вода?
3. Що таке кругообіг води у природі?
4. В якому стані води на Землі найбільше?
5. З чого складається гідросфера?
6. Які властивості має вода?
2) Прийом « Географічна лабораторія».
Доповнити малюнок на дошці ( кругообіг води в природі ), пояснити різницю між малим колом та великим.
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.
1) Прийом «Дивуй».
Вчитель показує фото планети Земля з космосу.
Земля з’явилася 4,5-5 млрд.років тому, вода – 500 млн.
2). Теорія Вегенера « Дрейф материків».
Відео https://youtu.be/UWrlBq1mhMY
Учні відтворюють рух материків, використовуючи макети материків та магнітну дошку.
І\/. Вивчення нового матеріалу.
1). Світовий океан.
Прийом « Асоціація» .
На кожний ряд вчитель дає картку, яку учні по черзі заповнюють та передають далі. Останній учень чіпляє картку на дошку та робить порівняння.
Вчитель.
- 1650 р. голандський географ Бернхаррус – запропонував поділ Світового океану на окремі океани.
- 100 р. тому академік Шокальський – ввів поняття « Світовий океан».
2) Океани.
- Прийом « Географічний практикум».
За атласом встановити відповідність між назвою океану та його розміром.
Атлантичний океан 179 млн.км*
Індійський океан ?
Південний океан 92 млн.км*
Північний Льодовитий океан 76 млн.км*
Тихий океан 14 млн.км*
- Прийом « Проблемне питання».
Як можна пояснити назви океанів?
Вчитель розповідає про Південний океан, та його можливі межі у майбутньому.
2). Складові Світового океану.
- Прийом « Словничок».
Діти працюють з підручником, знаходять правила : океан, море – 1 ряд; затока, протока – 2 ряд. Проговорюють та показують на карті найбільші об’єкти .
3). Суходіл в океані.
- Прийом « Домашня шпаргалка».
Завдання на випередження. Виступ учнів про материк, острів, півострів, архіпелаг . Всі учні під час прослуховування роблять записи в зошит.
Завдання. Порівняти об’єкти на картках.
Материк Острів Півострів
Архіпелаг
Динамічна рухлива перерва.
Вправи для поясу верхніх кінцівок:
- колові рухи плечей вперед та назад по черзі ( ліве, праве) ;
- колові рухи плечей вперед та назад одночасно;
- відведення назад та зближення перед собою ліктів;
- підтягнутися, руки вверх і розвести.
\/. Закріплення вивченого матеріалу.
1). Прийом « Бліц опитування».
Що таке: материк, острів, півострів, архіпелаг, океан, море, затока, протока?
- Найбільший материк ;
- найбільший острів;
- найбільший півострів;
- найбільший архіпелаг ;
- найбільший океан ;
- найбільше море;
- найбільша затока;
- найбільший протока .
2). Прийом « проблемне питання».
Існує думка, що можна здійснити навколосвітню подорож, користуючись водами світового океану? Чи справді це можливо?
\/І. Підсумок уроку.
Прийом «Асоціація».
Діти по черзі називають ті поняття, які виникли при згадуванні слів
« Світовий океан».
Перегляд мультфільму “ Капітошка” https://youtu.be/EGzTvRQLtYU
\/ІІ. Домашнє завдання.
- Опрацювати п.40;
- позначити на контурну карту об’єкти Світового океану, вміти їх показувати на фізичній карті;
-* підготувати повідомлення про кольорові моря.