Конспект уроку з хімії для 7класу на тему :
«Поняття про оксиди.»
Остапенко Любов Сергіївна
вчитель хімії
Таверівської ЗОШ І-ІІ ступенів
Чутівської селищної ради
Полтавського р-ну
Полтавської обл.
Тема: Поняття про оксиди.
Мета: - повторити знання про фізичні властивості, добування та способи збирання кисню;
- закріпити поняття « каталізатор», реакції розкладу та сполучення;
- розвивати навички складання хімічних реакцій на прикладі взаємодії кисню з простими та складними речовинами;
- навчити складати формули оксидів та давати їм назви;
- виховувати самостійність під час виконання вправ;
- формувати хімічну мову.
Очікувані результати: учні розрізняють реакції сполучення і розкладу, правильно записують рівняння реакцій, вміють складати формули оксидів і давати їм назви.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання : ПСХЕ, таблиці « Типи хімічних реакцій». « Оксиди».
Базові поняття і терміни уроку: реакція розкладу, реакція сполучення, окиснення, оксиди.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент. Розминка.
«Я вітаю тих, хто...» (... має хороший настрій; добре виспався; хоче працювати; виконав домашнє завдання; в доброму гуморі; хотів би дізнатися щось нове; хоче спілкуватися... тощо). Після кожної фрази учні, які вважають, що фраза стосується їх, підводяться.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Перевірка домашнього завдання.
Обчислити масові частки Оксигену в КМnО4, Н2О2, Н2О, НgО.
Відповідь. 9%, 47%, 88%, 7%
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
З двох простих речовин утворюються нові складні речовини. Ці речовини називаються оксидами.
ОКСИДИ – це складні речовини, які складаються з атомів двох елементів, один з яких є Оксиген.
ОКСИДИ
Оксиди металів Оксиди неметалів
Загальна формула оксидів - ЕхОу,
де Е –хімічний елемент
х,у – індекси, які показують к-сть атомів
Кисень утворює оксиди з всіма елементами ПСХЕ, окрім інертних газів.
Як дають назви оксидам?
Назва елемента + валентність+ слово « оксид».
Наприклад: NO2 – нітроген (ІV) оксид
SO3 –сульфур (VІ) оксид
Al2O3 – алюміній ( ІІІ) оксид
Доцільно повторити , що валентність – число зв’язків , які певний атом може утворити з іншими атомами.
V. Узагальнення і систематизація знань.
1. Скласти формули оксидів:
барій ( ІІІ ) оксид,
алюміній (ІІІ) оксид,
кальцій ( ІІ )оксид,
хлор ( ІІІ) оксид.
2. Вправа 5 с.135 (Григорович О.В. Хімія . Підручник для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів. Харків. Видавництво « Ранок» 2015)
3. Встановіть відповідність між простою речовиною і оксидом ( кожен учень отримує завдання)
1.Cu A. P2O5
2. Na Б. SO3
3.S B. CuO
4.N2 Г. Na2O
5.P Д. NO2
Відповіді: 1В, 2Г, 3Б, 4Д,5А
4.Допишіть реагенти, урівняйте рівняння:
….. + …… = CO2
… .+ ……= P2O5
…. .+ …..= CuO
VІ. Рефлексія.
Давайте побудуємо хімічну піраміду. Всі учні по черзі кладуть долоні один одному і говорять , що нового дізналися на уроці.
VІІ. Домашнє завдання. Вивчити § 15