Я досліджую світ 1 клас
Тема: «Весна іде, красу несе!»
Мета: Розширити та поглибити знання учнів про сезонні зміни в неживій та живій природі з приходом весни; ознайомити з першими весняними квітами (підсніжник, пролісок, ряст, шафран, мати – й – мачуха) та особливостями будови рослин (брунька черешні, «вербові котики», цибулина підсніжника); формувати навички дослідницької діяльності: вчити спостерігати за об’єктами природи за допомогою лупи; удосконалювати вміння розрізняти характерні ознаки весни через гру та асоціації.
Розвивати пізнавальну активність, критичне мислення та творчу уяву через інсценізацію та гру «Асоціативний кущ», розвивати дрібну моторику та логіку за допомогою цеглинок LEGO та складання слів із літер; збагачувати словниковий запас та розвивати зв’язне мовлення, артистизм під час виконання ролей Зими і Весни.
Виховувати бережливе ставлення до природи та першоцвітів; формувати естетичне сприйняття навколишнього світу; сприяти розвитку навичок співпраці та позитивного емоційного налаштування.
Очікувані результати:
Обладнання: презентація, зображення весни, малюнки весняних квітів, цеглинки LEGO, маски «Зима» і «Весна», слова – стрічки до вправи «Асоціативний кущ»(тепло, птахи, радість, бруньки, квіти, сонце, травичка, краса, чарівність), малюнки (сонечко, хмаринка, комахи, квіти, травичка), малюнки весняних місяців, написи птахів до гри «Шифрувальник», букви до слів (весна, пролісок, підсніжник), вербові гілочки, гілочки черешні, підсніжники, лупа.
Хід уроку
I.Організаційний момент
Привітання
«Доброго ранку, мої сонячні зайчики! Подивіться у віконечко – там весна малює свої яскраві картини.
Весна іде – красу несе,
А нам цікаве принесе!
Тож усміхніться один одному, як весняне сонечко, і почнемо нашу прогулянку у природу.
II.Повідомлення теми і мети уроку
1. Інсценізація
Зима:
Усе скрізь загине – рятунку нема!
Під снігом замре, заніміє.
Весна:
Прокинуться луки, ліси і поля,
Усе зацвіте, заспіває.
2.Загадка.
Сонце гріє, припікає,
Сніг водичкою стікає.
Звідусіль птахи летять,
Вітри в полі гомонять.
Розцвітають перші квіти,
Як тут будеш не радіти?!
Гарна, світла і ясна –
Це прийшла до нас… Весна.
Слайд ( Весняні квіти)
Отже, сьогодні ми будемо говорити про весну. На сьогоднішньому уроці, ви дізнаєтеся багато цікавого про весняні квіти, про вербові котики, про бруньки черешень. Тому ми уявно помандруємо у природу.
3.Вірш
Встала весна, чорну землю
Сонну розбудила,
Уквітчала її рястом,
Барвінком укрила;
І на полі жайворонок,
Соловейко в гаї
Землю, убрану весною,
Вранці зустрічає.
III. Актуалізація опорних знань
Слайд (Підсніжник)
Діти, у вас на партах є слова стрічки. Ви маєте прочитати слово і скласти
речення із словом про весну.
Весна (тепло
птахи
радість
бруньки
квіти
сонце
травичка
краса
чарівність)
Підберіть комплімент для весни.
«Яка весна»
Вірш
Що з весною настає?
(К. Перелісна)
5. Гра «Так чи ні?» (LEGO – червона, зелена цеглинки)
Діти, для гри нам потрібно червона і зелена цеглинки. Якщо правильна відповідь то піднімаємо зелену цеглинку, якщо неправильна відповідь то червону цеглинку.
- Весною повітря стає тепліше.( зелений)
- Навесні все навкруги покривається льодом.( червоний)
- Все сильніше пригріває сонечко, тане сніг.( зелений)
- Настала весна, усі птахи полетіли в теплі краї. (червоний)
- Ніч стає коротшою, а день довшим.( зелений)
- Весною на деревах з’явилися плоди.( червоний)
- Бубнявіють на деревах бруньки.(зелений)
- Залягає у сплячку ведмідь. (червоний)
- Навесні цвітуть підсніжники? (зелений)
- Діти зраділи, що почалася весна і побігли кататися на санках. (червоний)
Слайд ( Ранньоквітучі рослини – відео)
Слайд ( Шафран)
III. Робота над темою уроку
1.Загадки про весняні місяці
Ще не прокинувсь ліс від сну,
Ще ручаї стежки вивчають,
А вже берізоньки весну
Пташиним співом зустрічають (Березень)
Квітнуть вишні, абрикоси,
Зеленіють, верби коси…
І зайчик сонячний сміється,
Бо теплий дощик з неба ллється. ( Квітень)
ЇЇ я славлю, як поет.
І мов художник – живописець,
Малюю травами портрет. (Травень)
Вчитель показує малюнки весняних місяців.
Слайд (Птахи)
2. Гра «Шифрувальник»
Люди здавна вірили, що птахи приносять на своїх крилах весну.
І саме птахів вважали вісниками весни. Не може настати весна без пташиного
співу. З нашими птахами трапилася біда. Їх зашифрувала зима. Давайте птахам допоможемо. Потрібно дописати пропущені літери.
Ш…П…К С…Л…В…Й Л…Л…КА
З…З…Л… Л…СТ…В…А
3.Фізкультхвилинка «Руханка – Веснянка»
Слайд ( Пролісок)
4. Гра « Зайве слово»
Виберіть зайве слово, і поясніть свою відповідь.
- Їжак, борсук, білка, ведмідь. Яке слово зайве? Чому?
- Лелека, жайворонок, ворона, шпак. Яке слово зайве?
- Підсніжник, мати – й – мачуха, шафран, чорнобривці. Яке слово зайве?
5. Гра «Збери слово»
Діти, ви уважно послухайте загадку, відгадайте її. Із букв потрібно скласти слово відгадку.
Загадка
Тільки сонечко пригріло –
І розтанув килим білий.
Клен радіє: певно, зна –
В гості йде до нас…(ВЕСНА)
Діти, утворіть слово із букв зеленого кольору.
Я найперший зацвітаю
Синім цвітом серед гаю.
Відгадайте, що за квітка,
Бо мене не стане влітку. (ПРОЛІСОК)
Утворюємо слово із букв голубого кольору.
Подивіться – на горбочку
Он біліє дивне очко.
Хто ж це дивиться так ніжно?
Дитинча весни - …(ПІДСНІЖНИК)
Утворюємо слово із букв білого кольору.
6.Гра « Весняне речення»
Діти, вам потрібно продовжити речення. Але замість слів ви будете показувати
малюнки.
Навесні яскраво світить….(сонечко).
По небу пливуть блакитні …(хмаринки).
З теплих країв повернулися…( птахи).
На галявинах зацвіли перші весняні …(квіти).
Над квітами літають …(комахи).
Зеленіє молода…( травичка).
Слайд ( Ряст)
7.Вірш
Я дарую вам тепло,
Щоб навколо все цвіло.
Щоб гайочок зеленів
І пташиний спів дзвенів.
Щоб сріблилась річка
І росла травичка.
Розвивалися сади,
Наливалися плоди.
8. Гра « Доберіть чарівні слова»
Скажіть, яка іде весна?
Чарівна, ніжна, запашна.
І раді всі ліси, і села,
Бо йде до нас весна весела.
Іде весна – і все радіє,
Вона серденько наше гріє.
І пташечка весну стрічає,
Веселу пісеньку співає.
Слайд ( Мати – й – мачуха)
IV. Дослідження
1. «Вербові котики»
Діти, ви зараз спробуєте подружитися із гілочкою верби.
Дотик:
Запитання:
Зір:
Завдання:
Нюх:
2. Гілочка черешні
Діти, візьміть у руки гілочку черешні. Розгляньте її. Зверніть увагу на бруньки.
(Лусочки, брунька яка колеться (листова), а яка гладенька і кругла (квіткова).
Гра « Хто виросте»
Вчитель показує на бруньку, а діти мають відгадати – там буде квіточка чи листочок.
3. Підсніжник
1. Етап спостереження (квітка; колір та форма; листя, стебло)
2. Цибулина ( форма; функція; корінці)
3. Правила друзів природи (посадка рослини вдома.
V. Підсумок уроку
Сьогодні ми з вами здійснили дивовижну прогулянку у світ природи, яка прокидається від зимового сну.
Висновок: Весна – це час оновлення, радості та світла. Вона не просто приходить на календарі, вона розквітає в наших серцях!