Розгорнутий конспект з риторики у 1 класі на тему:
«Вживаємо слова вітання»
Тема: Вживаємо слова вітання.
Мета: Ознайомити учнів з правилами мовленнєвого етикету; навчити вдало використовувати різні слова привітання й розуміти, як і до кого вітатися; формувати у дітей техніку мовлення, вміння слухати і відповідати, вступати в діалог; збагачувати словниковий запас; виховувати почуття поваги, ввiчливостi; на основi практичних дiй вчитися вітатися з людьми.
Обладнання: Навчальний посібник Риторика (В.О.Науменко, М.Д.Захарійчук), таблиці, сюжетні малюнки, паперові кружечки (намистинки), скотч,
Хід уроку
І. Організація класу.
- Дзвоник уже продзвенів. Пора сідати за парти. Усі підготувались до уроку «Риторики»? (Так!)
- Молодці. То ж розпочнемо наш урок.
ІІ. Мовленнєва гімнастика.
-
Відкрийте підручники на сторінці 22. (Відкрили)
-
Діти, з чого ми починаємо урок риторики? (З мовленнєвої розминки)
-
Промовмо чітко і виразно букви та склади, що подані у підручнику:
И – А – І – Е – О
РИ – РА – РІ – РЕ – РО
ХИ – ХА – ХІ – ХЕ – ХО
-
А тепер наберіть повні груди повітря і повільно видихайте його носом на рахунок 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
-
Робота за малюнками.
-
Діти, погляньте уважно на малюнок, що прикріплений на дошці.
(Діти розглядають малюнок).
- Хто зображений на малюнку? (Діти).
- Що роблять діти? (Розмовляють).
- Давайте пригадаємо, з чого ж починається спілкування? (З привітання).
- А які слова привітання ви знаєте? (Доброго ранку, добридень, доброго дня, доброго вечора, вітаю, привіт, здоровенькі були, доброго здоров’я, дай боже щастя…)
-
Молодці! Які ви у мене виховані.
-
То ж привітайтеся із своїм сусідом по парті. (Привіт).
IV. Розширення уявлень про вітання
Бесіда вчителя:
-
Сьогодні Риторика поведе нас до чарівної країни Ввічливості, перепусткою до якої будуть слова привітання. Я впевнена, що ви знаєте дуже багато слів привітань і вмієте ними користуватися.
-
Пригадайте, коли ми говоримо слова привітання і кому? (Зранку вітаємося з батьками, на вулиці - з сусідами та знайомими, у школі з вчителями й однокласниками…- із знайомими людьми).
-
Вітання словами
-
Погляньте, які слова вітань запропонувала нам Риторика на с.21
Доброго ранку
Добридень
Доброго дня
Добрий вечір
|
Вітаю
Привіт
Здоровенькі були
Доброго здоров’я
|
Прочитайте їх і поміркуйте:
-
Що люди бажають одне одному, вживаючи слова вітання? (Хорошого дня, хорошого настрою, здоров’я).
-
Як їх слід вимовляти? (В міру голосно, чітко, дивлячись на того, з ким вітаєшся).
-
З яким настроєм? (Весело, бадьоро).
-
Вітання жестами.
-
Діти, пригадайте. Як вітаються люди, які є далеко один від одного?
-
Хто з вас знає, як вітаються між собою військові? (Прикладають руку до голови).
-
А як вітаються водії, що ідуть за кермом автомобіля? (Піднімаючи руку).
-
А як ви вітаєтесь із близькими вам людьми, з якими давно не бачились? (Обіймаючись).
-
Це вітання називається жестовим.
-
Вітання тварин.
-
А як ви гадаєте, тварини між собою теж вітаються? (Так!)
-
Які тварини між собою вітаються і як? (Горобчики зраненька Цвінь-цвінь; киця, коли ми прокидаємося приходить до нас і муркоче Мур-мур…)
-
Відкрийте підручник на с.22 Вправа « Мікрофон». На кінці сторінки є скоромовка. Давайте її зачитаємо.
А у нашої Марусі
довгий хвіст, тоненькі вуса.
Лапкою вмивається.
“ Мур, мур, мур!” – вітається.
Отже, не тільки люди вітаються один з одним, а й тварини теж.
Розучування скоромовки.
V. Виведення правил.
-
Що ж таке, вітання? Вітання – це прояв ввічливості та вихованості, передача хорошого настрою. Слова вітання потрібно промовляти ввічливо – в міру голосно, бадьоро, дивлячись на того, з ким вітаєшся, правильно вибравши мовленнєву роль.
-
Зазвичай вітання передує початку спілкування. Вітанням ми показуємо своє ставлення до того з ким вітаємось.
-
Форми вітання залежать від культури, часу, моди, вихованості. З дорослими вітаємось ввічливо - доброго дня, добрий вечір, а з друзями та однолітками по модному – Привіт!
-
Вітання може бути як усним так і жестовим.
-
Діти запам’ятайте, першими завжди вітаються молодші, а за умови рівного становища першим вітається той, хто вважає себе більш вихованим і ввічливим.
VІ. Практичні вправи, завдання.
-
Розв’язок риторичних задач.
-
Прослухайте уривок з української народної казки «Лисичка – сестричка».
Украла собі лисичка-сестричка курочку та й біжить. Біжить і біжить. Аж стала ніч наступати. Бачить лисичка хатку. Заходить туди, вклонилась низенько та й каже:
-
Добривечір, господарі добрі! Пустіть, будь ласка, переночувати.
Запитання для дітей:
-
Куди зайшла лисичка? (У хатку).
-
З ким привіталася лисичка? (З господарями).
-
Як привіталася лисичка? (Добривечір, господарі добрі!)
-
Яким жестом привіталася лисичка? (Вклонилась низенько).
-
Для чого вона привіталася? (Щоб почати розмову).
-
Що попросила лисичка? (Пустіть, будь ласка, переночувати).
-
Як говорила лисичка? (Облесливо, хитро).
-
Коли говорила лисичка? (Ввечері).
-
Молодці! Ви уважно послухали казку і тому змогли дати правильні відповіді на мої запитання.
-
Як винагороду за вашу уважність та вміння слухати, я підготувала для вас гру.
VІІ. Риторична гра «Намисто привітань».
Вчитель малює на дошці ниточку.
-
Я роздам усім вам паперові смайлики-намистинка.



-
Всі отримали намистинки? (Так).
Правила гри такі:
-
Кожен з вас повинен привітатися із мною словами або жестами. Якщо привітання прозвучить правильно і без повторень попередніх вітань, ви зможете прикріпити свою смайлик-намистинку на проведену умовно на дошці ниточку.
-
Так у нас утворюється намисто з вітань.
-
Правила гри зрозуміли? (Так).
-
Основне правило – вітання не повинні повторюватися.
-
Готові? (Так)
-
Хто хоче привітатися зі мною підніміть смайлика вгору.
Діти піднімають смайлики, по черзі вітаються словами і жестами й наклеюють на дошку смайлики.
Словесні вітання: Доброго ранку, Доброго дня, Добрий вечір, Вітаю, Привіт, Здоровенькі були, Доброго здоров’я, Дай Боже щастя…
Вітання жестами: потискання рук, кивання головою, піднімання руки догори, помахати привіт рукою, обійми, поцілунок у щічку…
-
Молодці. Подивіться, яке красиве намисто ви мені створили. Своїми чарівними усмішками воно підніме настрій кожному.
V. Підсумок уроку.
- Давайте з’ясуємо, кому ви можете сказати «Привіт!» (Друзям, одноліткам, рідним).
- А як ви повинні вітатися з старшими від вас людьми: вчителями, сусідами? (Доброго дня!...).
- А які слова – «Привіт!» чи «Доброго дня!» - ви промовляєте частіше?
- Чому?
- То ж давайте підведемо підсумок:
Гра «Інтерв’ю»
- Що таке слова вітання? (Це слова, якими ми бажаємо добра)
- Чи потрібні вони тобі? (Так)
- Чому вони тобі потрібні? (Вони підносять настрій, вони спонукають до спілкування)
-
Чи сподобався тобі сьогоднішній урок? Чим?
-
Чого навчився ти на уроці? (Правильно вітатися)
Пам’ятайте, що усе на світі починається з добра.
То ж даруйте свої посмішки та щирі привітання рідним, друзям, знайомим…