Конспект уроку
з інтегрованого курсу
Я досліджую світ
«МОЯ РОДИНА»
Похозей Оксана Сидорівна
Вчитель початкових класів
Тема: Моя родина
Мета: Формувати поняття «родина», «рід» бажання берегти родинні зв’язки, сприяти усвідомленню про сім’ю, родину як осередок любові , взаємодопомоги та відповідальності; вчити учнів складати родовідне дерево; розвивати пізнавальний інтерес до дослідження історії свого роду; виховувати шанобливе ставлення до батьків та своїх родичів.
Обладнання: комп’ютер; картки із зображенням сім’ї; кросворд; казка «Золота куля»;картки із прислів’ями; зображення родовідного дерева; пісня «Моя сім’я»; підручник «Я досліджую світ».
№ з/п
|
Приклади навчальної діяльності
|
Очікувані результати учіння |
Індекс конкретного очікуваного результату |
І. |
Ранкова зустріч. Привітання. Новини дня
|
З увагою сприймає усні репліки учителя й однокласників й доречно реагує на усну інформацію в діалозі Сприймає монологічне висловлення (казку, вірш, розповідь про події з життя або про спостереження за чимось /кимось) для наведення аналогічних прикладів з власного досвіду Об’єднується з іншими дітьми у групу для навчання та гри Пояснює, які почуття пов’язують його / її зблизькими людьми, висловлює припущення про те, чим вони зумовлені |
МОВ
МОВ
СЗО
ГІО |
ІІ. |
Кросворд «Ми – одна родина»
|
Розвиває навички письма Об’єднується з іншими дітьми у групу для навчання та гри Відображає відповіді на запитання за допомогою спеціальних знаків і символів Малює графічними матеріалами, фарбами |
МОВ СЗО
СЗО
МИО |
ІІІ. |
Тематичне малювання «Портрет сім’ї» |
Малює графічними матеріалами, фарбами Уживає відповідну до ситуації спілкування лексику і несловесні засоби (жести, міміка тощо) |
МИО
МОВ |
ІV. |
Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ» |
Ставиться з повагою до інших осіб, їхнього походження Обгрунтовує свої вподобання Розмірковує якими рисами володіє сім’я. |
СЗО
МОВ
ГІО |
V. |
Читання та обгово- рення казки «Золота куля» |
Сприймає монологічне висловлення казку, розповідь про події з життя або проспостереження за чимось /кимось/) з метою відповіді на запропоновані запитання Відтворює репліки персонажів з казок Пояснює функції та значення батьків для кожної людини
|
МОВ
МОВ
СЗО |
VІ. |
Обговорення проблемного запитання«Що людині дає сім’я?» |
Висловлює свою думку з приводу почутого або побаченого (тема тижня) Розповідає про власні почуття та емоції (про спостереження за чимось / кимось) Об’єднується з іншими дітьми у групу для навчання та гри |
МОВ
МОВ СЗО |
VІІ. |
Гра «Збери листочки». Лічба |
Відображає відповіді на запитання за допомогою спеціальних знаків і символів Знаходить необхідні (суттєві) дані для виконання завдання Лічить за правилами лічби об’єкти навколишнього світу |
СЗО
МАО |
VІІІ. |
Робота з прислів’ями. Записування у «Щоденник вражень» |
Записує тексти з 5-6 речень. З увагою сприймає усні репліки учителя й однокласників й доречно реагує на усну інформацію в діалозі Складає ціле із запропонованих частин Уживає відповідну до ситуації спілкування лексику і несловесні засоби (жести, міміка тощо) |
МОВ
ІФО
МОВ |
ІХ. |
Вивчення і виконання пісні «Моя сім’я» |
Співає дитячі пісні у відповідному настрої, характері. Пояснює важливість сім’ї |
МИО
СЗО |
Х. |
Рефлексія.
|
Формулює запитання до батьків, інших родичів про історію родини |
ГІО |
ХІД УРОКУ
І. Ранкова зустріч
1. Привітання
Любі хлопчики й дівчатка!
Ви –маленькі янголятка!
Добрий день, мої рідненькі ,
поговорим спокійненько.
Ми сімейка невеличка
Усі друзі, я і ти.
Привітаємось,щоб личка
Всі усмішками цвіли
-Діти ,а ви любите свою сім’ю?Чому?
Діти вітаються таким чином:
-Я, Оксана, люблю свою сім’ю тому,що в ній мені затишно.А ти?...
Додаток 1
(повідомлення теми заняття, звернення уваги дітей на плакат «Cім’я» )
Запитаня для учнів
-Що тут зображено? (Cім’я)
- Як ви здогадалися що це сім’я?
- З кого складається сім’я?
Отже,сьогодні ми спробуємо з'ясувати значення та зміст відомих вам слів: сім'я, родина, рід
Бесіда з дітьми про особливих людей у їхньому житті ‒ маму, тата, братиків, сестричок, бабусь та дідусів, про те, як у родині всі гуртом розв’язують проблеми, допомагають одне одному,поділяють турботи й радості. Разом поміркуйте про те, як треба ставитись до рідних.
Отже, сім’я складається з мами, тата, дітей. Можна ще сказати так: з батьків та дітей.
Група близьких родичів (чоловік, дружина, батько, мати, діти та ін.), що проживають разом(сім'я).
Група людей, що складаються з батьків, дітей, онуків і близьких родичів, які живуть разом(родина).
Ряд поколінь, що походять від одного предка (рід)
Робота над віршем Н. Чемерис «Що таке сім'я?»
Розкажу вам, друзі, я,
Що таке моя сім'я.
Разом дружно проживаємо
І пісні про це співаємо.
Люба матінко моя —
Як пишаюсь нею я!
В неї рук золотії.
Серцем кожного зігріє.
Тато сильний і завзятий —
Він господар в нашій хаті.
Все майструє, все ладнає,
Бо для всього хист він має.
Дід і бабця - у пошані,
Вони праці ветерани.
Всіх онуків міцно люблять.
І як пташенят голублять.
Є у мене ще й брати —
Кращих в світі не знайти.
Ось і вийшло всіх сім «я»
Знайте, це моя сім'я.
Cім’я – це сім Я – дві бабусі, два дідусі, тато, мама і дитина. (це лише історія слова сім’я, а насправді склад сім’ї може бути іншим. Сім’ї – вони, як люди:всі різні).
б)читання і розучування чистомовки:
Чистомовка
Ат-ат-ат — мама, тато, брат.
Ра-ра-ра — я й мала сестра.
М'я-м'я-м'я — це моя сім'я.
Ся-ся-ся — а якщо бабуся
Усь-усь-усь — і старийдідусь,
Ки-ки-ки — дядьки і тітки,
На-на-на — то це родина.
2. Новини дня
Оберіть помічника дня і попросіть його подати інформацію за допомогою піктограми або шаблону про дату, назву тижня, погоду.
ІІ. Кросворд «Ми – одна родина»
Розв’яжи кросворд, вписуючи слова, що називають членів твоєї родини.
Розфарбуй малюнки, які допоможуть тобі у виконанні завдання.
Додаток 2
Буду з ним дружити, гратись, бо це мій рідненький …(братик)
Знає, вміє він багато, гордимося, це наш …(тато)
Для матусі він – татусь, а для мене він -….(дідусь)
Непосида невеличка називається …..(сестричка)
Я до неї пригорнуся, бо вона моя …(бабуся)
ІІІ. Тематичне малювання
Діти малюють свою сім’ю
ІV. Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
Додаток 3
Складання речення із словом СІМ’Я.
V. Читання та обговорення казки «Золота куля»
Казка «Золота куля»
В одній далекій чарівній країні жили Король і Королева. Вони мали палац і вірних слуг. Вони дуже любили одного і мріяли про дитину.
Через деякий час у Короля і Королеви народився син. Він виріс дуже швидко. Малюк був маленьким сонечком для всіх, хто жив у палаці. Його навчали наймудріші вчителі, а він був уважним учнем. Маленький принц любив бавитися у садку, слухати, як співають пташки, спостерігати за тваринами.
Минав час. Принц виріс і став розумним, сильним, добрим і красивим юнаком. Він відчував потребу мандрувати світом, подивитися, які люди є в інших країнах, яке у них життя. Принц сказав про своє бажання батькам. Король і Королева засумували, дізнавшись про його намір. Та вони розуміли, що це дуже важливо для їхнього сина, і благословили його на далеку путь. На прощання Король із Королевою доли сину Золоту Кулю:
«Візьми із собою. В ній уся наша любов до тебе і та радість, яку ти нам приносив». Принц подякував батькам, узяв Золоту Кулю і поклав її до кишені дорожньої куртки, поближче до свого серця.
Принц виринув у дорогу. Він об’їхав багато країн, познайомився з різними людьми, побачив багато цікавого. Та скрізь, де б він не був, його зігрівало тепло Золотої Кулі.
Одного разу він їхав полем. Навколо нього літали метелики. Співали птахи – вони раділи, що через їхнє поле їде Прекрасний Принц. Пахло квітами та ягодами. І раптом на пагорбі він побачив Красивий Палац. Щось відказувало Принцу, що йому дуже важливо поїхати саме туди. І він скерував свого коня по стежині, що вела до Палацу. Коли Принц зайшов усередину, то був вражений величчю внутрішнього оздоблення Палацу. Все тут було зручно і красиво, немов хтось будував цей Палац саме для нього.
Золота Куля, Яка весь час була коло його серця, затремтіла. Принц відчував тепло і зрозумів, що в цьому палаці він знайде щось дуже важливе для себе. Він пішов далі легкою і впевненою ходою: з любов’ю в серці та радістю в душі.
Обговорення казки
(важливо звернути увагу дітей на тому, що в «золотій кулі» була зосереджена вся батьківська любов, турбота, ніжність, доброта і ласка)
VІ. Обговорення проблемного запитання «Що людині дає сім’я?»
− Чому добре мати сім’ю?
− Чому для тебе важлива твоя сім’я?
- Як почуваєте ви себе у сім’ї?
− Як живуть діти, у яких сім’ї немає?
VІІ.Гра «збери листочки». Лічба
Додаток 4
Не забудь із якого ти роду, де коріння твоє проросло.
VІІІ. Робота з прислів’ями. Записування у «Щоденник вражень».
Робота в парах
Склади частини прислів’їв і запиши у щоденник вражень. Поміркуй над їх змістом.
Додаток 5
1. Що означають ці прислів’я? (Діти висловлюють свої думки)
2. Учні виконують індивідуальне завдання – записати за допомогою писаних чи друкованих літер, малюнків, позначок імена членів своєї родини.
IХ. Вивчення й виконання пісні «Моя сім’я»
Виконання пісні «Моя сім’я»
Потрібно наголосити, що під час виконання пісні потрібно відобразити рухами, мімікою настрій, характер пісні.
«Моя сім’я»
1.Тато любить мене,мама любить мене.
В нашім домі завжди світла радість живе.
Добре разом усім і щасливий наш дім.
Ми чудова сім’я знаю я ,знаю я.
Приспів
Ми- щаслива сім’я,
Тато ,мама і я.
Тато ,мама і я,
Ми-щаслива сім’я
2.Тата я обійму,маму я обійму.
Поцілую я їх і тихенько скажу:
«Хочу я ,щоб завжди ви зі мною були,
Ми чудова сім’я,знаю я,знаю я.»
Приспів(повтор.)
Х. Рефлексія.
Запропонуйте всім заплющити очі. До учнів зверніться такими словами.
-Запропонуйте учням разом з батьками заповнити або намалювати дерево
родини. Під час малювання важливо познайомити дітей із життям бабусь, дідусів, розказати про традиції, які притаманні в родині.
Додаток 6
МАТЕРІАЛИ
ДЛЯ ДІТЕЙ
Додаток 1
Додаток 2
Додаток 3
Додаток 3
Додаток 4
Додаток 5
Додаток 6