Конспект уроку з інтегрованого предмету «Я пізнаю світ»
Тема: Контурна карта. Чорне і Азовське моря.
Стоянки кам’яної доби
Клас: 2В
Учитель: Іванова С.Т., вчитель-методист, Одеської початкової школи № 99 Одеської міської ради
Мета уроку:
навчити учнів працювати з контурною картою; закріпити знання про географічне положення Чорного та Азовського морів; навчити локалізувати та позначати на карті головні стоянки людини часів кам’яної доби;
розвивати просторову компетенцію та акуратність, формувати відповідальне ставлення до природних багатств (зокрема басейнів Чорного та Азовського морів) як середовища життєдіяльності людини в минулому та сучасному.
виховувати почуття причетності до давньої історії України та дбайливе ставлення до культурної спадщини рідного краю, культуру оформлення робіт, терплячість та охайність під час виконання практичних завдань на карті.
Обладнання: фізична карта Європи, політична карта Європи, контурна карта Європи, фізична карта Чорного і Азовського морів, контурна карта Чорного і Азовського морів, олівці.
Хід уроку
І Організаційний момент (2-3 хв.)
Діти стають у коло або залишаються за партами і хором повторюють слова, супроводжуючи їх рухами:
«Я — сонце!» (руки вгору, пальці розчепірені).
«Я — зірка!» (руки в сторони).
«Я — успішний/успішна!» (кладуть руку на серце).
«Я — інтелект України!» (руки на пояс, плечі розправлені).

Політична адміністративна контурна фізична
ІІ Мотивація навчальної діяльності (3-5 хв)
«Слухаємо уважно, відповідаємо чітко, працюємо дружно».
ІІІ Вивчення нового матеріалу (10-12 хв)
Завдання: дати відповідь на запитання:
Завдання: обери правильну відповідь.
• Яким кольором на фізичній карті позначають водойми?
а) відтінками зеленого; б) відтінками блакитного.
• Який з названих об’єктів зображають на карті відтінками блакитного кольору?
а) Карпати; б)Дніпро; в) Чорне море.
3. Танцювальна хвилинка з піснею про Україну
. 4. Психологічна настанова «Я — мандрівник»
Перед тим як відкрити карту, промовляємо з дітьми (можна з рухами):
5. Робота з географічними картами.
Розглянь фізичну карту Чорного й Азовського морів .
Завдання:
Запам’ятай розташування морів. Пригадай, яка протока з’єднує Азовське море із Чорним. Знайди її на карті та підкресли назву.
Завдання: познач на фрагменті контурної карти Європи названі моря й протоку. Використовуй умовні позначення
6. Розгляньте карту стоянок кам’яної доби на території сучасної України. Назвіть стоянки названих періодів кам’яної доби.
ІV Закріплення знань (15 хв.)
1. Відеоролик. Інформація про Чорне і Азовське моря.
Це цікаво!
Тобі вже відомо, що море — це частина океану, яка заходить у сушу. Океани і моря з’єднуються в єдиний Світовий океан протоками. Чорне й Азовське моря — це моря Атлантичного океану, з’єднані між собою Керченською протокою. На півдні Україну омиває Чорне море. Воно глибоке й тепле. Найбільша глибина сягає понад 2000 м. Чорне море не замерзає, лише у суворі зими в його північній частині може утворюватися лід.
На південному сході береги України омиває Азовське море. За розмірами воно менше від Чорного, дуже мілке (найбільша глибина — 14 м). Солоність води в Азовському морі менша, ніж у Чорному. Із грудня по березень воно замерзає біля берегів, а в дуже холодні зими кригою вкривається вся його поверхня.
У водоймах нашої країни водиться багато видів риб. Їхнє м’ясо та ікра — корисні продукти харчування. Риб’ячий жир використовують у медицині.
Завдання: полічіть моря, що омивають Україну. Напишіть відповідь цифрою_____.
2. Слово вчителя. Інформація про неоліт.
3. Перегляд відеофрагмента про найвідомішу стоянку неоліту на території сучасної України - Кам’яну Могилу.
- Що запам’яталося найбільше, вразило?
- В якій області нашої держави знаходиться ця археологічна пам’ятка?
V Рефлексія та підсумок уроку. (7-8 хв)
1. Вправа «Рюкзак мандрівника»
Уявіть, що ви повернулися з подорожі в епоху неоліту.
( «Я беру з собою знання про те, як люди винайшли колесо», або «Я залишаю в минулому невміння користуватися картами»)
2. Метод «Три П»
Коротко та чітко підбиваємо підсумки за схемою:
3. Вправа «Компаси» (рефлексія роботи з картою)
Покажіть руками напрямок вашого настрою після уроку:
4. Вправа «Малюнок на піску» (робота в парах)
Завдання: «намалювати» у повітрі пальчиком один символ неоліту, який їм найбільше запам'ятався (колесо, колосок, горщик або котика). Сусід по парті має вгадати, що це.
VІ Домашнє завдання (за бажанням)
Підготувати цікаву інформацію про Чорне море.
Ми сьогодні з вами чудово попрацювали! Дякую за урок.