Конспект уроку з історії для 5 класу на тему "Лічба часу в історії"

Про матеріал
Конспект уроку для 5 класу з історії на тему "Лічба часу в історії. Розвиток систем літочислення" STEAM-урок
Перегляд файлу

5-А клас .

Вступ до історії України та громадянської освіти

Тема. Лічба часу. Розвиток систем літочислення

Мета: пояснити, що таке система літочислення, які є системи літочислення; навчити створювати лінію часу, позначати на ній століття, дати, вчити розв’язувати історичні задачі.

Після цього уроку  учні зможуть:

1. Пояснювати, що таке літочислення;

2. розуміти, що таке система християнського літочислення;

3.  креслити лінію часу;

4.  позначати на лінії часу століття, роки;

5. розуміти, як рахують роки до н.е.

 

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

Бесіда за запитаннями:

1. Як називається наука, що вивчає способи обчислення часу?

2. Що таке рік, століття, тисячоліття?

3. Які є прилади для вимірювання часу? Які годинники використовували в давнину?

Як можна виготовити годинник своїми руками?

Демонстрація виготовлення свічкового і водяного годинника

 

 

 

 

 

Демонстрація  учнями проєкту календаря пам’ятних дат України.

 

 

ІІ Вивчення нового матеріалу

1. Що таке літочислення. Які є системи літочислення.

Розповідь учителя.

Літочислення – це відлік часу від певної події.

Річ у тім, що кожен із давніх народів створював свою систему відліку часу історії від якогось певного важливого моменту (іноді навіть години й хвилини), за своєю ерою (епохою).

Своє літочислення за  давні єгиптяни вели за династіями єгипетських царів — фараонів.

 

 

 

Японці — від вступу на престол чергового імператора .

Стародавні греки — за олімпіадами.

Стародавні римляни — від заснування міста Рима.

Євреї точкою відліку часу взяли «створення світу», що відбулося, згідно з Біблією, 3761 р. до н. е.

Найпоширенішою є система християнського літочислення.

Точкою відліку взято рік народження Ісуса Христа — 753 р. від часу заснування Рима.

2. Система християнського літочислення

Учитель пояснює, як креслити лінію часу, як позначати початок відліку часу (Р.Х.), що означає «наша ера», «до нашої ери», як позначати на лінії часу роки, століття.

Звертаємо увагу, що роки позначаються арабськими, а століття – римськими цифрами. Нагадуємо, як пишуться римські цифри.  Роки до нашої ери рахуємо в зворотньому порядку.

 

 

 

 

3. Практична частина уроку

За допомогою лінії часу визначте, яке століття було раніше: п’яте століття до н.е., чи друге століття.

Якщо подія відбулася у третьому столітті до н.е., то скільки століть минуло?

Покажіть на лінії часу : це трапилося 400 років тому; у 400 році; у 400 році до н.е.

Задача.  Зважаючи на те, що мусульманське літочислення починається із 622 року, визначте, який зараз рік у мусульманських країнах.

ІІІ. Закріплення нових знань

1.Розташуйте на лінії часу дати:

 988р., 476 р., 453 р. до н.е., 800 р., 753 р. до н.е., 480 р. до н.е.

2.Визначте, який рік був раніше:

45 р. до н.е. або 45 р.

79 р. до н.е. або 78 р. до н.е.

622 р. або 623 р.

776 р. до н.е. або 753 р. до н.е.

Домашнє завдання. Опрацювати параграф 9. Виконати завдання на ст..58 (а,б)

Підсумок уроку

Оцінювання учнів. Самооцінювання учнів

 

Після цього уроку  я можу:

1. Пояснювати, що таке літочислення;

2. розуміти, що таке система християнського літочислення;

3.  креслити лінію часу;

4.  позначати на лінії часу століття, роки;

5. розуміти, як рахують роки до н.е.

6. розв’язувати легкі історичні задачі

 

docx
Додано
10 листопада 2023
Переглядів
567
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку