Конспект уроку з квітникарства

Про матеріал
Конспект уроку з квітникарства для дітей з ООП (9 клас) на тему: "Клівія,її характеристика". Допоможе ознайомити учнів з кімнатною рослиною Клівією, умовами росту і розвитку, навчити правильно доглядати за нею, розвивати практичні навички роботи по догляду за кімнатною рослиною, розвивати мислення, пам’ять, мовлення на основі збагачення словникового запасу, виховувати почуття прекрасного, любов до природи, бережне ставлення до рослин, бажання займатись кімнатним квітникарством.
Перегляд файлу

Тема:   Клівія, її характеристика.

 Мета:

 навчальна: ознайомити учнів з кімнатною рослиною Клівією, умовами росту і розвитку, навчити правильно доглядати за нею;

корекційно- розвиваюча: розвивати практичні навички роботи по догляду за кімнатними рослинами, розвивати мислення, пам’ять, мовлення на основі збагачення словникового запасу;

виховна: виховувати почуття прекрасного, любов до природи, бережне ставлення до рослин, бажання займатись кімнатним квітникарством.

Обладнання: засоби ТЗН, кімнатні рослини, демонстраційний матеріал.    

 Тип уроку: комбінований.

                                  Хід уроку

  1. Загальнокорекційний етап .
  1. Підготовка учнів до уроку (привітання , перекличка) .

  Добрий день вам, любі діти.

Домовляймось – не шуміти,

Руку гарно підіймати,

На уроці не дрімати,

А знання мерщій хапати –

Щоб не було нам мороки.

Всі готові до уроку?

Тож, гаразд.Часу не гаймо

І урок наш починаймо.

  1. Нервово-психологічна підготовка учнів до уроку .

Створення позитивного настрою на уроці . Я радий вас бачити на уроці  . А зараз подивіться на сусіда посміхніться один одному та по думками побажайте нових знань та гарних оцінок . Для того , щоб кожен з вас здобув знання та заробив гарну оцінку на уроці треба уважно слухати та активно працювати

  1. Актуалізація опорних знань учнів.

1.Гра «Впізнай мене».

      ***

Цих друзів дуже я люблю.

То пещу їх, то поливаю,

То з ними тихо говорю,

 То їм пісні на сон співаю.

 До сонця тягнуть вони віти.

Чи знаєте ви, хто це?

 Це…(кімнатні квіти).

  1. Повторення вивченого матеріалу

Гра «Так чи ні» (за допомогою сигнальних карток)

Кожного разу раненько встаю. (Так)

Вставши, швиденько вдягаюсь. (Так)

Ліжко своє  я не застелю (Ні)

Потім вмиватись я забуваю, так і до школи іду. (Ні)

Зубки чищу я щодня. (Так)

Милом личко я вмиваю.(Так)

Та брудненькою ганчіркою меблі протираю. (Ні)

Вранці снідать не люблю. (Ні)

Фрукти їм немиті. (Ні)

В хаті гарно приберу (Так)

Із мікробами дружу. (Ні)

З вітамінами дружу, з чистотою я дружу,  щоб здоровим бути. (Так)

  Презентація перевір себе: гра «Заверши речення» (фронтальна робота).

- У квартирі є такі приміщення:…(передпокій, кухня, ванна, вітальня, спальня,дитяча кімната)

- Кухня призначена для того, щоб…(готувати та споживати їжу)

- Ванна кімната потрібна для того, щоб…(вмиватися, митися)

- У помешканні, де ми живемо завжди повинно бути …(чисто, тепло і світло, затишно)

- Прибирання поділяють на …(щоденне, щотижневе і генеральне)

-Щоденне прибирання включає: ( провітрювання кімнати; застеляння ліжка; замітання (при потребі миття підлоги)

- Перед прибиранням квартири треба одягнути…(фартух або халат, хустинку, гумові рукавички)

- Рукавички захистять шкіру рук від …(бруду й агресивних речовин, які входять до складу миючих та чистячи засобів)

- Під час прибирання нам у нагоді стають «помічники», які полегшують нашу роботу. Це - …(відро,щітка,ганчірка, пилосос, миючі та чистячі засоби)

- Перед тим, як пилососити, треба…(витерти пил, перевітити чи справний пилосос)

- Кожна річ у домі повинна мати…(своє місце)

- Акуратним є той, хто…(слідкує за собою)

- Найкраща прикраса кімнати – це …Нам стане відомим, коли відгадаєте загадку:

     

  1. Основна частина уроку

Робота над матеріалом уроку.

Клівія, її характеристика.

1.Оголошення теми та мети уроку.

 2. Бесіда.

     - У кого вдома є кімнатні рослини?

     - Чи знаєте ви як вони називаються?

     - Для чого вони потрібні?

     - Пригадайте, які умови необхідні для життя кімнатних рослин?

     - Назвіть відомі вам кімнатні рослини.

    

Квіти прикрашають наше життя, вони створюють святковий настрій, заспокоюють нервову систему, відволікають від важких думок, наповнюють приємними пахощами повітря. А догляд за ними – це відпочинок, який відновлює сили.

Походження кімнатних рослин різноманітне. Батьківщина одних – вологі ліси, інших – спекотні, безводні пустелі, треті походять із субтропіків. Щоб ці зелені мандрівники добре почувалися у нас, необхідно створити їм такі самі умови освітлення, забезпечення водою, складу ґрунту, в яких жили їхні предки.

Щоб правильно доглядати за кімнатними рослинами, треба знати місце їхнього походження. Звідки прибули вони до нас? На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про таку кімнатну рослину як Клівія дізнаємось про їхню історію, основні правила вирощування та навчимося правильно доглядати за ними.

КлівіяКлівія

Клівія (Clivia) – рід багаторічних вічнозелених трав’янистих рослин родини Амарилісових. Щоб цвітіння було щорічним, достатньо її правильно доглядати: забезпечити прохолодну зимівлю, своєчасно поливати, влітку вчасно видаляти квітконоси. Батьківщина рослини – південноафриканські субтропіки. У помірному кліматі цю квітку зазвичай вирощують в оранжереях чи вдома, чому сприяє достатня невибагливість рослини.

За комфортних умов та належного догляду вона може прикрашати квітами ваш будинок понад сорок років. Це дивно, але чим старшою стає рослина, тим рясніша вона цвіте, а деякі екземпляри здатні формувати відразу по кілька квітконосів, причому двічі на рік.

Як цвіте клівіяЯк цвіте клівія

Незважаючи на родинні зв’язки з амарилісом, цибулини у клівії немає. Її відрізняє досить м’ясисте листя, що росте від самої основи кореня і формує подобу короткого товстого стебла. Швидкість росту середня, на рік на ній утворюється близько 6 листків. Доросла квітка вже не поміститься в горщику, для неї доведеться підбирати відповідну діжку. Розміри маленької досить компактні і становлять до 45 см.

Квітки починають з’являтися наприкінці зими. У цей період на довгому квітконосі по черзі розпускаються квіти-дзвіночки. Цвітіння триває близько місяця. Саме тоді спостерігається поступове розкриття бутонів на суцвітті. Забарвлення квіток може бути різним: кармінне, світло-золотисте, насичено-помаранчеве, коралове, кремове. У деяких випадках в середі квітки розташовується пляма, що має форму зірки. В решту часу вазон зберігає декоративність завдяки своєму довгому листю, що утворює гарне віяло.

Клівія – отруйна рослина. Коріння та листя не можна вживати в їжу.

Як доглядати Клівію в домашніх умовах

У домашніх умовах клівія може виглядати не менш декоративно, ніж на природі. Щоб квітка почувалася максимально комфортно, необхідно створити для неї відповідні умови. Вона не любить перестановок – переміщення або обертання горщика може спровокувати відсутність цвітіння.

Як тільки рослина відцвіте, її квітконос слід зрізати біля самої основи. Процес зав’язування насіння забирає багато сил, тому наступного сезону вона уповільнить зростання і, швидше за все, не зацвіте. За дотримання всіх правил догляду дорослі екземпляри можуть квітнути двічі на рік.

Де розмістити вазон?Де розмістити вазон клівії

Для клівії найкраще яскраве, але обов’язково розсіяне світло. Найкраще вона почувається на західних чи східних вікнах. Якщо місце для квітки знайшлося тільки на південній стороні, її слід притіняти від пекучих променів. Північна сторона взимку передбачає включення підсвічування.

Який ґрунт потрібен

Добре підійде досить пухкий ґрунт слабокислої реакції. Можна використовувати універсальний склад, який підходить для квітів, або скласти землю самостійно. У цьому випадку знадобиться подвійна порція дерну з додаванням торфу та перегною.

Щоб субстрат краще проводив воду, туди додають дрібні цегляні уламки, а також перліт або вермикуліт. Доповнити такий грунт можна за допомогою добрив-фосфатів, що повільно засвоюються. Наприклад, на 1,5 л землі буде потрібно близько 1 ст. л суперфосфату.

Температура вирощування

Вибір температури вважається дуже важливим, інакше рослина не зацвіте. Для неї обов’язково прохолодне утримання під час зимівлі, у цей час у приміщенні має триматися не вище 12-15 градусів. Критичною температурою для кущика є зниження до 8 градусів.

З появою бруньок, навесні, температуру починають поступово підвищувати. Влітку у кімнаті може бути близько 25 градусів. З настанням теплих днів можна виносити горщик із квіткою в сад або на балкон.

Температура вирощування клівії

Домогтися повторного цвітіння дорослої та здорової клівії можна штучно створивши для неї додатковий період спокою. Влітку рослину переносять у тінь і якийсь час майже не поливають і не підгодовують. Через пару тижнів нижнє листя почне жовтіти, але при цьому може утворитися квіткова стрілка. Коли її розміри досягнуть хоча б 10 см, квітку повертають у тепло і світло і більше не турбують до закінчення цвітіння.

Як поливати за зволожувати

Домашню квітку слід поливати в міру просихання ґрунтової грудки. Взимку це роблять значно рідше – приблизно раз на місяць. З настанням весни після утворення стрілки обсяги поливу поступово нарощують. Найбільше квітка вимагає поливу в період утворення бутонів. Після закінчення цвітіння, влітку, достатньо зволожувати субстрат раз на тиждень.

Для поливу клівії використовується відфільтрована або кип’ячена і досить тепла вода. Надлишок вологи може закінчитися появою гнилі на коренях та загибеллю рослини.

Вазон досить спокійно переносить сухе повітря, оптимальна вологість становить близько 45%. Іноді, у міру забруднення, листя рослини можна протирати чи обприскувати. Краще за необхідності  використовувати кімнатні зволожувачі повітря, але підійде і спосіб із піддоном, заповненим водою або мокрими камінчиками. Коріння при цьому не повинні контактувати з вологою безпосередньо.

Чим підживити?

Щоб квітка виглядала максимально декоративно та зберігала загальний тонус, її необхідно періодично підгодовувати. Раз на пару тижнів після поливу в грунт додають розчин рідкого складу для квітучих. Дозування слід зменшити приблизно у 3,5 рази.

Чим підживити клівію Клівію підживлюють не весь рік, а лише в період зростання – навесні та влітку. Можна чергувати органічні суміші з мінеральними. Взимку підживлення вносити не потрібно. Підбираючи добрива, важливо стежити, щоб калію і фосфору було більше, ніж азоту. Надлишок цього елемента проявляється в занадто темному забарвленні листя та відсутності квітконосів.

Як доглядати під час цвітіння

Цвітіння залежить від кількох основних чинників. Зиму рослина повинна проводити в прохолоді, поливати її слід по сезону, а після цвітіння видаляти квітконос. Дотримання цих правил дозволить їй розквітати щороку. Зазвичай період цвітіння починається у середині лютого. У цей час на високих (до 30 см) квітконосах формуються суцвіття, що складаються з квіток лійкоподібної форми. Завдяки тому, що розкриваються вони не відразу, а поступово, цвітіння клівії триває близько місяця.

Догляд в період спокою

Повноцінний період відпочинку дозволяє вазону відновити сили, саме в цей час рослина закладає квіткові бруньки. Збій природних ритмів виснажує її і призводить до проблем із цвітінням. Відправляти клівію на спокій слід наприкінці листопада, переміщуючи в прохолодне місце. Без цього цвісти вона не стане.

У період спокою квітку поливають рідше і не підгодовують. Температуру в кімнаті починають підвищувати лише з появою бруньок. Крім того, враховуйте, що великим рослинам необхідна триваліша зимівля. Молоді рослини можуть бути в прохолоді 1,5-2 місяці.

Як пересадити клівію

Пересаджувати необхідно, коли коренева система рослини повністю заповнила собою горщик і коріння почали проглядати в дренажні отвори. Нову ємність підбирають так, щоб вона на 2,5 см перевищувала попередню. Занадто об’ємний горщик не підійде, невелика тіснота сприятиме цвітінню.

Незважаючи на потужні розміри, коріння досить тендітне. Квітка дуже болісно переносить усі процедури, пов’язані з впливом на кореневу систему. Переміщати її у іншу ємність доводиться лише тоді, коли вона переростає свій горщик і перестає у ньому поміщатися. Молодим кущам така пересадка потрібна щороку, дорослим – за потребою. Дуже великі дорослі екземпляри не переміщують, просто оновлюють верхні 5 см ґрунту.

Найкращий час для пересадки – весна, як тільки рослина відцвіте. Пересаджувати слід обережно, намагаючись не зруйнувати ґрунтову грудку і не пошкодити коріння. На дно нової ємності попередньо укладають дренажний шар. Кореневу шийку куща заглиблювати не можна. Це може призвести до загнивання листя та зупинки зростання.

Як розмножити Клівію?

Клівію можна розмножити двома способами: насінням та за допомогою діток. Розмноження дітками – найпростіший спосіб, що дозволяє отримати молоду рослину такого ж сорту. Зазвичай процедуру поєднують із перевалкою. Відростки утворюються поряд з основною рослиною, займають місце в горщику, через що квітці стає тісно.

Як розмножити Клівію

Відділенню підлягають відростки, що мають не менше ніж 4-5 листових пластин. Зрізи обробляють за допомогою товченого вугілля, а потім злегка підсушують. Отриманий матеріал висаджують в окремий горщик і злегка поливають. в якості ґрунту можна використовувати перліт або пісок. Клівія, вирощена таким способом, почне цвісти через 2-4 роки.

Розмноження насінням

Цей вид розмноження зазвичай використовують селекціонери для виведення нових сортів. Він займає дуже багато часу, вимагає штучного запилення, а також сильно виснажує рослину. Щоб зав’язалося насіння, необхідно перехресно запилити квіти. Тоді на їхньому місці утворюються ягідки. На їхнє визрівання йде майже цілий рік — 10-11 місяців.

Коли ягоди повністю почервоніють і стануть м’якими, з них можна витягувати насіння. Попередньо насіння можна вимочити у воді. Його висівають у торф’яно-піщану суміш поверхнево і злегка поливають, потім накривають посіви плівкою та прибирають у тепле місце. Періодично субстрат необхідно провітрювати, а також слідкувати за його вологістю. Паростки можуть з’явитися приблизно через 1,5 місяці. Як тільки на сіянцях утворюється 2 або 3 листи, їх пікірують в окремі горщики. Такі рослини почнуть цвісти лише через 3-6 років.

Види клівії з фото

У домашньої клівії існує три різновиди.

Клівія кіноварна (Clivia miniata)

Найпоширеніший у культурі вид. Темно-зелене листя шириною 5 см без зубців і виїмок. Квітконос із бутонами зовні схожі на Clivia nobilis, але самі квітки відрізняються – вони нагадують широку воронку. Забарвлення у них найчастіше яскраво-помаранчеве, але в природі зустрічаються форми зі світло-жовтими, рожевими та персиковими віночками.

Клівія кіноварна

В одному суцвітті може бути від 10 до 30 квіток. Розпускаються вони у лютому-березні, цвітіння триває близько 30 днів. Може зацвісти повторно наприкінці літа чи початку осені. Висота квітконосів – близько 30 см.
І ця клівія має безліч цікавих сортів.

  • Citrina – це природний різновид, який став основою для виведення рослин з жовтими квітками, тому що у неї квіти жовтого відтінку
  • Vico Yellow – один з перших культурних сортів з кремовими блідо-жовтими квітами та темнішою шийкою
  • Apricot Spider – з пелюстками ніжного абрикосового кольору
  • Doris – з темними помаранчево-червоними віночками
  • Jenny – має помаранчеві квіти із жовтою смугою
  • Tiny Tim – мініатюрна клівія з коротким листям і помаранчевими квітами у формі тюльпану з великою білою шийкою
  • Abigail – з традиційними помаранчевими квітами, але у сорту фіолетові насіннєві коробочки
  • Клівія чудова (Clivia nobilis)

Саме цей вид ботаніки виявили першим. У природі рослина мешкає під пологом вічнозелених лісів, на кам’янистих схилах, а також по берегах рік. У неї довге (50 – 110 см) темно-зелене листя з невеликою виїмкою на кінчику. Ефектні суцвіття, в яких може бути 10-20 трубчастих квіток (іноді їх буває до 60) частіше помаранчевого, але буває жовтого або червоного кольору, а кінці пелюсток зеленуваті.

Клівія: хвороби

  • Опадають квіти – перестановка горщика в період цвітіння.
  • Світлі плями на листі – опіки через надто яскраве світло, необхідне притінення.
  • Потемніння кінців листових пластин – надмірне зволоження, поливи на кілька днів припиняють або пересаджують рослину у свіжий ґрунт, намагаючись надалі поливати не так рясно.
  • Блідість листя – брак поживних елементів, потрібні підживлення.

З комах-шкідників, рослину вражають борошнисті червці, попелиця чи щитівки. Щитівки залишають на листі і стеблах коричневі сліди – візитні картки шкідника, що висмоктує клітинний сік з рослини, від чого листя блідне і сохне. Борошнисті червці деформують листя, стрілки та квітки рослини. Для боротьби з усіма цими шкідниками застосовують протирання листя мильною губкою, а потім обприскують рослину 15% розчином Актелліка.

Чому не цвіте?

  •  залишили квітконос із плодами – у цьому випадку клівія пропустить один сезон цвітіння
  • в період спокою містилася в теплих умовах – для закладки квіткових бруньок їй потрібна прохолода (10 – 12 °С) з вересня по лютий
  • не вистачає поживних речовин – удобрювати потрібно постійно протягом всієї весни та літа
  • занадто просторий горщик

 

  1. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Ой, а хто ж то вже стомився

І на бік вже похилився

Треба всім нам разом встати

 і фізкультпаузу почати.

Психогімнастика «Кімнатна рослинка»

(під легеньку тихеньку мелодію)

-          Станьте поруч зі своїм стільцем, тримайте спину прямо. Зробіть глибокий вдих закрийте очі. Відчуйте, як ви міцно стоїте. Уявіть, що ви кімнатні рослини і ваше коріння вросло добре в землю. Розведіть руки в сторони і уявіть, що це листочки розкинулись в різні боки. Крізь ваші листочки пролітає легенький вітерець, погойдуючи ними. Аж раптом хтось відкрив двері і утворився протяг, від якого хилиться вся рослинка то в один, то в інший бік, так сильно, що можуть поламатися листочки. Кімнатні рослини дуже бояться протягів, навіть можуть загинути від них, тому присядьте, огорніть себе своїми листочками і сховайте голівки від вітру. Двері зачинили, можете спокійно підніматися, розправляти свої листочки. У віконечко зазирнуло сонечко, ми до нього потяглися, зробіть глибокий вдих і відкрийте очі. Покліпайте очима, обведіть поглядом всі наші рослинки, які є у класі. І сідайте на свої місця.

  1. Нервово- психологічне розвантаження. Заключний етап.

- Що нового дізналися?

- Що запам’ятали?

- Що сподобалося найбільше?

- Які знання знадобляться у житті?

Прибирання робочих місць.

Розміщення рослин за правилами дизайну в класній кімнаті.

Релаксація(слайд –шоу «кімнатні рослини»)

Налаштування учнів на відпочинок.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Трудове навчання, Розробки уроків
Інкл
Додано
19 листопада 2023
Переглядів
265
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку