Конспект уроку з літературного читання, 4 клас

Про матеріал

Тема. Василь Сухомлинський "Усмішка"

Мета. Актуалізувати і розширити знання дітей про життя і творчість видатного українського педагога і письменника; виховувати в учнів доброзичливе ставлення до оточуючих; розвивати уміння знаходити у тексті описи, міркування, удосконалювати уміння творчо переказувати; збагачувати словник образними висловами.

Перегляд файлу

Урок читання 4 клас

 

Тема. Василь Сухомлинський "Усмішка"

Мета. Актуалізувати і розширити знання дітей про життя і творчість видатного українського педагога і письменника; виховувати в учнів доброзичливе ставлення до оточуючих; розвивати уміння знаходити у тексті описи, міркування, удосконалювати уміння творчо переказувати; збагачувати словник образними висловами.

Обладнання. Портрет В. Сухомлинського, проектор, слайди.

 

Хід уроку

І Організаційний момент

(Створення емоційного настрою)

           Сіли, діти, всі рівненько

           Усміхнулися гарненько

           Настрій гарний на урок взяли

           Працювати почали.

  • Із цих промінчиків добра, що зявилися на ваших обличчях ми розпочнемо урок.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  • Сьогодні на уроці ми виконаємо артикуляційну гімнастику, попрацюємо із скоромовкою та вправами на розчитування, познайомимось із новим твором. При цьому будемо мислити, міркувати, доводити, обґрунтовувати, робити висновки. Попрацюємо у групах та за варіантами  і, звичайно, знайдемо хвилинку для відпочинку.

 

  • Хочу нагадати, в ході відповідей, використовуйте дані вислови (на дошці вивішені початки висловлень)

 

ІІІ. Вправи на розвиток читацьких навичок

 

  1. Артикуляційна гімнастика.
  • Кожну вправу слід виконувати від 3 – до 5 разів.
  • Сядьте рівно.
  • Спокійно вдихніть повітря через ніс, і так само спокійно видихніть його через рот.
  • Рот закритий, напруженим язиком опирайтеся об ліву і праву щоки почергово.
  • Вправа «Коник»: присмоктати язик до піднебіння, цокати голосно і сильно.
  • Проартикулюйте голосні звуки без голосу: а, о, у, и, і, е.

 

  1. Скоромовка:

Ніс Сміхунчик сміху міх –

Сміх розсипався на сніг.

  • Прочитайте кожен мовчки спочатку повільно, а потім – швидко.
  • Хто може прочитати швидко вголос?

 

  1. Вправа на уважність.

Прочитайте слова спочатку по стовпчиках, а потім по рядочках:

ніс                   руки             пень               там

ніс                   роки              пень               там

ріс                   руки              день               нам

ніс                   раки              пень               дам   

 

  1. Читання вірша з пропущеними буквами, що позначають голосні звуки

 

Ж_в_,     д_бр_     зв_рш_й,

Т_      н_г_р_д     з_      ц_     н_      в_м_г_й.

Х_й   _ж_в_є   _ст_н_    ст_р_:

Л_д_н_    п_ч_н_єтьс_    з   д_бр_.

 

  • Діти по черзі називають кожне відгадане слово.
  • Один із учнів читає повністю вірш.

Живи, добро звершай,

та нагород за це не вимагай.

Хай оживає істина стара:

людина починається з добра.

 

  • Прочитайте разом останню строчку (читають)
  • Це і буде тема нового розділу з яким ми починаємо працювати
                     ЛЮДИНА ПОЧИНАЄТЬСЯ З ДОБРА

 

IІІ. Повідомлення теми і мети уроку

  • На сьогоднішньому уроці ми продовжуємо працювати над творами  В.О.Сухомлинського.
  • А хто з вас пригадає , які твори Василя Олександровича ми вже читали?

 

(«Спляча книга»,  «Горобчик і вогонь»,  «Відро»,  «Кінь утік»,   «Який слід повинна залишити  людина на землі»)

 

  • Молодці.
  •  Сьогодні ми поглибимо знання про життя і творчість В.О.Сухомлинського, послухавши розповіді дітей про його біографію.

 

ІV. Робота над темою урока.

 

  1. Розповідь про В.О. Сухомлинського
  • Я давала завдання двом учням підготувати розповідь про В.О. Сухомлинського.
  •  Давайте послухаємо їх: (під час виступу слайди-фото)

І (батьки Сухомлинського)

Народився В.О. Сухомлинський у селі Василівка на Кіровоградщині у бідній сім"ї. Його батько, Олександр Омелянович, працював столяром і теслярем, а пізніше, був сільським кореспондентом. З великою теплотою згадував він свою  матір, Оксану Юріївну, яка виховувала чотирьох дітей. Батьки ніколи не вживали лайливих слів, поважали книгу і прищеплювали любов до книги дітям.

ІІ  Дитинство і шкільні роки майбутнього письменника

У дитинстві малий Василько дуже любив читати і малювати. У його діда була досить велика бібліотека, яку він віддав онуку. А от для того щоб малювати у хлопця не було грошей ні на фарби, ні на альбом.. Їх можна було одержати тільки за збір лікарських рослин. Тому Василько збирав акацієвий цвіт, щоб отримати зошити, а за фарбами ходив за тридцять п'ять кілометрів у місто Кременчук. У школі Василько вчився з великий задоволенням.

І. Коли Сухомлинський вивчився на вчителя і прийшов працювати в школу йому дістався самий найбешкетніший шостий клас, але з часом всі дивувались цим класом. Василь Олександрович Сухомлинський біля школи розбив клумби, побудував теплицю, створив Зелений клас тобто клас під відкритим небом.

ІІ. У його домашній бібліотеці книжки стоять на поличках під самісіньку стелю, щоб дістати книжку необхідно брати драбину.  Дуже багато фотознімків, книжок написаних власноруч. Іменем Сухомлинського навіть названа школа в Японії.

  1. Анаграма
  • Розв’язавши   анаграму ви дізнаєтесь назву сьогоднішнього твору

 

С

У

Ш

А

К

І

М

2

1

5

7

6

4

3

                       

  • Отже, назва сьогоднішнього твору  - УСМІШКА

(вивісити назву на дошку)

 

Метод «Прес»

  • А хто може, використовуючи метод «Прес», сказати: як ви розумієте, що таке усмішка?

(1 учень висловлює свою думку)

 

Наприклад:  Я вважаю, що усмішка – це міміка на обличчі людини, яка виражає радість або 

                                           задоволення.

                        Тому, що, коли людина чимось задоволена, то в неї завжди зявляється на устах

                                           усмішка.

                      Так, наприклад, коли мені купили …., то я посміхалася, бо раділа.

                      Отже, усмішка виражає радість людини.

  • Чи погоджуєтесь ви із цією думкою?

(діти по черзі висловлюються)

  • Давайте перевіримо, чи праві ми і запитаємо у нашого довідкового бюро, що означає слово «усмішка».

 

Довідкове бюро. Усмішка – міміка обличчя, уст, що виражає задоволення, прихильність, іронію; безголосий сміх. Якщо кажуть: доля усміхається, це значить, що людині щастить, таланить.

 

  • А зараз зустрічаємо наших героїв, які разом з нами опановують секрети спілкування.

 

Виходять 2 учні: дівчинка (Риторинка) і хлопчик (Курсорик).

 

Доброго дня, шановні гості. Я – Риторинка.

 - Добрий день.

А я – Курсорик. Риторинко, як ти думаєш, навіщо потрібна усмішка?

 

      - Я вважаю, що усмішка допомагає людині : усуває настороженість, долає всякі перешкоди у спілкуванні з людьми. Відкрите обличчя, прямий погляд, привітна усмішка – це прикмети людини чесної, розумної, привітної, вихованої. А ти, Курсорику, якусь інформацію підготував?

 

- Так, я прочитав, що найчастіше посміхаються американці. Вони говорять: «З усміхненою людиною приємніше мати справу, ніж із насупленою, похмурою».

 

-  Як приємно бачити усміхнене обличчя, почути ласкаві, звернені до тебе  слова. І тоді твій настрій стає піднесеним, веселим. Так само і людям приємно почути від тебе приємні, лагідні слова. Тож давайте будемо посміхатися, щоб іншим було приємно.

Тож подаруйте один одному усмішку. Молодці

 

V. Опрацювання твору В. Сухомлинського "Усмішка".

 

1.  Підготовка до вивчення нового матеріалу. Словникова робота.

- Отже, сьогодні на уроці, на прикладах героїв твору Василя Сухомлинського, ми спробуємо дізнатися: навіщо потрібно вміти керувати власним настроєм та посміхатися людям.

- Але спочатку, навчимося правильно вживати слова, які зустрінуться вам у творі.

- Прочитаймо пірамідки слів «Луною»

Читання "пірамідок" слів.

 

       іде                                        луки                                     страх

     дибає                                    ціпок                                  похмурі

   оволодів                               повагом                              запитливо

  барвистий                            тремтіла                            жайворонок

почимчикувала                   затьмарився                      насторожилась

 

  • Прочитайте найкоротше слово (іде).
  • Прочитайте найдовші слова (почимчикувала, насторожилась).
  • Прочитайте тільки іменники (луки, ціпок, страх, жайворонок).
  • Усі дієслова (іде, дибає, оволодів, почимчикувала, тремтіла, затьмарився, насторожилась).

 

  • Доберіть синоніми до слів іде (дибає, почимчикувала) , тремтіла (страх, насторожилася).
  • А чи знаєте ви що таке ціпок? (в творі це палиця)

 

  1. Робота над текстом твору.
  1. Читання вголос учнями з високим рівнем навчання.

 - А зараз давайте прочитаємо оповідання і подумаємо: яка тема цього твору?

  • То яка ж тема прочитаного твору?

                                           (розповідь про дівчинку)

 

  1. Читання тексту учнями напівголосно.

Гра «День – Ніч»

  • А тепер, у формі гри  «День – Ніч»,  ви самостійно читаєте твір напівголосно і після цього  повинні мені сказати: які риси характеру ви простежили у дівчинки?
  • Тож які риси характеру простежили у дівчинки?

 

(любов до природи,  спостережливість,  вразливість,  уважність,  доброзичливість)

  1.  Читання оповідання вголос «ланцюжком»  ( по 1 реченню, щоб всі приймали участь)
  •  Коли відбулися описані у творі події?
  • Скільки героїв  в цьому творі? (три)

 

Фізкультхвилинка

 

  1. Продовження роботи над текстом
  1. Гра «Поставте запитання»

Робота в групах. Постановка учнями запитань за змістом прочитаного.

  • А тепер обєднайтесь за рядами у 3 групи і складіть по 2 запитання за змістом прочитаного.
  • Групи задають запитання одна одній і відповідають на них.

 

  1. Так, чому ж змінився настрій дівчинки?
  2. Гра «Хто швидше читає?» .  Вибіркове читання
  • Знайти і прочитати:

а) опис травневого ранку;

б) опис портрета дівчинки;

в) опис портрета дідуся.

 

  1. Гра «Хто уважніший?» Вправи для розвитку уважності.
  • В якому абзаці тексту є такі словосполучення?

На зелених луках (1-ший), тупала за метеликом (3-тій), дід не усміхнувся (5-ий), бабуся усміхнулась (9-ий).

 

  1. Тестова перевірка розуміння прочитаного
  • А зараз проведемо тест, перевіримо, що добре ви запам’ятали твір (слайди)
  1. Яка пора року в оповіданні?

а) зима         б) весна       в) осінь

 

  1. Яким шляхом прямувала дівчинка?

а) дорогою      б) луками      в) лісом

 

  1. Хто першим трапився на шляху?

а) бабуся       б) хлопчик      в) дід

 

  1. Що зіпсувало настрій дівчинці?

  а) похмурий погляд

  б) злий собака
  в) метелик

      5.  Що допомогло повернути гарний настрій?

 а) барвисті квіти

б) щира усмішка

в) срібний жайворонок

http://s45.radikal.ru/i109/1201/1a/098dd217e293.jpg

 

1.                 б

2.                 б

3.                 в

4.                 а

5.                 б

 

 

- Взаємоперевірка у парах.

-  Хто виконав правильно?

-  Хто допустив одну помилку?

 - Хто дві помилки?

- Хто більше двох помилок?

 

  1. Гра «Склади і прочитай»
  • А тепер пограємо в гру «Склади  і прочитай»
  • Ви повинні розгадати слова – анаграми і визначити:

І варіантщо  автор схвалює,

а ІІ віріантщо  засуджує в оповіданні.

(схвалює: доброзичливість, людяність, повагу до живого, любов до природи;

 засуджує: поганий настрій, насупленість, непривітність, зневагу до оточуючих)

 

  • Так ви вірно відповіли і тепер я хочу запитати вас, у чому головна думка цього оповідання?

            (Трба вміти керувати власним настроєм і дарувати людям усмішку)

 

VІ. Підсумок уроку. Гра «Закінчи речення»

Наш урок вже добігає до кінця, а тому давайте підведемо його підсумки у формі гри «Закінчи речення»: я буду читати початок речення, а той хто зможе його продовжити, піднімає руку.

  • Сьогодні на уроці ми почали вивчати розділ….  (Людина починається з добра)
  • Ознайомились глибше із життям і творчістю…. (В.О. Сухомлинського)
  • Працювали із його оповіданням, яке має назву… («Усмішка»)
  • Темою прочитаного твору була….(розповідь про дівчинку)
  • Герої твору –… (дівчинка, дід, бабуся)
  • Головна думка оповідання –… (вміння керувати власним настроєм та дарувати людям усмішку)

 

І. Домашнє завдання

С. 126 – 128 – виразно Творче: скласти кадри-діафільму до оповідання ( у вигляді малюнків)

Іншим  - навчитись переказувати  оповідання так, ніби це трапилось з вами особисто.

  

ІІ. «Віночок веселих порад»

  • І на останок  нашого уроку  давайте складемо «Віночок веселих порад»: хто знайшов і вивчив вірш-пораду про усмішку?

 (після виконання на дошку учні вішають «усмішку»)

 


  1. Згадай, що усмішка – це джерело в пустелі

            Це промінь світла в царстві  темноти.

            Тому не закривай ніколи двері

            До світлої душевної краси.

 

  1.  Усміхнуся всім навколо –

               Небу, сонцю, квітам, людям,

               І тоді обов’язково

              День для всіх веселим буде.

 

  1.     Я всміхаюсь сонечку:

                - Здрастуй, золоте!

                Я всміхаюсь квіточці.

                Хай вона росте!

                           Я всміхаюсь дощику:

                          - Лийся, мов з відра!

                          Людям усміхаюся,

                          Зичу їм добра!

 

  1. А я найбільше хочу зробити так, щоб люди

            Були завжди щасливими, на всій землі, усюди

            Щоб горя, зла і смутку

            Ніхто й ніде не знав.

           Щоб кожний день до кожного приходив, як весна.

 

  1. А що для цього треба?

           Прозоре й чисте небо!

           І посмішку привітну,

           Й веселу самоцвітку,

           І сонце променисте,

           І неодмінно пісню.

            Таку, як сонце й небо,

            Для всіх людей одну!

 

Додатково: Проспівати пісню «Улыбка» (якщо залишиться час)

docx
Додано
30 березня 2018
Переглядів
2117
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку