Тема уроку: Життя і творчість Олени Пчілки. Олена Пчілка “Котова наука”.
Розігрування байки за ролями.
Мета уроку: збагатити знання учнів про життя і творчість Олени Пчілки; вдосконалювати вміння виразно читати байку, характеризувати дійових осіб, знаходити головну думку, визначити суттєві ознаки байки; розвивати навички виразного читання, зв'язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати інтерес до байки, почуття відповідальності.
Обладнання: портрет Олени Пчілки, презентація “ Життєвий та творчий шлях Олени Пчілки”, скоромовки, чистомовки, зображення кота, тематичні словники.
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь та навичок.
Хід уроку
І.Організація класу до уроку.
-Я всміхаюсь сонечку
Добридень, золоте.
Я всміхаюсь квіточці
Хай вона росте!
Я всміхаюсь дощику
Лийся, мов з відра!
Друзям усміхаємось
Зичим їм добра.
-Ми бажаємо всім добра. Я сподіваюсь, що урок теж буде добрим. Зараз ми
зберемо девіз уроку. (Гра “Зберемо девіз уроку”, робота в групах;
Хто багато ... (читає), той багато ... (знає),
Хто швидко ... (читає), той багато ... (зробити встигає).
Учні зачитують девіз уроку.)
ІІ.Мовленнєва розминка
-Щоб навчитися читати правильно, швидко і виразно, треба розпочати
урок із дихальної гімнастики.
-Зробіть довгий глибокий вдих. На видиху вимовляйте звук: о-о-о-о.
-Зробіть довгий глибокий вдих. На видиху вимовляйте звук: ф-ф-ф.
-Завдання: відшукати зміст скоромовки за запропонованим лабіринтом-підказкою,
записати на аркуші паперу, щоб прочитати її спочатку повільно, швидше, ще
швидше.
Кіт котив коток по току
Коток попав на лапу коту.
-Пропоную прочитати чистомовку, чітко вимовляючи звуки (хором,
парою, індивідуально; використання елементів ейдетики)
Ок-ок-ок-пролунав ... (дзвінок)
Ас-ас-ас-читання у ... (нас)
Ли-ли-ли-картки ми... (взяли)
Ча-ча-ча- в мене немає ... (калача)
Ати-ати-ати-почали ... (читати)
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
-Проведемо конкурс на краще читання з пам'яті байки Л.Глібова “Зозуля і
Півень”
(діти читають байку, оцінюється читання, визначається переможець
конкурсу)
ІV. Повідомлення теми, мети уроку.
-Сьогодні ми докладніше ознайомимося з творчістю української
письменниці Олени Пчілки (вивішую портрет на дошку) , будемо
удосконалювати навички свідомого виразного читання байки.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1 Повідомлення членів “довідкового бюро” про життєвий та творчий
шлях Олени Пчілки;
2 Перегляд презентації “Життєвий та творчий шлях Олени Пчілки”
Фізкультхвилинка
Слухати ми перестали і тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати, нумо вправу починати.
Руки -вгору, руки -вниз і легесенько пригнись.
Покрутились, повертілись, на хвилинку зупинились.
Раз - присіли, другий - встали, раз - присіли, другий - встали.
Потім дружно всі сідаймо і до праці приступаймо!
3 Опрацювання байки Олени Пчілки “Котова наука”
відгадування загадки про кота;
Відчинились тихо двері –
Увійшов вусатий звір.
Біля печі сів тихенько –
Вмився лапкою собі!
робота з тематичним словником;
розгляд зображення кота;
виразне читання байки Олени Пчілки “Котова наука”
словникова робота: (робота в парах)
З'єднайте синонімічні пари:
Наморився лаяв
хижа справді
лихословив утомився
далебі хата
Читання байки учнями в парах
Поділ байки на логічні завершені частини.
Читання байки учнями вголос за частинами
У якій частині розкривається мораль байки? Зачитайте.
Аналіз змісту байки з елементами вибіркового читання.
-Де ходив кіт?
-Як він відпочивав?
-З ким його порівнює автор?
-За що Петрусь Мурка сварив?
-Що на це відповів кіт?
-У чому він погодився з Петрусем?
-За що докоряв хлопчикові?
Робота за ілюстрацією.
Розгляньте ілюстрацію до байки. Кого зображено? Які кольори
використав художник? Який настрій вони створюють? Яким рядкам
байки відповідає ілюстрація?
Визначення головної думки байки
-Які людські вади засуджує автор?
-Чому байка називається “Котова наука”?
-Яким у байці зображено котика, а яким — Петруся?
-У яких рядках міститься мораль байки?
Підготовка до розігрування байки за ролями
-З якою інтонацією, силою голосу і яким тоном будете читати слова
Петруся? Слова котика?
Читання байки за особами.
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія
Вправа “Продовж речення”
- Сьогодні наш урок був присвячений ...
- Ми прочитали байку ...
VІІ. Домашнє завдання.
с. 121-123 - виразно читати байку