ТЕМА. В.О.Сухомлинський „Як Павлик списав у Зіни задачу."
„Найкраща лінійка." МЕТА: вчити орієнтуватися у структурі тексту, формувати уміння
визначати головну думку твору, давати характеристику
головним дійовим особам, порівнювати вчинки і поведінку
персонажів, розвивати зв'язне мовлення;
виховувати віру у свої сили, доброту. ТИП УРОКУ: комбінований.
ОБЛАДНАННЯ: портрет В.О.Сухомлинського, прислів'я, тест"Що з двох правильне?", таблиці, малюнки.
Хід уроку
I. Організація учнів до уроку.
-Діти, до нас на урок сьогодні завітали гості. Тож давайте привітаємо їх.
-Діти. Добрий день!
У добрий час радо ми вітаєм вас!
З миром зустрічаємо, щастя вам бажаємо. -А тепер налаштуємося на урок, проведемо автотренінг: -Я - вчитель. -Ми - учні. -Я ходжу до школи. -Ми ходимо до школи. -Я вас вчу!
-Ми навчаємось вчитись. -Я все розумію.
-Ми вас розуміємо, ми все хочемо знати.
II. Мотивація навчальної діяльності.
-Вправа. „ Мікрофон"
-Поміркуйте і скажіть, яким має бути наш урок? (Цікавим, навчальним, трохи казковим, продуктивним, веселим.) -А ви на уроці якими повинні бути?
(Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними, вправними.)
-Отже, якщо ви будете такими, то ми разом створимо цікавий, творчий, продуктивний урок.
-А працюватиме під гаслом: Щоб робота в нас кипіла, працювати будем: - Всі: Швидко! Дружно! Вміло!
-
Перевірка домашнього завдання.
-
Діти, що було вам задано додому?
(Читання учнями напам'ять вірша „Буває все ..." Запитання:
-
Хто написав вірша „Буває все ..." (А. Костецький)
-
Для чого нам друзі?
-
Який розділ ми зараз вивчаємо? (А дружити треба вміти.)
-
Які ви знаєте прислів'я про дружбу?
2. Вірш „Краще з друзями разом!"
-
Як друзі перевиховали Славка?
-
Словник Славка.
-
Виберіть слова із „словника головного героя."
-
Про що вони свідчать? (Зайве, неохота, потім, обійдеться, нехай, дурниці, ну його, пусте, дарма.)
- Чи хотіли б ви мати такого друга? Чому? Підсумок домашнього завдання.
Оцінювання віршів.
-
Читацька розминка. Гра. „Хто швидше?"
-
Хто швидше збере і прочитає прислів'я?
Доб - най - -ре - кра - і - мя -ще ба- -гат- ство. (Добре ім'я - найкраще багатство.)
-
Повідомлення теми та мети уроку.
-
Пригадайте, що ви знаєте про Василя Сухомлинського?
-
Чим особлива його творчість? (Писав про дітей.) (Розповідь вчителя про В. Сухомлинського.)
1. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського - «Як Павлик списав у Зіни задачу.»
-
Чи можете передбачити про кого воно буде?
-
Поміркуйте, чому могла трапитися така ситуація, що Павлик списав задачу? (Читання оповідання.)
-
Де відбулися описані події? (У школі)
- То чому Павлик списав задачу у Зіни? (Не хотів працювати.) 2. СЛОВНИКОВА РОБОТА.
- Прочитайте швидко, без помилок, змінюючи слова.
Читання «пірамідок» слів.
учителька стурбований
почервонів розв'язувати
-
Які слова спільнокореневі? (Питає, питань.)
-
Поясніть синоніми до слова стурбований. (Схвильований, збентежений, знервований.)
-
Діти , ще раз прочитайте уважно текст. (Читання мовчки.) 3.Аналіз твору.
-
Скільки дійових осіб у творі?
-
Чому Павлик прийшов до школи стурбований?
-
Зачитайте, чому Павлик не розв язав домашньої задачі? (Бо працювати сам не любив.)
-
З яким проханням хлопчик звернувся до однокласниці?
-
Що помітив у зошиті дівчинки? (Помилку.)
-
Чи сказав він про помилку Зіні? (Промовчав.)
-
Як ви думаєте чому він так вчинив?
-
Які оцінки отримали діти?
-
Зачитайте, як Зіна і Павлик відреагували на них? (Зіна поблідла. Павлик почервонів, похнюпив голову.)
-
Чи доводилось вам потрапляти у схожу ситуацію?
-
Щоб ви зробили на місці Павлика? (Зізнався вчителю, попросив пробачення у дівчинці.)
РОБОТА З ІЛЮСТРАЦІЄЮ.
-
Знайдіть і зачитайте уривок твору, який зобразив художник.
-
А зараз розіграємо сценку за прочитаним.
- Враховуючі цю ситуацію, які далі події розгорнулись в кінці цього оповідання?
ВИСНОВОК. Отже оповідання В. Сухомлинського «Як Павлик списав у Зіни задачу» вчить нас не списувати чужу роботу, бо це нечесно. Ви можете опинитись у смішному становище. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.
11. Опрацювання оповідання В.Сухомлинського «Найкраща лінійка»
-
Поміркуйте, чому оповідання має таку назву «Найкраща лінійка»
-
Про яку лінійку, на вашу думку, будемо читати у тексті?
-
Підготовка до самостійного читання, (ланцюжком.)
-
Словникова робота.
Письмо праці найкращі лінійка ручної роботи кострубата оцінки гладенька
-
Що спільного у словах кожної колонки? (Прикметники, іменники.)
-
Утворіть словосполучення з'єднавши слова 1 і 2 колонки.
-
Який іменник поєднався з двома прикметниками?
-
Поясніть значення кострубата. (З нерівною поверхнею, шорстка.)
-
Читання тексту (Мовчки.)
-
Аналіз тексту з елементами вибіркового читання.
-
Які уроки згадує автор у творі?
-
Що учні робили на кожному з них?
-
Яку оцінку отримав Роман за диктант?
-
Які лінійки вийшли у кожного з хлопців на уроці праці? Прочитайте, як учитель оцінив їхні роботи?
-
Як змінився настрій у Миколи і Романа?
-
Які здібності виявили Микола і Роман?
-
Що автор хотів показати своїм твором?
-
Що він у ньому схвалює? (Потрібно не втрачати віри у свої сили.)
-
Чи переживали ви подібні почуття?
-
Розвиток зв'язного мовлення.
-
Продовжить це оповідання ще кількома реченнями. (Наприклад про те, як хлопці допомогли один одному покращити свої оцінки з того предмета який у них не виходив.)
-
Тест „Що з двох правильне?"
-
Цей твір є ...
а) казкою; б) оповіданням,
-
Микола й Роман були ...
а) однокласниками; б) сусідами.
-
За письмові роботи найкращі оцінки у ...
а) Романа; б) Миколи.
-
Після уроку мови діти пішли ... а) у майстерню; б) додому.
-
Найкраща лінійка вийшла у ...
а) Миколи; б) Романа.
-
Для чого Роман взяв свою лінійку до класу?
а) Йому було шкода залишити її в майстерні.
б) Хотів показати, що і він може зробити щось найкраще.
Відповіді: 1)б; 2)а; 3)б; 4)а; 5)б; 6) б.
Підсумок.
Отже, оповідання В. Сухомлинського "Найкраща лінійка" вчить нас допомагати один одному, бути справжніми товаришами.
-
Робота у групах.
Кожна група отримала домашнє завдання, опрацювати оповідання В. Сухомлинського.
-
група - „Сива волосинка." (Інсценізація.)
-
група - „Найкрасивіше й найбридкіше." (Читання за особами.)
-
група - „Іменинний обід." (Читання за ролями.) Завдання:
-
З якою метою писав В. Сухомлинський прочитанні вами оповідання?
-
Побудуємо асоціативний кущ.
Бути чесними. Допомагати один
одному.
Твори В. Сухомлинського.
Піклуватися за рідних цінувати людську Поважати
людей. працю. стареньких
людей
Підсумок уроку.
-
Чи здійснилися ваші очікування з приводу того, яким має бути наш урок?
-
Яка мета творів В. Сухомлинського?
-
Чому вони вчать?