Конспект-уроку з літературного читання на тему "Лисичка і Журавель"

Про матеріал
Конспект уроку з літературного читання для учнів другого класу. Завдання уроку підвести дітей до відгадування, яка ж гостя завітала на урок (казка). На уроці використовуються матеріали зібрані у додатку до уроку. Під час уроку діти використовуватимуть різноманітні завдання.
Перегляд файлу

Конспект уроку з літературного читання

 

Тема. І.Франко «Лисичка і Журавель»

 

Мета. Ознайомити учнів із поняттям «авторські (літературні)» казки, з біографією

Івана Франка, його казкою «Лисичка і Журавель», вчити читати казку в

особах, аналізувати прочитане; розвивати зв’язне мовлення, пізнавальний

інтерес; виховувати інтерес до читання казок.

 

Обладнання: портрет І.Франка, виставка книжок І.Франка, ілюстрація до казки

«Лисичка і Журавель», малюнки Лисички, Журавля, картки для групової

роботи учнів, презентації «Впізнай казку», «Віднови логічну послідовність 

малюнків до казки», аудіозапис фізкультхвилинки «Бджілка», магнітофон,

комп’ютер.

 

Проблемне питання: чи правильно вчинила Лисичка з Журавлем?

 

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

- Стали, дітки, всі рівненько, посміхнулися гарненько, настрій на урок взяли, працювати почали!

Очікування

- Що ви очікуєте від нашого уроку (Відповіді дітей)

- А я очікую, що ви будете:

Уважні

Розумні

Організовані

Кмітливі

- До нас сьогодні завітала гостя, а хто вона, ви довідаєтесь після того, як ми виконаємо мовну розминку.

 

II. Актуалізація опорних знань. Мовна розминка

 

        1. Дихальні вправи.      

        2. Вправи «Слухняний ротик» (читання чистомовки, скоромовки) (додається).

        3. Читалочка-розширялочка (додається).

 

- То ви вже здогадалися, що за гостя завітала до нас? (Казка)

- Поміркуйте, від якого слова утворилося слово «казка»? (Казати)

 

        4. Мікрофон

- Пригадайте, що ви знаєте про казку?(Казка – це вигадана історія, в казці висміюються вчинки людей, засуджуються, вчить, як треба поводитися…)

- З яких частин складається казка?

        5. Гра «Впізнай казку»

Ви вже читали багато казочок, давайте пограємо в гру «Впізнай  казку» (Слайди 1-6)

- Пригадайте, хто автор цих казок? (Народ)

- Як іще називають народні твори?(Усна народна творчість, фольклор)

- Як називаються твори, автори яких нам відомі? (Авторські)

- А ще такі твори називаються літературними. (Вивішую напис на дошці)

III. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми розпочинаємо працювати над новим розділом, який називається «Казковий дивосвіт» і прочитаємо казку, автор якої відомий. Це Іван Якович Франко. А як казочка називається, ви довідаєтесь, коли прочитаєте запис на дошці:

«сичЛика і раЖувель»

 

Отже, тема нашого уроку: І.Франко «Лисичка і Журавель».

 

Головне на уроці: вчитися читати казку в особах. 

 

Проблемне питання: чи правильно вчинила Лисичка з Журавлем?      

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

  1. Бесіда про І.Франка

Іван Якович Франко - відомий український поет, перекладач, редактор. Він народився 27 серпня 1856 року у селі Нагуєвичі Дрогобицького району у родині відомого на всю округу коваля. З дитинства знав багато народних пісень, казочок, які запам’ятав від матері. Для дітей видав збірку казок «Коли ще звірі говорили», поему «Лис Микита», оповідання «Малий Мирон», «У кузні» та інші.

Помер у 1916 році і залишив понад 4 тисячі творів.

 

2.Читання казки вчителем

- А зараз я прочитаю вам казочку, а ви уважно слідкуйте і скажіть, чому вона так називається.

 

-То чому казка називається «Лисичка і Журавель»?(Вивішую малюнок до казки)

Фізкультхвилинка

 

  1. Словникова робота

- Ми з вами гарно відпочили і наступний етап нашого уроку – словникова робота.

Прочитаємо слова луною і розтлумачимо незрозумілі слова та вирази. (Додається)

 

  1. Читання казки дітьми

- А зараз прочитаємо казку вголос. Починає …., а всі уважно слідкують.

Оцінювання

  1. Бесіда за змістом

- Чи була Лисичка ввічливою? Чому? Якою вона була?

- Чи був ввічливим Журавель?Чому?

  4. Вибіркове читання

- То які дійові особи є в цій казці?

- З якою інтонацією будемо читати слова Лисички?

- Прочитайте, як Лисичка запрошувала Журавля в гості.

- Як припрошувала?

- Що сказала, коли кашки не стало?

- Які почуття слід передати, читаючи слова Журавля, коли він був у гостях у Лисички?

     Прочитайте.

- Що відповіла Лисичка?

- Як припрошував Журавель Лисичку?

- Що сказав, коли все виїв?

- Прочитайте, яке вгощення приготував Журавель для Лисиці.

- Чому він склав його в глечик?

 

    5.  Читання казки в особах

- А зараз прочитаємо казку в особах. Слова автора читаємо «ланцюжком» по одному реченню. (Діти, які читають слова Лисички і Журавля одягають маски)

 

V. Узагальнення й систематизація нових знань

         1. Бесіда за змістом

- Спробуємо відповісти на проблемне питання:Чи правильно вчинила Лисичка з Журавлем? Чому?

- Чому Лисичка зареклася з Журавлем приятелювати?

- Чи правильно вчинив Журавель?

- Як би ви вчинили на його місці?

- То що засуджується в казці?(Жадібність)

- А чого вчить нас ця казка? (Бути гостинними)

        2. Домашнє завдання

с.105-107 навчитися виразно читати казку в особах.

  3. Творче завдання. Робота в групах

1 група – виберіть слова, що характеризують Лисичку.

2 група – виберіть слова, що характеризують Журавля.

        Презентація роботи груп.

       4. Творче завдання.

- Чи підходять ці малюнки до змісту казки?

- Чи в правильній послідовності вони розташовані?

- Розташуйте малюнки в послідовності, що відповідає змісту казки.

 

VI. Підсумок уроку. Рефлексія

  •                             Яку казку прочитали?
  •                             Вона народна? Чому?
  •                             Що довідались, запам’ятали?
  •                             Чи справдились очікування?
  •                             Мої очікування також справдилися, ви дуже гарно працювали і я дякую вам за урок.
  •                             А зараз покажіть свій настрій.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Іван ФРАНКО

Лисичка і Журавель

Лисичка з Журавлем дуже заприятелювали. От Лисичка і кличе Журавля до себе в гості.

 - Приходь, Журавлику! Приходь, любчику! Чим хата багата, тим і вгощу.
     Іде Журавель на прошений обід, а Лисичка наварила кашки з молочком, розмазала тоненько по тарілці та й поставила перед Журавлем.
- Призволяйся, не погордуй. Сама варила.
Журавель стук, стук дзьобом - нічого не спіймав. А Лисичка тим часом лиже та й лиже кашку, аж поки сама всієї не з'їла.. А коли кашки не стало, вона й мовить:
- Вибачай, кумочку, більше не маю чим угощати.

 - Спасибі й за те, - пісним голосом промовив Журавель.

      - А ти б, Лисичко, до мене завтра в гості прийшла.
- Добре, Журавлику, прийду, чому не прийти, - каже Лисичка. Другого дня приходить Лисичка, а Журавель наварив м'яса, буряків, квасольки, картопельки. Покришив дрібненько, склав у високий глечик з вузькою шийкою та й поставив на столі перед Лисичкою.

 - Їж, кумонько. Не погордуй, люба моя, - припрошує Журавель.
Нюхає Лисичка - смачно пахне. Встромляє голову в глечик - не йде голова. Пробує лапкою - не витягне. Крутиться Лисичка, скаче навколо глечика, а Журавель їсть собі шматочок за шматочком, поки всього не виїв.

 - Вибач, любонько, - каже, випорожнивши глечика, - чим хата багата, тим і рада, а більше на цей раз нічого немає.
      Розсердилася Лисичка, навіть не подякувала за гостинність. Вона, бачите, думала, що на цілий тиждень наїсться, а тут прийшлося додому йти, облизня спіймавши. Відтоді й зареклася Лисичка з Журавлями приятелювати.

 

 

 

 

 

1 ГРУПА

 

  неввічлива

• винахідливий

• довірливий

• не щира

• ввічливий

• хитра

• добрий

• підступна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 група

 

• Яке частування,          так і їстимеш.

• Як посолиш,                  воно добром вернеться. 

• Роби добро,                     таке і дякування.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Уважні

 

Розумні

 

Організовані

 

Кмітливі

 

doc
Додано
5 жовтня
Переглядів
4
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку