Конспект уроку з літературного читання. Тема: Творчість В.О. Сухомлинського. Оповідання «Він зненавидів красу», «Важко бути людиною». 4 клас

Про матеріал
Розробка конспекту уроку з літературного читання. Позакласне читання. Тема: Творчість В.О. Сухомлинського. Оповідання «Він зненавидів красу», «Важко бути людиною». 4 клас
Перегляд файлу

Урок з літературного читання (позакласне читання)

Дата: 23.01.2020

Клас: 4-А

Вчитель: Леськів І.І.

Тема: Творчість  В.О. Сухомлинського. Оповідання «Він зненавидів красу», «Важко бути людиною»

Мета:  розширити знання учнів про творчий здобуток В.О.Сухомлинського; сформувати уміння послідовно виконувати розумові операції (порівняння, узагальнення,  класифікації тощо);

Розвивати  критичне мислення, здатність виробити власну точку зору  та поважати точку зору інших.

Виховувати вміння робити вибір, вчитися розуміти інших людей та співпрацювати з ними. 

Література: твори В. О. Сухомлинського ;

Прийоми та методи роботи: словесний, практичний, наочний, метод «Кубування», метод шість капелюхів;

Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, групова, колективна;

Принципи навчання:  науковість, доступність, проблемність, системність і послідовність; врахування індивідуальних особливостей учнів;  диференціація;

Засоби навчання:

- картки,

- ілюстрації,

- ТЗН(телевізор, ноутбуки, телефон ),

- книги,

- підручники,

- записи на дошці,

Тип уроку: з розвитку критичного мислення

 

 

 

 

 

Хід уроку

1.Самовизначення до діяльності.

а)Добрий день! В добрий час!

Рада, діти, бачити вас!

(Учні стоять у колі, вчитель дає дітям геометричні фігури, діти обирають фігури за власним вибором)

1.Діти, які обрали кружечок дають відповідь на запитання іменником:

- Де можна побачити книгу? (в бібліотеці, в магазині, вдома,  в класі і т. д…

2.Діти, які обрали трикутник  дають відповідь на запитання прикметником:

- Якою може бути книга? (Цікавою, сумною, захопливою, новою і т..д..

3. Діти, які обрали  квадрат  дають відповідь на запитання дієсловом:

- Що можна зробити з творами? (прочитати, переказати, створити, перечитати, скласти, відповідати на запитання, намалювати, проаналізувати)

б)  Подивіться, будь ласка на нашу сьогоднішню виставку.

- Як ви гадаєте, яка тема сьогоднішнього нашого уроку.

Оголошення теми та мети уроку.

Сьогодні на уроці ми з вами продовжимо знайомитися з творчістю В.О.Сухомлинського та обговоримо його твори, які ви читали вдома  «Він зненавидів красу», «Важко бути людиною»

Сьогодні ми працюємо за таким планом:

1.Дайте відповіді на запитання

2.Переглянемо відео

3.Гра «Шість капелюхів»

4. Тестування

5.Підведення підсумків

2.Актуалізація опорних знань

Метод «Кубування»

Завітав сьогодні в клас

На урок до нас

Кубик, діти, не простий,

Кубик, діти, чарівний.

Всім доріжку прокладає,

Знання ваші перевіряє.

  • Хто зображений на портреті?
  • Хто такий В. Сухомлинський?
  • Скільки творів написав В.О.Сухомлинський?
  • Де полюбляв проводити уроки ?
  • Пригадайте назви творів В. Сухомлинського.
  • Чого навчають його твори?

 

Василь Олександрович Сухомлинський

Жив на світі Учитель. Його звали Василь Олександрович Сухомлинський.

Народився 28 вересня 1918 року.

Усе своє життя з 17 років Василь Олександрович працював у школі. Учитель за покликанням душі, він учив маленьких і великих школярів грамоти, математики, літератури, історії. Але більш за все він хотів навчити дітей думати, відчувати, радіти й сумувати не лише своїми власними радощами й печалями, а й татовими і маминими, дідусевими й бабусиними, братовими й товаришевими, зайчика і синички, верби і тополі, місяця й вітру, всієї нашої землі. Для цього Учитель сам писав казки й розповідав дітям, їхнім батькам, учителям. Він написав багато, більше 1500, казок, оповідань, притч, замальовок з життя дітей. У них Учитель розкрив широкий, різноманітний, різнобарвний світ, що сточує кожну дитину, охоплює все наше життя.

 

Учитель не лише сам писав казки і розповідав їх дітям, часто серед природи, у зеленому класі, який він називав Школою під Голубим Небом або Школою Радості, а й учив дітей самих складати казки, пробуджував у них думку і слово. "Казка, — любив повторювати він, — це, образно кажучи, свіжий вітер, що роздмухує вогник дитячої думки й мови."
От зараз і ви, маленькі читачі, доторкнетесь до думки і слова Василя Олександровича, до його веселкового казкового світу, який він так хотів перенести у ваші душі і серця.
                            Хочеться, щоб він пробудив у вас бажання зробити щось хороше, приємне всім, кого ви любите, знаєте, а також незнайомим і всім-всім-всім.  

Зараз ми переглянемо відео, після відео вам потрібно поставити позначку там, що ви дізналися нового, що до цього не знали.

Перегляд відео (1 хв 16с)

https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=isCjjbmwfF0

Робота за таблицею

Поставити позначку там, що ви дізналися нового.

Коли народився В.О.Сухомлинський

 

Твори видані 53 мовами світу

 

Написав більше 1500 творів

 

 

 

3. Усвідомлення змісту навчального матеріалу

Робота над оповіданням В.О. Сухомлинського  «Він зненавидів красу»

Гра «Шість капелюхів»

Пограємо в гру «Шість капелюхів», а для цього нам потрібно знати, що позначає кожен з капелюхів, які дії потрібно виконувати.

 

hat-35006_640.png «Білий капелюшок» - інформаційний центр .

  • Як називається твір, який ми прочитали?
  • Хто його написав?
  • Визначити  жанр твору? (казка)
  • Назвіть головних героїв твору?

hat-35006_640.pngВизначити негативних персонажів, негативні сторони ситуації.

  • Хто на вашу думку був негативним персонажем?
  • Чому?
  • Щоб я змінив?

 

hat-35006_640.png

Позитивні сторони ситуації, переваги.

  • Що сподобалося у творі?
  • Чим саме?
  • Що відповів пастух на прохання матері?
  • Чому?
     

 

hat-35006_640.png Емоції, почуття, передчуття.

  • Яке ваше ставлення до того, що мати зірвала квітку?
  • Що могла зробити мама?
  • Яке ваше ставлення до того, що мати принесла синові горобця?
  • Які виникають почуття з цього приводу?

hat-35006_640.pngТворчість, втілення нових пропозицій, ідей.

  • Як би ви змінили сюжет оповідання?
  • Як би ви доповнили кінцівку оповідання, щоб воно закінчилося гарно?

 

Підбиття підсумків

                Управління процесом дискусії.

               Отже, який висновок можна зробити за прочитаним твором?

  • Чи можна думати лише про себе?
  • Чи можна завдавати шкоди природі та людям?
  • Чому вас навчає казка?

 

Робота над оповіданням «Важко бути людиною» (тестування по групах в гугл формі)

1.Звідки поверталися діти?

А) з відпочинку

Б) з лісу

В) з поля

2.Що попросили діти у жінки?

А) поїсти

Б) молока

В) води

3. Що забули зробити діти?

А) подякувати

Б) поспілкуватися

В) погратися

4.Чи правильно вчинила Марійка?

А)так

Б) ні

5.Що означають слова «важко бути людиною»?

А) потрібно все виконувати по совісті, думати не лише про себе, а й про інших людей.

Б) бути людиною – це важко.

6. Продовж речення: «Бути людиною — це значить...»__________________________________________

Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

  - А як ви розумієте слово добро?

( Добро- це гарний вчинок, корисна справа)

       - А що таке доброта? ( Доброта -це чутливе, дружне ставлення до людей, тварин, птахів, рослин.)

Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»

      - Є слова, які доповнюють одні одних. Коли чую  слово  сонце мені на думку приходять такі слова , як тепло, ласка, турбота , радість… А які слова вам спадають на думку, коли ви чуєте слово доброта?

 

 

                      щедрість            милосердя            повага

 

 турбота            Д О Б Р О Т А                      радість

 

          любов і ласка                   допомога

Робота в групах

 

Доповніть речення даними словами. 

В світ прийшли ми: я і ти для любові й ………….!

 Будь привітним і прихильним, добрим, лагідним і  ……

 Вчися правдою прожити, теплим словом вмій ……..

 Вчись завжди допомагати і людині  ……………

 І старайся так прожити, щоб, як сонечко  ……………..!

І в душі завжди неси теплий промінь ………………….

 

 

ЗІГРІТИ

СИЛЬНИМ

СВІТИТИ

ДОБРОТИ!

СПІВЧУВАТИ.

ДОБРОТИ

 

Давайте тепер спробуємо прочитати вірш в сучасному стилі реп

 

4.Рефлексія

- Над якими творами ми сьогодні працювали?

- Хто їх написав?

- До якого висновку ми з вами прийшли?

Реп

В світ прийшли ми: я і ти для любові й ДОБРОТИ!

 Будь привітним і прихильним, добрим, лагідним і СИЛЬНИМ.

 Вчися правдою прожити, теплим словом вмій ЗІГРІТИ.

 Вчись завжди допомагати і людині СПІВЧУВАТИ.

 І старайся так прожити, щоб, як сонечко, СВІТИТИ!

І в душі завжди неси теплий промінь ДОБРОТИ!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Самоаналіз уроку

 В класі навчається 20 учнів,  12 хлопчиків та 8 дівчаток.

Рівень навчальних досягнень: високий рівень – 1,  достатній рівень – 13 учнів, середній рівень – 6 учнів.

Урок з літературного читання (позакласне читання)

Клас: 4-А

Вчитель: Леськів І.І.

Тема уроку: Творчість  В.О. Сухомлинського. Оповідання «Він зненавидів красу», «Важко бути людиною»

Мета:  розширити знання учнів про творчий здобуток В.О.Сухомлинського; сформувати уміння послідовно виконувати розумові операції (порівняння, узагальнення,  класифікації тощо);

Розвивати  критичне мислення, здатність виробити власну точку зору  та поважати точку зору інших.

Виховувати вміння робити вибір, вчитися розуміти інших людей та співпрацювати з ними. 

Література: твори В.О.Сухомлинського ;

Прийоми та методи роботи: словесний, практичний, наочний, метод «Кубування», метод шість капелюхів;

Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, групова, колективна;

Принципи навчання:  науковість, доступність, проблемність, системність і послідовність; врахування індивідуальних особливостей учнів;  диференціація;

Під час уроку були використані такі засоби навчання:

- картки,

- ілюстрації,

- ТЗН(телевізор, ноутбуки, телефон ),

- книги,

- підручники,

- записи на дошці,.

Тип уроку: з розвитку критичного мислення.

 

Під час підготовки до уроку були враховані вікові особливості учнів.

   Основним на у році було:  розширити знання учнів про творчий здобуток В.О.Сухомлинського; сформувати уміння послідовно виконувати розумові операції (порівняння, узагальнення,  класифікації тощо);

Розвивати  критичне мислення, здатність виробити власну точку зору  та поважати точку зору інших.

Виховувати вміння робити вибір, вчитися розуміти інших людей та співпрацювати з ними. 

Сруктура  уроку з розвитку критичного мислення сприяла вирішенню основних завдань уроку.  Раціонально виділене місце на уроці для опрацювання прочитаних творів,  матеріалу, закріплення вивченого тощо. Між етапами уроку були логічними зв’язки. Закріплення вивченого матеріалу проводилося у формі методу-гри  «Шість капелюхів», робота з гугл-формою тестове  завдання, робота в групах за проблемним запитанням.

Урок базувався на активній  роботі учнів. План-конспект уроку було реалізовано повністю. Мети уроку досягнуто.

 

 

Завантаження...
docx
Додано
3 березня 2020
Переглядів
3386
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку