Конспект уроку з літературного читання в 3-А класі
Тема. Зима-красуня, біла чарівниця! В ній стільки дива-дивного й краси! Вадим Скомаровський « Морозенко»
Мета:
Обладнання. Фотоілюстрації зими, пазли із реченнями,запис мелодії Антоніо Вівальді «Зима»
(цикл «Пори року» )
Хід уроку
І. Організаційний момент
Дзвоник дзвінко пролунав
Нас за парти погукав.
Настрій гарний—як годиться
Як же нам без нього вчиться.
На уроці працювати
І знання здобувати.
ІІ. Мовленнєва розминка
Вчитель . Зараз ми прочитаємо чистомовку запитально,радісно.
Ма-ма-ма—-прийшла сніжна Зима,
Ом-ом-ом—погуляла нашим садом,
Ем-ем-ем—походила чистим полем,
Ом-ом-ом—притрусила усе снігом,
Им-им-им—білим та пухнастим,
Ам-ам-ам—на радість малятам.
2.Робота над скоромовкою
Прочитати скоромовку у різних темпах (повільно, нормально, швидко)
Їхав грудень возом
Віз мішок морозу.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
1.Відгадайте загадку
Чудо-сани прилетіли,
Скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця —
Білокоса, білолиця.
Рукавом махає,
Сріблом все вкриває. (Зима.)
--Які слова допомогли вам відгадати загадку?
(Відповіді дітей)
2.Робота в парах. Складання деформованих речень
Вчитель. Зимова хурделиця бавилася реченнями і вони розірвалися. Складіть і прочитайте їх.
Біла Зима-красуня, чарівниця!
дива-дивного й краси стільки В ній
(Діти складають речення Зима-красуня, біла чарівниця! В ній стільки дива-дивного й краси)
Вчитель. Яка тема нашого сьогоднішнього уроку?
-- Про що ми будемо читати?
(Учитель відкриває дошку, на якій розміщено фотоілюстрації зимової природи.)
І справді зима — красуня. Скільки гарного навкруги! Блискучі бурульки, ажурні сніжинки! Казкова краса зими притягує, хвилює, бентежить. Обмерзлі дерева і кучугури перетворюються на чудернацькі скульптурні композиції. Вигадливі морозні малюнки вражають своєю красою. Холодна зимова краса наче застигла у нерухомості.
А скільки див може статися у тихі зимові вечори і ночі, скільки чарівних свят несе зима!
Отже, друзі, вирушаємо у світ зимової краси і зимових див.
3. Опрацювання вірша Вадима Скомаровського « Морозенко»
Сьогодні ми будемо працювати над твором Вадима Скомаровського « Морозенко»
Візьміть олівчики у руки і, слухаючи вірш, підкресліть незрозумілі вам слова.
(Читання твору вчителем)
Які слова вам незрозумілі? Зараз ми дізнаємося їх значення.
Словникова робота (слова записані на дошці)
Знічев’я — несподівано, раптом.
Без угаву — не перестаючи, без перерви.
Шарпати — смикати.
Кольчуга — частина старовинного захисного військового спорядження у вигляді сорочки з металевих кілець.
Робота над виразним читанням вірша учнями
Читання в парах
Відповіді на питання
Вчитель . Який настрій викликав у вас цей вірш ? Покажіть свій настрій за допомогою смайликів (учні сигналізують смайликами, які є у них на партах)
--Поясніть свій вибір
--Що робив Морозенко із дубом?
-- Як зображений дуб після хуги?
ІV. Фізкультхвилинка
Хвилина релаксації
Зима надихала на творчість не тільки поетів, а й композиторів,послухайте, яку мелодію наспівала зима італійському композитору Антоніо Вівальді « Зима» (Цикл «Пори року».) Закрийте очі. Спробуйте уявити собі, що відбувається із природою взимку.
Крісло автора. Виразне читання вірша
V. Виконання завдання (завдання у дітей на столах)
1. Встановіть порядок дій Морозенка
шарпав крону дуба
дихнув
умостився на дубі
дмухнув
хотів побавитись листям
2. Доберіть й запишіть синоніми до слова хуга:
(завірюха,метелиця, хурделиця, сніговій, заметіль…)
3.В останній строфі вірша знайдіть порівняння. Підкресліть його синім олівцем.
Це один із художніх засобів мовлення. Запам’ятайте, що такі художні означення називаються епітетами.
Робота в порах.
Спробуйте придумати і записати порівняння до слів
Іній--
Сніг—
Жолуді--
Гра “Доповни речення”
Вчитель.
Багато ознак у красуні зими. Світить, але не гріє ... (сонечко). Падає білий, пухнастий ... (сніг). Річки та озера вкрилися ... (кригою). На деревах сріблиться ... (іній). Небо часто закривають важкі , сірі ... (хмари).
VІ. Підсумок уроку
Вправа «Мікрофон»
--Що нового ви дізналися на уроці?
--Який за жанром прочитаний сьогодні твір? Доведіть свою думку.
--Яких несподіванок-сюрпризів очікуєте від зими?
VІІ. Домашнє завдання.
Користуючись додатковими джерелами з природознавства, вам необхідно дізнатися, чи насправді дуб не скидає листя на зиму.
Намалювати ілюстрацію до вірша.
Додаток.
МОРОЗЕНКО
Височенько чи низенько,
в кожушку чи в шубі —
умостився Морозенко
на столітнім дубі.
От, мовляв, побавлюсь де я
листям лопотючим —
та й дихнув собі знічев’я
вітерцем колючим.
Раз дихнув — і облетіли
жолуді доспілі,
ще дихнув — і задзвеніли
віти посивілі.
Потім дмухав без угаву
і згори, і здолу,
шарпав крону кучеряву,
зовсім охололу.
Після хуги снігової
голо в лісі й лузі.
Тільки дуб стоїть, як воїн,
в листяній кольчузі .