Урок літературного читання
Тема. Василь Сухомлинський «ґавеня і Соловей».
Мета. Розширити і поглибити знання учнів про значення матері в житті людини. Розвивати зв’язне мовлення, творчі здібності ,техніку читання учнів. Виховувати шанобливе ставлення до матері.
Обладнання. Запис пісні Н.Май « Колискова для матусі». Портрет В.Сухомлинського. Запис звуків птахів. Презентація.
Хід уроку
1.Привітання (Слайд)
Холодно в полі, в саду, на городі.
Зима мандрує по нашій господі.
Тепло і затишно в класі у нас .
Доброго дня , я вітаю всіх вас.
2.Перевірка готовності до уроку.
-Діти .Зараз урок літературного читання, перевірте чи ви готові до уроку.
II. Мотивація навчальної діяльності.
Вимоги до усного мовлення.
Перш , ніж почнемо працювати, давайте згадаємо вимоги до нашого усного мовлення.
1.Правильне.(Слайд)
2.Грамотне.
3.Чітке.
4.Зрозуміле.
А тепер налаштуємо свої голоси і думки на роботу .Для цього прочитаємо чистомовку.(Слайд)
Загадка.
Багато в світі різних слів
І гарних висловів чимало.
Та найласкавіше із них
І найгарніше слово …(мама) Слайд
3.Асоціативний кущ. (Звучить колискова пісня Н.Май )
На дошці у нас сонечко з промінцями з написом «мама».Назвіть якості своїх матусь.
-Яка у вас матуся ?
III.Повідомлення теми уроку.
IV.Опрацювання оповідки Василя Сухомлинського « «ґавеня і соловей».
1.Розповідь про письменника.(Слайд)
Сьогодні ми будемо працювати з твором Василя Сухомлинського.
-Діти ,що ми знаємо про Василя Сухомлинського ? (Розповідь дітей)( Виставка книг.)
Народився Василь Олександрович Сухомлинський 28 вересня 1918 року в селі Василівці (тепер Кіровоградської області). Виховувався у сім’ї, де завжди були взаємна довіра ,повага до старших ,праця. Коли він був дитиною, то добре вчився, був старанним, любив читати, малювати.
На канікулах ходив до дитячого садка де допомагав вихователям, розповідав казки і проводив веселі ігри. З часом обрав професію педагога, 23 роки пропрацював директором Павлиської середньої школи. Василь Сухомлинський написав багато казок, оповідань для дітей.
Помер письменник та педагог 2 вересня 1970 року.
Пригадайте, які твори ми читали?( Кінь утік, Горбатенька дівчинка, Красиві слова і красиве діло.)Слайд
Сьогодні ми працюватимемо над твором В.О. Сухомлинського про двох пташок. Відгадайте загадки – і ви зрозумієте, про яких саме пташок йде мова.
Маленький, сіренький Чорненький кожух
по гаях літає, повсюди літає,
гарно співає. черв’ячків збирає
Правильно, тема нашого уроку «Ґавеня і соловей» В.О. Сухомлинського.(Слайд)
Ви сьогодні будете працювати в групах. Давайте пригадаємо правила роботи в групі.
2.«Передбачення» за заголовком.
-Про кого, на вашу думку, цей твір?
3.Читання твору вчителем. (звуки птахів)Слайд
-Як ви думаєте : цей твір за жанром –оповідання ,чи байка.
-Давайте пригадаємо ,що таке оповідання ? А байка ?
-Обговоріть це питання в групі.
Оповіда́ння — невеликий за обсягом розповідний твір здебільшого про одну або декілька подій у житті людей або тварин.
Байка-невеликий твір повчального змісту, персонажами якого виступають люди, тварини ,рослини чи предмети .
-Так .Це байка.
-Хто дійові особи байки ?
4.Словникова робота.(Слайд)
-Діти ,а зараз прочитаємо слова тексту ,перевіримо ,чи правильно ви розумієте їх значення.
Залунало
Частувала
Пролунав
Затремтіло серце
Заслухався
5. Удосконалення навички читання.
Гра « Передай далі»(учень читає, коли вчитель зупиняє його, він говорить, наприклад, - передаю Максиму) Можна передавати іншій групі.
6. Аналіз твору(вибіркове читання)
- зараз ми спробуємо дати відповіді на запитання
- Скільки ґавенят вивела Ґава?
- Чи любила вона своє дитя?
- Як вона проявляла свою любов?
- Чому плакало Ґавеня?
- Хто прилетів його заспокоювати?
- Що зробив Соловей, коли прилетів до Ґавеня ?
- Чи заспокоїлося Ґавеня?
- Що сказало Ґавеня , коли почуло материн голос?
-Чому Ґавеняті не сподобався спів Солов’я ?
- Який висновок можна зробити?
(для кожної дитини голос її матусі найкращий)
7 Фізкультхвилинка Слайд
(Верх ,вниз)
8 Удосконалення читацьких навичок.
Гра «Хвости»
Я починаю читати речення ,ви знаходите його у тексті і читаєте кінець.
-Вона любила своє дитя…..
-Плаче, сльози…
-Залишив своє гніздо соловей….
-Та ось почуло Ґавеня….
-Він перелетів на …..
-Того вечора ліс….
7. Складання сенкану Гавеня,Соловей. (Повторення алгоритму складання сенкану ) Слайд.
9.Вправа «Зернятка думок» Слайд
-Діти ,сьогодні ми говоримо про птахів. А соловей перелітній птах чи зимуючий.? (перелітній )
-А Ґава і ґавеня ? ( ні)
-А як ми повинні піклуватися взагалі про зимуючих птахів?
(Розвішувати годівниці, підгодовувати їх).
А зараз вправа «Зернятка думок»
-Діти ,вам необхідно з запропонованих речень вибрати і розмістити на дошці правильно : проблему, причини, висновок ,факти ,аргументи.
Причина. Ґава любила своє дитя ,частувала його смачними черв’ячками.
Та ось полетіла ґава по їжу .
Проблема. Матуся пропала. Заплакало ґавеня.
Факти. Уже й сонечко піднялося вище за дерево. Затремтіло солов’їне серце .Соловей заспівав. «Замовкни ,будь ласка, не пищи !»-відповіло ґавеня.
Висновки .Для кожної дитини голос рідної матусі найкращий.
10.Робота з кубом.
Кожна група дітей отримує куб. Потрібно задати питання з кубика іншій групі.
Питання кубика:
Про що ,говориться в тексті?
Розкажи три епізоди з тексту.
Чого навчає тебе цей твір?
Склади продовження історії .
Якби ти потрапив у історію, щоб змінив ?
Знайди слова, які ти не розумієш.
V Підсумок уроку
-Яку байку ми сьогодні читали?
-Як ви гадаєте, чи образився Соловей на Ґавеня?
-Якою є головна думка оповідання?
- Як треба ставитися до матусі?
- Що сподобалось на уроці?
VI Самооцінювання.
Оцінювання (слайд)
9. Домашнє завдання (Слайд)
1.Читати та переказувати байку.
2. Знайти 2 прислів’я про матусю, пояснити його.
3.Придумати усну розповідь на тему «Про що задумався соловейко».
Сьогодні всі гарно попрацювали.