Урок Т.Г. Шевченко «Вітер з гаєм розмовляє»

Про матеріал
Конспект уроку допоможе молодому вчителю або студентам. Мета уроку: поглибити знання дітей про життя і творчість народного поета Т.Г. Шевченка; показати, як поет оспівує красу рідного краю; збагачувати словник учнів; розвивати усне мовлення; виховувати пошану до історичного минулого нашого народу, повагу до творчої спадщини митця.
Перегляд файлу

 

Літературне читання

Тема: Т.Г. Шевченко «Вітер з гаєм розмовляє»

Мета: поглибити знання дітей про життя і творчість народного поета Т.Г. Шевченка; показати, як поет оспівує красу рідного краю; збагачувати словник учнів; розвивати усне мовлення; виховувати пошану до історичного минулого нашого народу, повагу до творчої спадщини митця.

Обладнання: підручник, ілюстрації до творів Т.Г. Шевченка, портрет поета, аудіо запис вірша «Вітер з гаєм розмовляє», мікрофон, вірші, конструктор «ЛЕГО», «Ромашка запитань» Блума.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Нумо, діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться.

Пролунав уже дзвінок,

Починаємо урок!

- Сьогодні урок у нас особливий. І тому я очікую, що ви всі будете:

У важні

Р озумні

О рганізовані

К мітливі

ІІ. Мовленнєва розминка

Розчитування:

Ти мусиш нам співця назвати,

Адже умів лиш він один

Рабів німих так захищать.

А хто так оспівав, як він,

Садок вишневий коло хати?

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

Конкурс на краще читання віршів Т.Г. Шевченка.

ІV. Мотивація навчальної діяльності

Повідомлення теми і мети уроку.

  1. Відгадування загадки

- Про кого говориться у вірші? (Т.Г. Шевченка)

Благословенна хай буде година,

І тая хата, і село,

Що Україні принесла

З великих найбільшого сина. (Б. Лепкий)

  1. Складання асоціативного куща

- Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з творчістю Т.Г. Шевченка. Поезія великого Кобзаря стала нетлінною частиною духовного буття українського народу. Т.Г. Шевченко для нас – це не тільки те, що вивчають, а й те, чим живуть, з чого черпають сили й надії.

Ми будемо вивчати вірш Т.Г. Шевченка «Вітер з гаєм розмовляє».

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

- Сила безсмертя поета - у його віршах. Чудовими і неповторними є Шевченкові вірші, в яких він оспівує красу рідного краю. Створюючи поезію «Вітер з гаєм розмовляє», Шевченко перебував далеко від України.

1) Слухання аудіо запису вірша.

- Чи сподобався вам вірш?

- Які картиниви уявляли, слухаючи його?

- Які почуття він у вас викликав?

- Який цей вірш?

2) Словникова робота

Пливе                          один

Повен                          Дунаю

Поплив                        скіпок

Спиняє                         заграло

Спинить                       розмовляє

Погралися                     рибалонька

3) Визначення слів-різних частин мови.

Робота з кубиками «ЛЕГО»

Іменники – зелений

Прикметники – червоний

Дієслова – синій

4) Повторне (мовчазне) читання вірша учнями.

5) Фізкультхвилинка.

6) Аналіз змісту вірша.

- Що описує поет у вірші?

- Де пливе човен?

- Чому його понесло в море?

- Прочитайте строфу, у якій змальовано картини тиші в природі.

- Як їх потрібно читати?

7) Вправа «Ромашка запитань» Блума.

Діти складають запитання за прочитаним віршем: знаннєві (прості), уточнюючі, практичні, синтезуючі, оцінні, творчі.

8) Гра «Знайди і прочитай»

9) Читання вірша в парах

10) Гра «Диктор телебачення». Виразне читання вірша учнями.

VI. Систематизація й узагальнення здобутих знань.

1) Робота над загадками «Чи знаєте ви твори Т.Г. Шевченка?

Дивлюся, аж світає,

Край неба палає,

Соловейко в темнім гаї

Сонце … (зустрічає)

 

Не називаю її раєм,

Тії хатиночки у … (гаї)

 

Тече вода з-під явора

Яром на долину.

Пишається над водою

Червона … (калина)

 

Садок вишневий коло хати,

Хрущі над вишнями гудуть.

Плугатарі з плугами йдуть.

Співають ідучи … (дівчата)

2) Бліц-турнір

- Назвати псевдонім Т. Шевченка (Кобзар)

- Коли народився Т. Шевченко (9 березня 1814 р.)

- Де народився Т. Шевченко (с. Моринці, Черкаської обл.)

- Що означає ім’я Тарас (з грецької – бунтівник)

- Як називається перша збірка віршів поета («Кобзар»)

- Хто такі кобзарі (сліпі дідусі, що грали на кобзі)

- У якому селі минало дитинство Шевченка (с. Кирилівка)

- Де поет здобув художню освіту (у Петербурзі)

- Де похований Т.Г. Шевченко (у Каневі, на високій горі)

- Скільки років прожив Т.Г. Шевченко (47 років)

3) Творча робота в парі

Складання прислів’їв.

Шевченко Тарас, наче … (сонце для нас)

Шевченкові твори сяють, мов … (зорі)

Шевченків «Кобзар» - то для народу … (великий дар)

Ми Шевченка славить будем і ніколи … (не забудем)

VII. Підсумок уроку. Рефлексія.

Вправа «Незакінчене речення»

Я довідався…

Я зрозумів…

Я здивувався…

Мені запам’яталось…

Домашнє завдання.

Виразно читати вірш «Вітер з гаєм розмовляє»

 

docx
Додав(-ла)
Токар Олена
Додано
7 лютого 2022
Переглядів
1909
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку