Конспект уроку з літературного читання з використанням методів критичного мислення для 4 класу. Чиста краса у байдужих руках. Л. Українка «Конвалія»

Про матеріал

Конспект уроку з літературного читання з використанням методів критичного мислення

4 клас Чиста краса у байдужих руках. Л. Українка «Конвалія»

Перегляд файлу

 

 

         Запорізький загальноосвітній багатопрофільний навчально-виховний комплекс №106

Запорізької міської ради  Запорізької області

 

 

 

                         Конспект уроку з літературного читання

з використанням методів критичного мислення

4 клас

Чиста краса у байдужих руках.

Л. Українка «Конвалія»

 

Картинки по запросу леся українка

 

                                                                                          Підготувала: вчитель другої категорії

Чуб-Колісник Олена Олексіївна

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                       2018 рік.

 

 

 

 

Тема: Чиста краса у байдужих руках. Леся Українка «Конвалія».

 

Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Лесі Українки; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; показати барвистість, красу рідної мови, її мелодійність; розвивати пам’ять, увагу, критичне мислення, зв’язне мовлення; виховувати любов до художнього слова.

 

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

 

Гра «Подарунок» (5 хв)

Мета: створити доброзичливу атмосферу в класі.

Хід вправи.

     Діти стають біля парт. Їм пропонується зробити  подарунок для свого сусіда, а саме – подарувати добрий настрій за допомогою міміки та жестів.

 

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1.Чистомовка.

Ок-ок-ок – сплету собі вінок.

Ій-ій-ій – біленький деревій.

Іль-іль-іль – гнучкий вусатий хміль.

Исток-исток-исток – пахученький любисток.

Інок-інок-інок – безсмертний цей барвінок.

Ки-ки-ки – цілющі васильки.

Ина –ина –ина – із гронами калина.

Ашка-ашка-ашка – ось ніжненька ромашка.

Альва-альва-альва – яскрава гарна мальва.

Удки-удки-удки – блакитні незабудки.

Ивці-ивці-ивці – красиві чорнобривці.

2. Читай швидко і доповнюй речення за змістом.

Рідна, лагідна, найдорожча, ніжна, найдобріша - …

Білий, холодний, пухкий, іскристий - …

Нова, цікава, бібліотечна, яскрава - ….

3. Прочитай слова, подумки вставляючи пропущені букви.

Ш_вч_нк_           Пр_р_д_

Фр_н_к_              Кр_са

Ук_аї_к_              К_іт_

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

1.Гра «Чія розповідь цікавіша?»

Учні презентують підготовлену вдома розповідь про Лесю Українку. Колективно обирають найцікавішу.

2. Складання сенкану «Леся»

 

ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

  1. Гра «Передбачення»

               Конвалія

               Віку вкоротила

               Панночка

Бал
Пов’яла

               Кинула

  • Складіть віршовану або прозову розповідь за поданими словами.

 

— Сьогодні ми ознайомимося з однією з поетичних перлинок творчості Лесі Українки.

— У львівському журналі «Зоря» за № 22 на сторінці 186, був опублікований твір Лариси Косач — вірш «Конвалія», підписаний «Волинь, 1884, 30 жовтня. Леся Українка». Геніальна у своїй прозорливості мати, Ольга Петрівна Косач (Олена Пчілка), поєднала з іменем України творчу долю 13-річної доньки Лариси Петрівни Косач, і, щоб усі розуміли, що то пише українка з етнічної України, дала їй такий псевдонім.

2.Демонстрація зображення квітки.

Картинки по запросу конвалія ягоди

3. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

— Як ви розумієте вислів «поетична перлинка»?

 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Читання вірша «Конвалія» - «ланцюжком»

2. Гра «Рибки».

— Які почуття викликав у вас вірш?

— Що ви уявляли, слухаючи його?

3. Словникова робота

Читання колонок слів «луною» за вчителем

Крає      віттям

зів’ялу     пов’яла

панночка     байдужою

захищалась    музиченька

— Прочитайте слова з апострофом.

— У яких словах букв більше, ніж звуків? (Віттям, панночка, музиченька)

— Прочитайте у вірші слово з пестливим значенням.

(Панночка, головка, музиченька, друже, квіточку.)

-Як ви розумієте слово КРАЄ? До якої частини мови відноситься?

Крає — завдає муки, душевного болю.

4. Підготовка до виразного читання вірша

— У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?

— Які слова прочитаєте з тривогою, співчуттям?

— З якою інтонацією прочитаєте слова конвалії?

— Де зробите паузу?

5. Виразне читання вірша учнями в парах за абзацами.

6. Руханка

«Звуки групи». (5 хв.)

Мета: сприяти відчуттю єдності групи, зняти втому після заняття.

Хід вправи.

     Учасники займають комфортне положення на своїх стільцях, заплющують очі і задумують який-небудь звук, який вони можуть відтворити.  Але кожен буде промовляти свій звук тільки тоді, коли відчує дотик ведучого. Всім потрібно запамятати звук, який звучав перед власним.

     Ведучий, тихенько проходячи поміж учасниками, без певної системи торкається то одного, то іншого учасника, не забувши жодного. Вони промовляють свої звуки так, щоб їх могли почути всі в групі. Коли всі відтворили свої звуки, ведучий пропонує їм, не відкриваючи очей, повторити звуки один за одним, пригадуючи, хто за ким був. Наприкінці – одночасно промовити свої звуки! Це і буде звуком групи.

 

8. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання

— Де росла конвалія?

— Як захищалася від негоди?

— Яка біда трапилася з квіткою?

— Як ви розумієте слова «віку вкоротила»?

— Куди понесли конвалію?

— Хто взяв її з собою?

— Який настрій був у панночки?

— Які почуття в цей час переживала конвалія?

— До кого вона зверталася зі словами прощання?

— Які слова вірша свідчать про бездушність панночки

 Трохи цікавого. Легенда про конвалію.

Діана – богиня мисливства – у своїх лісових мандрівках любила підійматися високо в гори. Одного разу її підстерегли злі боги лісів і полів. Вони вирішили полонити її. Та красуня врятувалася втечею. Бігла так швидко, що аж піт стікав з її лиця рясними краплинами. І де ці краплини падали, там проростали чарівні конвалії.

Красень Ландиш безтямно покохав красуню Весну. І як не благав, щоб та назавжди з ним залишилась, Весна зробити цього не змогла. А коли вона пішла, то Ландиш плакав такими гарячими слізьми, аж кров йому виступила із серця і забарвила зелені сльози у червоний колір. Тим і пояснюється, що зелені плоди конвалії після достигання червоніють.

8. Гра «Диктор телебачення»

Учні читають вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.

10. Визначення головної думки твору.

— Яка ви гадаєте, яку проблему людства розкриває Л. Українка в цьому вірші?

  • До чого закликає вас поетеса цим віршем? (До людяності, любові до природи).
  • А чи хочете ви дізнатися щось цікаве про цей вірш?
  • Насправді в цьому вірші приховані відносини між людьми. Під образом конвалії, авторка приховала просту людину. Нешанобливе, зверхнє ставлення панів до простих людей.

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра «Закінчи речення»

  • Мій успіх на уроці – це …
  • Найбільші труднощі я відчув(ла)….
  • Мене найбільше вразило…

 

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати вірш «Конвалія» (с. 101). Проілюструвати його.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
16 лютого 2018
Переглядів
2489
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку