Математика
Тема: Додавання і віднімання числа частинами. Зміна різниці при зміні одного з компонентів
Мета: закріпити вміння учнів розв’язувати приклади на додавання і віднімання з переходом через десяток; вдосконалювати обчислювальні навички, уміння розв’язувати задачі на різницеве порівняння; закріпити знання нумерації; розвивати вміння складати і розв’язувати прямі і обернені задачі, порівнювати вирази, будувати відрізки; розвивати увагу, логічне мислення; виховувати акуратність, працьовитість.
Обладнання: предметні малюнки.
Тип уроку: закріплення й узагальнення вивченого матеріалу.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Пролунав дзвінок,
Починається урок.
Ви прокинутися встигли?
А тепер вперед, за діло.
Математика чекає,
Починаємо лічбу.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
1. Усна лічба. Кругові приклади
3 + 5 = → – 6 = → + 8 = → – 3 = → + 10 = → – 7 – 7 =
2. Гра „Які рибини впіймає песик?“
3. Розумова розминка (підручник, с. 104, завдання 1)
— Назвіть числа, менші за 12.
— Назвіть числа, більші за 9.
— Скільки десятків у числі 11?
— Скільки десятків у числі 20?
— Назвіть найменше двоцифрове число.
— Скільки сантиметрів в 1 дециметрі?
4. Складання числових виразів (підручник, с. 104, завдання 2)
5. Розв’язування задач (усно)
• Хлопчики грали у футбол. Перша команда забила 12 м’ячів, а друга — на 2 м’ячі менше. Скільки м’ячів забила друга команда?
• У Мишка було 6 машинок. Йому подарували ще кілька машинок. У нього стало 9 машинок. Скільки машинок подарували Мишкові?
• Мама купила 5 кг винограду, а яблук — на 4 кг більше, ніж винограду. Скільки всього фруктів купила мама?
6. Робота на картках
5 учнів біля дошки розв’язують приклади.
7. Математичний диктант
• Яке число більше 15 на 1?
• Яке число менше 13 на 1?
• Яке число треба відняти від 18, щоб одержати 10?
• Яке число треба додати до 10, щоб одержати 19?
• Яке число має 1 десяток, 3 одиниці.
• Перший доданок 10, другий доданок 7. Чому дорівнює сума?
• Зменшуване 16, від’ємник 10. Чому дорівнює різниця?
Взаємоперевірка робіт. (Відповіді: 16, 12, 8, 9, 13, 17, 6)
III. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні на уроці ми продовжимо розв’язувати приклади на додавання і віднімання чисел частинами, будемо складати і розв’язувати прямі і обернені задачі, порівнювати вирази, будувати відрізки, а також виконувати інші цікаві завдання.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Додавання й віднімання чисел частинами з опорою на схеми
2. Коментоване розв’язування прикладів
9 + 4 = 8 + 7 = 16 – 8 = 12 – 7 =
3. Розв’язування задачі на різницеве порівняння
— Скільки казок прочитав Андрійко?
— Скільки казок прочитав Василько?
— На скільки казок більше прочитав Андрійко, ніж Василько? (10 – 4 = 6 (к.))
— Як дізнатися, на скільки одне число більше, менше за інше?
Фізкультхвилинка
Ми поставили платівку
І виходим на розминку.
Починаєм біг на місці,
Фініш — метрів через двісті!
Раз-два, раз-два,
Вистачить, прибігли,
Потягнулися, подихали.
(Біг на місці, на передостанньому рядку зупинитися, на останньому рядку потягнути руки вгору й опустити їх униз.)
4. Робота за підручником (с. 104)
Завдання 3
— Порівняйте вирази.
1 дм 11 см 17 см 1 дм 16 см 1 дм 7 см
20 см 2 дм 18 см 2 дм 1 дм 4 см 14 см
Завдання 4
— Потрібно швидко і правильно розв’язати приклади-«краплини».
Пропонуються краплини трьох кольорів: синій (середній рівень), зелений (достатній рівень), блакитний високий рівень). Кожен учень отримує «краплину» і розв’язує приклади.
Завдання 5
— Виміряйте довжину відрізка. Накресліть відрізок, на 2 см коротший від даного.
— Як знайти його довжину?
Завдання 6
— Розв’яжіть задачі, а потім складіть ще одну обернену до неї.
(16 + 4 = 20 (м) (20 — 4 = 16 (м)
— Яку ще обернену задачу можна скласти? (У Петруся 16 марок. Скільки марок у Вовчика, якщо разом у хлопчиків 20 марок?)
Завдання 7
— На ганку сиділо 7 голубів. До них підкрався кіт Рудько. Скільки тварин стало на ганку? (1 кіт, тому що голуби полетіли)
5. Творча робота над задачею
— Прочитайте задачу. Складіть до неї обернену.
У подорож взяли 10 кг яблук і 8 кг груш. Скільки кілограмів фруктів взяли всього?
Обернена задача
У подорож ми взяли з собою 18 кг фруктів: 8 кг груш, а решта — яблука. Скільки кілограмів яблук ми взяли з собою?
6. Робота в зошиті з друкованою основою (с. 61 Перевір себе)
Пальчикова гімнастика
Ми писали, ми писали,
Наші пальчики втомились,
А тепер ми відпочинем
І писати знову станем.
7. Самостійна робота
1 варіант
1. Записати числа цифрами.
чотирнадцять дванадцять вісімнадцять
2. Записати сусідів числа.
16 19 12
3. Записати число, у якому:
1 десяток 5 одиниць 2 десятки
4. Скільки десятків і одиниць у числі?
14 = десяток одиниці 18 = десяток одиниць 17 = десяток одиниць
5. Яке число слід додати до 10, або відняти від 10, щоб отримати 7? 15? 2? 11? 14? 9?
7 = 10 11 = 10
15 = 10 14 = 10
2 = 10 9 = 10
6. Знайти різницю.
Зменшуване 17, від’ємник 10.
7. Розв’язати приклади.
14 – 4 – 3 = 16 – 10 + 4 = 6 + 4 + 2 =
8. Розв’язати задачу.
У дівчинки було 5 іграшок. Їй подарували кілька іграшок. У неї стало 8 іграшок. Скільки іграшок дівчинці подарували?
Відповідь: іграшки.
9. Розв’язати задачу.
У Миколки 14 марок, а у Юрка на 4 марки менше. Скільки марок у Юрка?
Відповідь: марок.
10. Скільки сантиметрів у:
1 дм 7 см = см 2 дм = см
11. Виміряти відрізок. Відповідь записати у сантиметрах.
Відповідь: см.
12. Розв’язати приклади, заповнити пропуски.
+ 2 = 6 – 5 = 2 + 4 = 9 6 + = 10
2 варіант
1. Записати числа цифрами.
тринадцять одинадцять двадцять
2. Записати сусідів числа.
10 14 17
3. Записати число, у якому:
1 десяток 9 одиниць 1 десяток 3 одиниці
4. Скільки десятків і одиниць у числі?
16 = десяток одиниць 12 = десяток одиниці 20 = десятки одиниць
5. Я ке число слід додати до 10, або відняти від 10, щоб отримати 18? 8? 17? 5? 4? 13?
18 = 10 13 = 10
8 = 10 4 = 10
17 = 10 5 = 10
6. Знайти різницю.
Зменшуване 18, від’ємник 8.
7. Розв’язати приклади.
17 – 10 – 3 = 13 – 3 + 5 = 8 + 2 + 6 =
8. Розв’язати задачу.
Довжина однієї смужки 15 см, а другої на 5 см менше. Яка довжина другої смужки?
Відповідь: см.
9. Розв’язати задачу.
На дворі було 10 курчат і каченят. З них 6 — каченят. Скільки курчат?
Відповідь: курчати.
10. Скільки сантиметрів у:
1 дм 6 см = см 1 дм 4 см = см
11. Виміряти відрізок. Відповідь записати у сантиметрах.
Відповідь: см.
12. Розв’язати приклади, заповнити пропуски.
+ 5 = 6 – 7 = 9 7 + = 9 5 + = 8
V. Підведення підсумків уроку. Рефлексія
— На уроці ми повторили додавання і віднімання з переходом через десяток.
— Як розв’язати приклад 6 + 7? 13 – 8?
— Продовжте речення.
• Я зрозумів, що...
• Було цікаво...
• Було складно...
• У мене вийшло...