Математика
Тема: Розв'язування задач на вимірювання об'єму рідини в літрах. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання
Мета: закріплювати навички табличного додавання і віднімання в межах вивчених таблиць, уміння розв’язувати задачі; вчити практично користуватися одиницею вимірювання об’єму рідини — літром; вчити розрізняти істинні і хибні висловлювання, розвивати обчислювальні навички, кмітливість, пам'ять, мислення; виховувати уважність, охайність.
Обладнання: предметні малюнки.
Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок.
I. Організаційний момент
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
1. Весела лічба
• Вінні-Пух пішов на річку,
Упіймав там сім плотвичок.
Дві він П’ятачку віддав,
Решту у відро поклав.
Ось питання дітворі:
Скільки рибок у відрі? (7 – 2 = 5.)
• Нещодавно ми нову
Кізоньку купили,
Вже п’ять літрів молока
Всього надоїли.
Ось у глечику воно,
Тут його два літри.
Ну а решту полічіть.
Скільки ще в макітрі? (5 – 2 = 3.)
• Можна в глечик налити два літри
І три літри налити в макітру.
Тож скажіть, на скільки літрів
Більше вміщує макітра. (3 – 2 = 1.)
2. Усна лічба
Квас звірята купували,
У балони наливали:
Білочка, ведмідь і жабка,
І зайчисько — Сіра Лапка.
Ну а це, напевно, слон
Тут залишив свій балон.
— Хто скільки літрів купить?
3. Гра «Мовчанка»
4. Математичний диктант (усно)
1) Зменшити 6 на 4;
2) збільшити 9 на 1;
3) знайти суму чисел 3 і 5;
4) від 9 відняти 4;
5) на скільки 5 більше ніж 3?
6) на скільки 7 менше від 10? (Відповіді: 2, 10, 8, 5, на 2, на 3)
III. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні на уроці ми будемо розв’язувати приклади на додаваня і віднімання, розв’язувати задачі, в тому числі задачі, в яких будемо визначати об’єм рідини в літрах, а також виконувати інші цікаві завдання.
IV. Розвиток математичних знань
1. Робота за підручником (с. 85)
Завдання 1
— Які числа потрібно вставити? Запишіть утворені рівності.
5 + 1 = 6 4 + 2 = 6 7 + 2 = 9
1 + = 6 2 + = 6 2 + = 9
Завдання 2
— У Ганнусі — 3 і 2 квітки. У Іванки — 2 і 3 квітки. Чим схожі букети у дівчаток? (Однаковою кількість квітів — 5 квіток: 3 + 2 = 5, 2 + 3 = 5).
— Чим відрізняються їхні букети? (Різною кількістю видів квітів: 3 і 2, 2 і 3).
Завдання 5
— Які висловлювання істинні, а які хибні?
• Після осені настає зима. (Так).
• Після літа настає весна. (Ні).
• Влітку діти навчаються у школі. (Ні).
• Число 7 менше, ніж число 10. (Так).
• Число 9 більше, ніж число 10. (Ні).
2. Складання і розв’язування задач
— Розгляньте перший малюнок. Скільки л рідини в каністрі? Скільки у відрі? Якою дією розв’яжемо задачу? (2 + 6 = 8 л)
— Розгляньте другий малюнок. Скільки л рідини у мисці? А у відрі? Якою дією розв’яжемо задачу? (10 – 3 = 7 л)
3. Розвязування задач
— Складіть і розв’яжіть задачі за малюнком.
Перед вами різний посуд,
Поряд собачатко босе.
Не придумає, хоч плач,
Собача таких задач!
Фізкультхвилинка
На пальчики встанемо —
До хмарин дістанемо.
Один, два, три, чотири,
До хмарин дістанемо.
Нахиліться стільки раз,
Скільки квіточок у нас.
Один, два, три, чотири, п’ять —
Добре вмієм рахувать.
Скільки покажу грибків,
Стільки ви зробіть стрибків.
Один, два, три, чотири, п’ять —
Час усім відпочивать.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота в зошиті з друкованою основою (с. 46)
Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)
2. Складання і розв’язування задач за скороченим записом
І — 6 л
ІІ — ?, на 3 л >, ніж
— Що означає «на 3 л більше...?»
— Якою дією розв’яжемо задачу? (6 + 3 = 9 (л))
— Розгляньте малюнки, складіть і розв’яжіть задачі.
— Як знайти невідомий доданок? (від суми відняти відомий доданок)
3. Робота з геометричним матеріалом
— Скільки на малюнку чотирикутників? (5).
4. Усне розв’язання віршованих задач
• З гірки на санчатах
Каталось сім малят.
З них шестеро — дівчата.
Скільки ж там хлоп’ят? (7 – 6 = 1.)
• Дві великі капустини
Козі Марфі принесли,
А у Марфи капустини
У коморі вже були.
Марфа всі порахувала:
Всіх тепер їх десять стало.
Відповідь давай скоріше,
Скільки там було раніше? (10 – 2 = 8.)
5. Самостійна робота
За даними таблиці склади вирази та обчисли їх значення.
6. Виконання завдання на кмітливість.
У відрі 8 л води. Є банки: 3 л, 1 л, 2 л — всіх по дві. У який посуд я можу перелити цю воду? (Діти пропонують різні варіанти: 3 + 3 + 2; 3 + 2 + 2 + 1 та ін.)
VІ. Підведення підсумків уроку. Рефлексія
— Чим цікавим для вас був урок?
— Що на уроці було важко виконувати?
— Які завдання сподобалися найбільше?
Гра «Збудуємо снігову фортецю».
Учні складають вираз зі значенням, яке пропонує вчитель (наприклад, вчитель каже 7, тоді учні пишуть 10 – 3 або 2 + 5 або 7 + 0 тощо), записують його на дошці і обводять. Гру можна проводити як змагання двох або трьох команд, якщо кожна має свій варіант виразу.