Розробка уроку розрахована на учнів 1 класу. Представлена у вигляді мандрівки зі сніжинкою по темі "Складання таблиць додавання і віднімання числа 6. Задачі на різницеве порівняння", мета якої - засвоїти табличні випадки додавання і віднімання числа 6; закріпити знання складу числа 5,6; формувати обчислювальні навички в межах 10, вміння порівнювати числа на основі порівняння груп предметів; розвивати математичне мовлення , логічне мислення, уміння аналізувати та узагальнювати; виховувати охайність у написанні, бережливе ставлення до птахів.
Математика 1 клас
Тема . Складання таблиць додавання і віднімання числа 6. Задачі на різницеве порівняння. Побудова відрізка, коротшого (довшого) від даного. (с.65).
Мета: засвоїти табличні випадки додавання і віднімання числа 6; закріпити знання складу числа 5,6; формувати обчислювальні навички в межах 10, вміння порівнювати числа на основі порівняння груп предметів; розвивати математичне мовлення , логічне мислення, уміння аналізувати та узагальнювати; виховувати охайність у написанні, бережливе ставлення до птахів.
Обладнання: сніжинка з променями - завданнями, міні - сніжинки успіху на кожного учня, сніговичок Вітамінчик з прикладами з таблиці 6, кульки для усного рахунку, сніговики для складу чисел 5,6, схеми до типів задач.
Хід уроку
І.Організаційний момент
Всі сідаймо дружно, діти,
Домовляймось не шуміти
Старанно на уроці працювати
І знання мерщій хапати.
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Яка пора року, місяць?
- Який по порядку це місяць?
- Скільки місяців у році? (рахуємо)1-12, 12-1 .
Від 2 , від 5, через 2.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Зимової днини гостя прилетіла
В неї сукня сніжно - біла
Цікавинок повен міх.
Завдань вистачить на всіх.
Чи впізнали ви цю гостю?
- Це чарівна сніжинка. Вона нам допоможе сьогодні на уроці.
- Скільки променів має? ( 6)
Отже має 6 цікавинок для нас.
2. Розгляд промінців:
1. числа;
2. склад:
3. таблиці:
4. задачі;
5.приклади;
6. відрізок.
3. Каліграфічна хвилинка.
- Сніжинка прохає провести каліграфічну хвилинку і записати цифру, яка позначає кількість її променів. 6 6 6 66
4. Х-ка числа 6. (Сусіди, парне, 6 більше.. 6 менше..)
5. Сніжинка проготувала вам подарунки – сніжиночки успіху: виконуючи її завдання, ви будете відмічати промінці двома кольорами: було легко – синій колір, важко - червоний.
- На кінець уроку поглянемо , які в кого сніжинки вийшли.
-А щоб «цікавинки» всі взнати, треба тему, над якою працюємо, пригадати.
(Таблиці додавання і віднімання в межах 10).
- Які таблиці вже знаємо?
- Яку таблицю не лічу, бо за правилом лічу. (За яким правилом?)
6. Усний рахунок (повторення таблиці числа 5. Гра «Кулька»
-Я кидаю кульку +5,-5 і хто її ловить , називає відповідь прикладу.
Інші діти віялами показують відповіді.
- Про числа повторили , сніжинку успіху відмітили.
7. Групова робота . Гра «Ліпимо сніговика»(склад 5,6).
- Що можна взимку ліпити з кульок?
Чия команда швидше зліпить сніговика.
3+3 2+3
4+2 1+4
1+5 5+0
Фронтальна перевірка – віялами. 1 варіант – склад 5, 2 варіант - склад 6.
- Склад чисел повторили , сніжинку успіху відмітили.
8. Фізкультхвилинка.
ІV. Оголошення теми уроку
-Сніжинка привела нас до казкового сніговика Вітамінчика.
- Чому його так назвали?
- Що тримає в руках? (кульки) Скільки їх? (4)
- Що схоже в усіх кульках?( Всі на додавання)
- Як називаються числа при додаванні?
- Який другий доданок? (6).
- Отже, тема уроку: «Складання таблиць додавання і віднімання числа 6». а+6
Завдання уроку: скласти таблицю додавання і віднімання числа 6.
V. Робота над темою уроку.
1. Робота з підручником с. 65 № 1.
- Чому відповідей немає?
- Бо з інших таблиць відомі.
- Чому у сніговика Вітамінчика 4 приклади, а у книзі 8?
2. Запис таблиць у зошит з коментуванням
- Таблицю склали , сніжинку успіху відмітили.
- Денис біля дошки 3 стовпчик запише.
- Яка закономірність в таблицях?
2. Задача с.65 № 3.
- Сніговичок запрошує нас підкріпитися фруктами і овочами, бо в них багато вітамінів, щоб взимку не хворіти.
- Складемо задачу. За чим буде задача? (за малюнком).
- Скільки фруктів? Овочів? Чого більше? Яке запитання?
Скільки треба ще овочів, щоб стала однакова кількість?
- Як порівняти?
- Яка схема до цієї задачі? Тип задачі?
3. Фізкультхвилинка.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1. Складання задачі за малюнком.
- Вітамінчик не тільки нас пригостив.
– Кому взимку потрібна допомога? Голод страшніший птахам за холод.
Снігурі – 3
Синиці – 6
Поставте запитання. Яке ще питання можна поставити? (Всього, на скільки більше)
3+6= 9 (пт.)
6-3=3 (пт.)
-З задачею справилися , сніжинку успіху відмітили.
2. Приклади № 2.
- Замело сніжинку до хати сніговика. Щоб її розшукати, будемо приклади рахувати.
1 варіант -2 стовпчик
2 варіант - 3 стовпчик, 1 стовпчик – усно.
- Приклади обчислили, сніжинку успіху відмітили.
3. Креслення відрізку с.65 № 6.
- Ідемо до хати сніговика. Скільки кроків залишилося ,взнаємо за допомогою олівця і лінійки .
- Виміряти відрізок. Накреслити на 4см довший (більший).
-А Вітамінчик прохає таблицю +6 не забувати і відповіді нагадати.
V ІІ. Рефлексія. * успіху
-У всіх сніжинки сині? Молодці!
- Чи всі завдання легко було виконувати?
V ІІІ. Підсумок уроку
- Чого навчилися?
- Що цікавого було?