Розробка уроку з математики для 1 класу на тему: "Віднімання числа частинами. Розв'язування задач на знаходження остачі та на різницеве порівняння. Складання задач за виразом“.
Метою уроку є: ознайомити учнів з прийомами віднімання одноцифрових чисел з переходом через десяток (віднімання частинами); скласти таблицю віднімання числа 4 з переходом через десяток; розвивати вміння розв'язувати задачі і приклади вивчених видів.
Автор розробки уроку з математики
вчитель початкових класів
закладу „Загальнооосвітня школа І-ІІІ ступенів №16 ВМР“
Красна Оксана Ярославівна
спеціаліст вищої категорії
Тема: Віднімання числа частинами. Розв'язування задач на знаходження остачі та на різницеве порівняння. Складання задач за виразом
Мета: ознайомити учнів з прийомами віднімання одноцифрових чисел з переходом через десяток (віднімання частинами); скласти таблицю віднімання числа 4 з переходом через десяток; розвивати вміння розв’язувати задачі і приклади вивчених видів; удосконалювати обчислювальні навички, вміння розпізнавати многокутники; розвивати увагу, пам’ять; виховувати акуратність, працьовитість.
Обладнання: предметні малюнки.
Тип уроку: формування вмінь та навичок.
Хід уроку
I. Організаційний момент
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
1. Вправа «Сходинки»
2. Усна лічба. Гра «Хто швидше?»
3. Розумова розминка
59 9 100 18 57 85 64
— Прочитайте числа.
— Назвіть сусідів цих чисел.
— Назвіть найменше (найбільше) число.
— Назвіть розряди чисел.
— Розмістіть числа у порядку зростання.
4. Гра «Чарівний ланцюжок» (підручник, с. 138, завдання 4)
5. Математичний диктант (усно)
• Назвіть числа, які ідуть за числами 12; 15; 19.
• Назвіть числа, які стоять перед числами 11; 17; 16.
• Чому дорівнює сума чисел 10 і 3?
• Чому дорівнює різниця чисел 14 і 10?
• На одній галявині 7 дзвіночків, а на другій — на 2 менше. Скільки дзвіночків на другій галявині?
• Довжина першого відрізка 9 см, другого — 6 см. На скільки сантиметрів перший відрізок довше другого?
6. Гра «Допоможи Незнайкові»
— У якому прикладі Незнайко припустився помилок? Виправте їх.
11 – 3 + 2 = 10 11 – 3 + 5 = 10 (13) 9 + 2 – 1 = 11 (10)
9 + 4 + 1 = 12 (14) 12 – 3 – 4 = 5 9 + 3 – 1 = 11
7. Повторення складу чисел 4; 7; 9
III. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з новими прийомами віднімання одноцифрових чисел з переходом через десяток (віднімання частинами), складемо таблицю віднімання числа 4 з переходом через 10, будемо розв’язувати задачі і приклади, а також виконувати багато цікавих завдань.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Пояснення нового матеріалу
— Прочитайте приклади, до яких записані відповіді.
— Прочитайте приклади, які ми ще не вміємо розв’язувати (11 – 4; 12 – 4; 13 – 4)
— Розгляньте, як виконали віднімання частинами.
2. Первинне закріплення
— За даним записом поясніть, як знайти різницю
— Розв’яжіть аналогічно приклади.
12 – 6 12 – 3 12 – 5 12 – 7
3. Розв’язання віршованої задачі
Одинадцять бурячків
Закупили борсучки.
Вісім з’їли за сніданком,
Решта буде на обід.
Скільки на обід лишили,
Нам порахувати слід. (11 – 8 = 3.)
Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться.
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться.
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
4. Робота за підручником (с. 138)
Завдання 1. Самостійна робота
46 + 40 95 – 85 27 + 22 83 – 42 94 – 93
55 + 10 81 – 60 70 + 25 100 – 70 21+ 12
Завдання 2. Робота в парах
— Складіть вирази та обчисліть їх значення.
(Учні складають приклади на додавання і віднімання, а потім, обмінявшись зошитами в парах перевіряють правильність виконання).
89 – 26 89 – 74 89 – 89 89 – 17 89 – 33 89 – 29
89 – 4 89 – 51
42 + 23 42 + 47 42 + 12 42 + 55 42 + 50 42 + 45
42 + 17 42 + 35
Завдання 3
— Короткими відповідями «так» або «ні» визначте істинні чи хибні висловлювання. Візьміть до уваги: питальні речення не є висловлюваннями.
• Усі геометричні фігури — многокутники. (Ні)
• У одному метрі 100 см?
• Щоб порівняти 2 числа, треба від більшого числа відняти менше. (Так)
• 30 + 7 — це сума розрядних доданків числа 73. (Ні)
Завдання 5. Робота над задачею
— Що робили дідусь, батько і син?
— Що означає число 12 (24, 10)?
— Про що запитується в задачі?
— Як дізнатися, скільки дерев посдили дідусь, батько і син? (12 + 24 + 10 = 46 (д.))
Творча робота над задачею.
— Поставте інші запитання до задачі. Дайте на них відповідь. (на скільки більше обкопав дідусь, ніж син?, на скільки більше обкопав батько, ніж дідусь і син разом?)
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота в зошиті з друкованою основою (с. 81, 82)
2. Розв’язування прикладів (з коментуванням)
12 – 4 – 4 = 7 + 2 + 4 = 13 – 4 – 3 =
8 + 2 + 4 = 9 + 2 – 4 = 10 – 4 + 3 =
3. Складання прикладу на дві дії за шкалою лінійки
12 – 2 – 3 = 7
— Як записати цей приклад так, щоб він розв’язувався однією дією?
12 – 5 = 7
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
4. Самостійна робота
55 + 44 98 – 11 30 + 70 65 – 32
38 – 8 18 + 11 86 – 32 65 – 45
5. Робота з геометричним матеріалом
— Скільки всього трикутників? чотирикутників?
6. Задача на кмітливість
У Катрусі є батьки, 2 брати і сестра. У Сергійка — мама, бабуся, дві сестри і два брати. У кого сім’я більше? (У Сергійка родина більше на 1 особу.)
VІ. Підведення підсумків уроку. Рефлексія
— Що нового дізналися на уроці?
— Що вам найбільше сподобалось?
— Розкажіть таблицю віднімання числа 4.
— Як потрібно віднімати частинами?