Розробка уроку з математики для 1 класу на тему: "Застосування загального правила додавання двоцифрових чисел до прикладів виду: 20 + 47, 2 + 47. Розв'язування задач на знаходження суми. Порівняння виразів“.
Метою уроку є: формувати вміння застосовувати загальне правило додавання двоцифрових чисел до окремих випадків, коли в першому доданку відсутні десятки або одиниці; вдосконалювати обчислювальні навички, вміння розв'язувати текстові задачі. Конспект уроку за підручником М.В.Богдановича, Г.П.Лишенка 2012 р.
Автор розробки уроку з математики
вчитель початкових класів
закладу „Загальнооосвітня школа І-ІІІ ступенів №16 ВМР“
Красна Оксана Ярославівна
спеціаліст вищої категорії
Математика
Тема: Застосування загального правила додавання двоцифрових чисел до прикладів виду: 20 + 47, 2 + 47. Розв'язування задач на знаходження суми. Порівняння виразів
Мета: формувати вміння застосовувати загальне правило додавання двоцифрових чисел до окремих випадків, коли в першому доданку відсутні десятки або одиниці; вдосконалювати обчислювальні навички, вміння розв’язувати текстові задачі складанням виразу, порівнювати вираз і число; розвивати творчу уяву, пам’ять, логічне мислення, вміння грамотно, логічно давати повні відповіді на запитання, доводити, аргументувати власну думку; виховувати інтерес до предмета.
Обладнання: предметні малюнки, лічильний матеріал.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
I. Організаційний момент
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
1. Весела лічба
• Чорний ворон сів на тин,
Там уже сидів один.
А над ними угорі
Ще кружляли 5 і 3.
— Скільки ж буде всього птиць?
— Міркував на ганку Гриць. (10)
• У баби Катрі ріс гарбуз
І між грядками він загруз.
Рятували гарбуза
Баба, внучка і коза,
І ще двоє козенят,
Кіт Василь і пес Пірат.
Скільки всіх, хто рятував,
Ти вкінці нарахував? (7)
2. Усна лічба
— Знайдіть зайвий приклад.
20 + 27 30 + 17 43 + 4 27 + 10 (зайвий) 40 + 7
— Чому він «зайвий»? (Він один має суму не 47, а 37.)
3. Гра «Замкни коло»
4. Математичний диктант (підручник, с. 123, завдання 2)
— Запишіть число, в якому 5 дес. і 9 од.
— Запишіть найменше двоцифрове число, яке утворене однаковими цифрами.
— Запишіть найбільше двоцифрове число, яке утворене однаковими цифрами.
— Запишіть суму чисел 39 і 30, 60 і 3.
— Запишіть різницю чисел 60 і 50, 50 і 30.
— Збільшіть 65 на 30.
— Зменшіть 60 на 30.
5. Гра «Чарівний ланцюжок» (підручник, с. 123, завдання 5)
— Розв’яжіть чарівний ланцюжок.
III. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні на уроці ми будемо додавати двоцифрові числа, коли в першому доданку відсутні десятки або одиниці, вдосконалювати обчислювальні навички, вміння розв’язувати текстові задачі, будемо порівнювати вираз і число, а також виконувати багато цікавих завдань.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Підготовча робота
54 + 5 81 + 6 64 + 3 11 + 8
5 + 54 6 + 81 3 + 64 8 + 11
— Яку властивість додавання використовували, виконуючи дії?
2. Пояснення нового матеріалу
На дошці — приклад: 2 + 47.
— У першому доданку немає десятків. Тому треба додати 2 і 7, а результат додати до 40.
— Поясніть розв’язання прикладу.
30 + 26 = 30 + 20 + 6 = 50 + 6 = 56
3. Первинне закріплення
60 + 14 4 + 44 2 + 34 81 + 7
30 + 44 1 + 38 60 + 32 13 + 22
Два приклади розв’язують з коментуванням, а решту — самостійно.
Фізкультхвилинка
Вийшли гуси на травицю
Пощипати муравицю.
Йдуть вони ладочком,
Рівненьким рядочком.
Гусоньки гуляли,
Крильцями махали.
Поскубли травички,
Попили водички,
Нахилились, потяглись,
Усі дружно піднялись.
Бігали-гуляли,
Крильцями махали.
4. Робота за підручником (с. 123)
Завдання 1
— Розв’яжіть за зразком.
31 + 20 = 30 + 20 + 1 = 50 + 1 = 51 62 + 10
63 + 30 80 + 11
17 + 50 54 + 40
45 + 50 40 + 16
Завдання 3 (самостійно)
— Синій кит довший чи коротший? Як знайти його довжину? (додати, 20 + 13 = 33 м)
Завдання 4. Творча робота. Складання задачі за скороченим записом.
(2–4 учні складають задачу, чітко виділяють умову і запитання задачі. Після аналізу задачі — розв’язання записують у зошити: 45 + 20 = 65 (кн.))
Завдання 6
— Складіть подібну фігуру із паличок. Приберіть три палички так, щоб стало 3 трикутники.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота в зошиті з друкованою основою (с. 73)
2. Розв’язування прикладів
— Випишіть вирази зі значенням, більшим за 50.
41 + 45 69 – 9 23 + 36 43 + 13 50 + 10
45 + 14 60 – 10 19 + 40 2 + 17 30 + 19
3. Розв’язування задачі
На спортивному майданчику гуляло 10 дітей. До них прийшло 11 дівчаток і 18 хлопчиків. Скільки дітей стало на майданчику?
На дошці — коротка умова задачі.
Було — 10 діт.
Прийшло — 11 дів. і 18 хл.
Стало — ?
Учні повторюють задачу, складають колективно план розв’язання, а потім розв’язують по діях і виразом. (10 + 11 + 18 = 39 (д.))
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
4. Порівняння виразу і числа
1 варіант
28 – 10 28 42 + 5 48 35 + 30 65 66 68 – 8
2 варіант
10 28 – 8 48 43 + 5 60 35 + 20 4 6 + 40
Взаємоперевірка.
5. Тестування
1) Позначте число, у якому 4 десятки і 7 одиниць.
а) 74; б) 47; в) 48.
2) Між якими числами знаходиться число 79?
а) 70 і 80; б) 78 і 80; в) 80 і 81.
3) Позначте найбільше двоцифрове число, записане цифрами 3 і 5.
а) 35, б) 53, в) 33, г) 55.
4) Позначте ряд чисел, у якому кожне наступне число більше попереднього на 1 десяток.
а) 42; 55; 37; 68; 72; 93;
б) 43; 53; 63; 73; 83; 93;
в) 43; 44; 45; 46; 47; 48.
5) Поставте знак >, < або = .
9 дм 8 дм 9 см
6) Поставте знак >, < або = .
6 м 59 дм
7) До 32 додали 2 десятки. Яке число отримали?
а) 34; б) 52; в) 30.
8) 93 менше задуманого числа на 5 одиниць. Позначте задумане число.
а) 88; б) 98; в) 99.
9) Яке число задумали, якщо в нім бракує однієї одиниці до 6 десятків?
а) 58; б) 60; в) 59; г) 61.
10) Знайдіть число, в якому число одиниць на 7 менше числа десятків.
а) 91; б) 71; в) 92.
VІ. Підведення підсумків уроку. Рефлексія
— Що найбільше запам’яталося?
— Які завдання були складними, які легкими?