Урок-подорож на закріплення таблиці множення на два з використанням інтерактивних вправ. Розв'язування задач з детальним поясненням. Міжпредметні зв'язки: поєднання математики з українською мовою та природознавством.
Міністерство освіти і науки України
загальноосвітня школа І-ІII ступенів № 32
Черкаської міської ради Черкаської області
Урок математики
2 – В клас
вчитель початкових класів
вищої кваліфікаційної категорії
Бондар Світлана Миколаївна
2017 рік
Тема: Закріплення таблиці множення числа 2.
Розв’язування вправ і задач на дві дії різного ступеня.
Мета: Формувати ключові компетентності:
компетентність уміння вчитися:
– виконувати розумові операції й практичні дії;
загальнокультурна компетентність:
– культура міжособистісних відносин;
інформаційно- комунікативну компетентність:
– уміння здобувати нові знання на основі наявних;
– уміння формувати власну точку зору й доводити власну позицію;
здоров’язбережувальна компетентність:
– уміння долати труднощі;
Формувати предметні компетентності:
- розв’язування прикладів і задач, які включають дії різного ступеня;
- закріпити знання учнів із теми «Множення числа 2».
- вдосконалювати обчислювальні навички;
- розвивати математичне мовлення, увагу, логічне мислення, вміння працювати в групах, самостійно;
- створювати умови для розвитку пізнавального інтересу;
- міжпредметні зв'язки;
- виховувати у дітей почуття взаємодопомоги, працелюбність, дружні стосунки, любов до математики, уважність.
Тип уроку: урок закріплення знань, урок – подорож.
Обладнання: Підручник: М. В. Богданович «Математика 2 клас», ілюстративний матеріал, картки з індивідуальним завданням «Розвиток дитини», геометричний матеріал, презентація, інтерактивні завдання «Розумники».
Хід уроку
І. Організація класу.
І сувора, й солов’їна математики країна.
Праця тут іде завзята вмій лиш спритно працювати.
Вмій кмітливо все збагнути, першим в відповіді бути.
Вирушаємо у путь – нас цікаві речі ждуть!
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
- Сьогодні я запрошую вас у подорож, щоб знайти скарби. А що таке « скарби»? (Скарби – це золото, дорогоцінні каміння, гроші).
- А що треба, щоб знайти скарби? (Карта). 1- 3 слайди
- Щоб знайти карту люди багато днів і ночей шукають її. Тому я вам пропоную пограти в гру
« День і ніч», щоб знайти карту. Коли я скажу «ніч» ви лягаєте на парти, заплющуєте очі і слухаєте приклад, коли «день», той хто знає відповідь відкриває очі і називає відповідь приклада.
1) Гра «День і ніч»
Ніч - Як називаються числа при додаванні? День (доданок, доданок, сума);
Ніч - Як називають числа при відніманні? День (зменшуване, від’ємник, різниця);
Ніч - Як називаються числа при множенні? День ( 1 множник, 2 множник, добуток);
Ніч – Ми знаємо такі арифметичні дії … День (додавання, віднімання, множення).
Ніч – Множенням називається … День (додавання однакових чисел).
Ніч – Назвіть числа другого десятку. День (11, 12, 13,14,15,16,17,18,18,20);
- Молодці! Ось наша карта. 4 слайд
2) Каліграфічна хвилинка
- А що нам треба, щоб пройти по морю і знайти скарби? ( Для того, щоб подолати перешкоди на морі нам треба корабель);
5 слайд
- Як по-іншому можна назвати корабель? ( судно, човен, катер, пароплав, теплохід, лайнер).
- Скільки букв в слові «корабель»? (8 букв).
- Скільки складів у цьому слові? (3).
- Який склад наголошений? (третій).
- Скільки звуків у слові «корабель»? (7 звуків тому, що ь звук не позначає).
- А хто знає, що означає вислів «З корабля на бал»? (Відразу, без затримки, не зволікаючи).
- Тож, давайте не будемо зволікати і пропишемо каліграфічну хвилинку.
- Яке число сьогодні будемо писати? Так, 15.
- Що ви можете сказати про це число? (непарне, двоцифрове, складається з 1 десятку та 5 одиниць.
3) Математичний диктант
56 зменшити на суму чисел 12 і 8;
Добуток чисел 2 та 7 збільшити на 6;
Різницю чисел 20 та 18 помножити на 8;
- Перевіримо наш диктант і з’ясуємо, якою буде погода на морі. Якщо у ваших зошитах більшість засвітиться сонечок – буде ясно, якщо хмаринки – хмарно!
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Маємо корабель, гарну погоду, отже тепер потрібно зібрати екіпаж.
Екіпажем називають членів команди, які об'єднані для виконання сумісного завдання.
Наприклад, екіпаж корабля, екіпаж літака, екіпаж танку тощо.
- Щоб дізнатися, з яких членів складатиметься наш екіпаж кожен ряд розташує числа у порядку зростання.
1 ряд
т |
к |
п |
а |
і |
а |
н |
25 |
21 |
23 |
22 |
24 |
27 |
28 |
Капітан - особа, якій доручено командування судном.
2 ряд
м |
р |
а |
т |
с |
о |
и |
10 |
40 |
20 |
30 |
60 |
50 |
70 |
Матроси - судновий фахівець рядового складу, що виконує на судні палубні роботи. (учні класу)
3 ряд
м |
б |
о |
ц |
а |
н |
12 |
1 |
5 |
7 |
34 |
99 |
Боцман - помічником командира.
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку.
- Перевіримо чи все у нас готово для подорожі: корабель маємо, екіпаж зібрали, залишилося з’ясувати, які завдання ми повинні виконати, щоб відшукати скарб.
-Товаришу капітане, оголосіть завдання.
- Екіпаж! Рівняйсь! Струнко! Слухай мою команду!
Вправно додавати
Вміло віднімати,
Множити на відмінно,
Працювати сумлінно.
V. Корекція знань.
- Дякую, капітане! Море чекає на нас, дозвольте спустити корабель на воду!
1). Розумники, обчислюємо «ланцюжком»
3). Робота за підручником.
- Екіпаж, щоб подолати наступну, нам необхідно попрацювати з корабельною книгою та корабельними зошитами.
- У № 453 запишіть швидко і каліграфічно у рядочок лише відповіді.
Взаємоперевірка
- Обміняйтеся зошитами і перевіримо написане: 6, 10, 14, 18, 4, 8, 12, 16.
- У кого все правильно нехай засяє над морем сонечко! Хто помилився, намалюйте хмарку.
4) Індивідуальне опитування для найшвидших
Якщо ми подолаємо ще одну хвилю, то дізнаємося, що чекає на нас.
- Обчисліть приклади у №454. А відповіді розташуйте у порядку спадання.
5). Гра «Шифрувальник»
70 50 20 9 4 1
О С Т Р І В
5). Робота над задачею.
- Перш, ніж ми спустимося на невідомий для нас острів, давайте з’ясуємо, що необхідно з собою взяти?
- Без чого людина не проживе, що їй необхідно для життя? (вода, харчі).
- У чому будемо переносити воду? (банки, діжки, бідони…).
- Пропоную застосувати сулію.
Сулія - велика пляшка, бутель.
У банках- 5 б. по 2 л у кожній
У сулії – 6 л.
- Що запитується в задачі? (Ск. всього соку.)
- Який це тип задачі (На знаходження суми)
- Чи можемо ми відразу дати відповідь? (Ні).
- Чи знаємо ми скільки л у сулії? ( 6 л)
- Чи знаємо скільки л у банках? (Ні.)
- Як знайти? ( 2*5)
- А може 5*2? ( Тому, що перший множник вказує на число яке повторюється, а другий множник – на те, скільки разів повторюється перший множник. В кожній банці у нас по 2 л, а таких банок 5).
1). 2 * 5 = 10 (л)- у банках;
2). 10 + 6 = 16 (л)
- Боцмане, складіть вираз. Вираз: 2 * 5 + 6 = 16
- Капітане, запишіть схему до задачі. Схема: ?
/ \
?+6
/ \
2 * 5
- А матросам, які вже все встигли, пропоную поставити і виконати завдання під
- Тож, на скільки більше л у банках, ніж у сулї? ( На 4 л більше у банках).
VІ. Фізкультхвилинка
VІІ. Закріплення знань.
1). Робота над задачею: робота в парах.
- На острові крім води та їжі необхідні ще якісь речі. Можливо наступна задача допоможе дізнатися, що саме.
- Прочитайте задачу №456. Змініть умову таким чином, щоб вона стосувалася нашої теми.(4 морякам відрізали по 2 м вірьовки або мотузки. Ще залишилося 24 м. Ск. було?)
- Як гадаєте вірьовка нам потрібна? Отже, маємо розв’язувати.
- Що питається в задачі? (Ск. було).
- Який це тип задачі? (На знаходження невідомого зменшуваного)
– Поясніть кожну дію.
– Про що дізналися першою дією? (Ск. відрізали)
– Чому виконали дію множення? ( 4 п. по 2 м)
– Про що дізналися у другій дії? (Ск. було)
– Чому виконали дію додавання? (Щоб знайти невідоме зменшуване, треба до різниці додати від’ємник)
– Запишіть дії і відповідь у зошити.
- Обміняйтеся зошитами з сусідом. Поставте на полях +, якщо ваш сусід справився з завданням. Поставте -, якщо ні. Спробуйте допомогти йому розібратися.
2). Робота для найактивніших.
- Капітане, хто з матросів гідний отримати додаткове надскладне завдання?
Ст.. 73, № 458*
3) Робота в групах
1 гр. – біля дошки під кожним малюнком підписати та обчислити приклад
2 гр. – скласти ланцюжок з розрізних карток
3 гр. – скласти приклади
VІІІ. Підсумок уроку
- Діти, урок наш добігає кінця, а скарбів ми так і не знайшли. Але як ви гадаєте, що маємо натомість? Так, знання!