Тема. У гості до Смішариків. Усне додавання двоцифрових чисел з переходом через розряд виду 37+6. Розв’язування задач №№ 284-291.
Мета: ознайомити учнів з прийомами усного додавання одноцифрового числа до двоцифрового; формувати уміння розв’язувати задачі; розвивати математичне мовлення; виховувати інтерес до вивчення математики.
Обладнання: підручник, наочний матеріал, палички.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Встаньте всі, підрівняйтесь.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
Всі мерщій сідайте діти,
Домовляймось не шуміти,
На уроці не дрімати
Руки вчасно підіймати.
Щоб не було нам мороки
Всі готові до уроку?
Тож гаразд, часу не гаймо
І урок розпочинаймо.
-
Сьогоднішній урок математики проведу з вами я, а звати мене Іванна Михайлівна.
-
Актуалізація опорних знань.
-
Вступна бесіда.
-
Скажіть мені будь – ласка чи ви хоч раз дивилися мультфільм «Смішарики»?
-
Сьогодні вони завітали до нас на урок і підготували для вас цікаві завдання.
-
Усний рахунок.
-
Подивіться до нас завітав Крош і приніс нам завдання «Розклади прапорці» (284).
67
|
|
12
|
|
10
|
|
18
|
=
|
71
|
67
|
|
12
|
|
10
|
|
18
|
=
|
51
|
-
Погляньте на дошку. У подані вирази замість кружечків нам потрібно вставити прапорці із знаком «+» чи «». Всього ми маємо 3 прапорці із знаком «+» і 3 прапорці із знаком «». Потрібно ці прапорці розставити так, що в результаті ми отримали числа 71 і 51.
-
Розглянемо перший вираз. Який знак пропущений між числами 67 і 12? (плюс)
-
Скільки отримаємо в сумі? (79)
-
Який наступний знак потрібно вставити? («+»)
-
Яке число отримаємо? (89)
-
Прапорець з яким знаком пропущений? («»)
-
Який результат отримаємо? (71)
-
Розглянемо другий вираз. Який знак пропущений між числами 67 і 12? (плюс)
-
Скільки отримаємо в сумі? (79)
-
Який наступний знак потрібно вставити? («»)
-
Прапорець з яким знаком пропущений? («»)
-
Який результат отримаємо? (51)
-
Який результат отримаємо? (71)
-
Молодці, ви добре впорались з цим завданням.
-
Повідомлення теми уроку.
-
На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з усним додаванням двоцифрових чисел з переходом через розряд, розв’язувати вирази з буквеними даними та задачі.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Пояснення нового матеріалу.
-
Дітки, до нас поспішає Нюша. І принесла для вас завдання 285.
-
Погляньте на дошку. Ми маємо суму чисел 37 і 6. У другому доданку немає десятків. Число 37 ми розкладемо на розрядні доданки 30 і 7, тому записуємо в дужках (30+7) +6. Зручно додати одиниці до одиниць і результат додати до десятків. Отримаємо число 43.
37+6=(30+7)+6=30+(7+6)=30+13=43
30 7
-
Тепер виконаємо цей вираз практично з допомогою пучків десятків і окремих паличок!
-
Погляньте, я маю 3 десятки паличок і 7 одиниць паличок.(всього 37 паличок)
-
Мені подарували ще 6 паличок, тобто 6 одиниць.
-
Я отримаю 3 десятки паличок і 13 паличок.
-
А скільки десятків і одиниць у числі 13? (1 десяток і 3 одиниці)
-
Скільки десятків паличок? (4)
-
Всього 4 десятки паличок і 3 одиниці паличок , а це 43 палички.
-
Погляньте, на дошці ми маємо пам’ятку, щодо усного додавання двоцифрових чисел з переходом через десяток .
-
Первинне закріплення.
-
Вже поспішає з наступним завданням Бараш. І він має для нас завдання 286.(письмово)
-
Зачитайте що потрібно зробити в завданні.
-
Перший приклад виконано згідно примітки.
Усно розглянемо його. На які розрядні доданки розклали число 35? (30+ 5)
-
Записуємо суму (30+5) та ще плюс 6, ставимо «=».
-
Потім до одиниць додаємо одиниці, а саме: 5+6. Записуємо: 30+(5+6).
-
5+6 беремо в душки, тому що цю дію виконуємо першою.
-
І отриманий результат додаємо до десятків: 30+11. І це дорівнює 41.
-
В такій послідовності виконаємо наступні вирази у зошит письмово. Тож відкрийте свої зошити, запишіть сьогоднішнє число, класна робота, Вирази 286.
67+8=(60+7)+8=60+(7+8)=60+15=75
88+4=(80+8)+4=80+(8+4)=80+12=92
26+6=(20+6)+6=20+(6+6)=20+12=32
Фізкультхвилинка.
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться.
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте.
І за парти тихо сядьте.
-
Розвиток математичних знань.
-
Знаходження значень виразів з буквеними даними.
-
І наступне завдання для вас приніс Лосяш.
-
Запишіть Вирази 287. Виконувати будемо не всі, а вибірково.
-
Що потрібно зробити в даному завданні?
-
Ви вже напевно знаєте, що буква b або а можуть набувати різних значень: 72, 3, 4 та інших. У виразі 38+b, буква b=7, тобто потрібно букву замінити на число.
-
Записуємо:
38+b
Якщо b=7, то 38+7=(30+8)+7=30+(8+7)=30+15=45
Якщо b=3, то 38+3=(30+8)+3=30+(8+3)=30+11=41
-
На які розрядні доданки розкладемо число 38? (30+8)
-
Потім до одиниць додаємо одиниці. (8+7)
-
Отриманий результат додаємо до десятків. (30+15)
а+6
Якщо а=65,то 65+6=(60+5)+6=60+(5+6)=60+11=71
Якщо а=39,то 39+6=(30+9)+6=30+(9+6)=30+15=45
-
Розв’язування задач .
-
З наступним завдання поспішає Сова і вона для нас принесла цікаві задачі.
-
Записуємо задача 288.
І. Ознайомлення із змістом задачі(читання задачі 2 рази)
На озері плавало17 качок, селезнів – на 8 менше, ніж качок, а каченят – на 15 більше, ніж селезнів. Скільки каченят плавало на озері?
ІІ. Короткий запис зо задачі.
17
?, на 8<
?, на 15>
-
Про кого розповідається в задачі? (Про птахів)
-
Які саме птахи? (Качки, селезні, каченята)
-
Скільки качок плавало на озері? (17)
-
А селезнів? (На 8 менше, ніж качок)
-
Що сказано про каченят? ( їх було на 15 більше, ніж селезнів)
-
Що потрібно знайти в задачі?( Скільки каченят плавало на озері?)
IІІ. Розбір задачі.
-
Знаючи що качок було 17, а селезнів – на 8 менше, ніж качок, про що можемо дізнатися?(Скільки селезнів плавало на озері?)
-
Якою дією? (віднімання)
-
178= (пт.) – селезнів;
-
Знаючи, що селезнів плавало про що можемо дізнатися? (Скільки каченят плавало на озері?)
-
За допомогою якої дії? (додавання)
-
+15= (пт.)
IV. Розв’язування задачі.
-
178= 9 (пт.) – селезнів;
-
9+15=24 (пт.)
Відповідь: плавало 24 каченят.
І. Ознайомлення із змістом задачі(читання задачі 2 рази)
Тато полив 26 яблунь, 5 вишень і 1 берізку. Скільки плодових дерев полив тато?
ІІ. Короткий запис зо задачі.
Ябл. – 26
В. – 5
Б.- 1
Плод.д.- ?
-
Про що йдеться в задачі? (Про дерева)
-
Які саме? (Яблуні, вишні, берізка)
-
Скільки тато полив яблунь? (26)
-
А вишень? (5)
-
А берізок? (1)
-
Що потрібно знайти в задачі? (Скільки плодових дерев полив тато?)
-
Скажіть мені будь – ласка, а які це плодові дерева? ( Ті що дають плоди: яблука, груші, вишні).
-
Чи можемо дати відповідь на запитання задачі? (так)
-
Якою дією? (додавання)
ІІІ.Розв’язування задачі.
26+5=(20+6)+5=20+(6+5)=20+11=31 (д.)
Відповідь: тато полив 31 дерево.
VІ. Підсумок уроку.
-
Цим завданням, ми будемо завершувати наш урок. Але, спочатку пригадаємо, над чим працювали сьогодні.
-
Молодці дітки. Ви сьогодні добре впоралися з усіма завданнями, які для вас підготували Смішарики.
-
Дякую вам гарно за урок. І бажаю вам бадьорого осіннього настрою і відмінних успіхів.
VII. Домашнє завдання.
-
Відкрили всі щоденники, запишіть домашнє завдання.
-
Вирази 290, задача 291 стор.53.
-
Встали всі. Урок закінчено.
-
До побачення!