Тема: Середнє арифметичне. Використання середнього арифметичного.
Мета: навчальна: ввести поняття середнього арифметичного; ознайомити учнів із поняттям середньої температури, швидкості, вартості; формувати вміння і навички розв'язувати задачі на використання середнього арифметичного;
розвивальна: розвивати логічне мислення, інтерес до навчальної дисципліни, бажання вчитися;
виховна: виховувати охайність при виконанні вправ, повагу до товаришів, толерантність.
Учні повинні знати: поняття середнього арифметичного, середнього значення величини; практичне значення вивчення теми.
Учні повинні вміти: використовувати середнє арифметичне при знаходженні середніх значень величин, а саме середньої температури, середнього бала, середньої швидкості, середньої врожайності тощо.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання:
Хід уроку
І. Організація класу
- Доброго дня, діти. Перевірте свою готовність до уроку. Посміхніться один одному. Подаруйте позитивне налаштування на роботу на уроці.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
Тема нашого сьогоднішнього уроку "Середнє арифметичне". Наше завдання з вами на уроці дізнатися:
- що таке "середнє арифметичне"
- навчити його обчислювати
- визначити де і для чого застосовується середнє арифметичне.
А також ми познайомимося з новим словом рейтинг і постараємося скласти рейтинг успішності нашого класу, виконавши практичну роботу. На уроці нам належить дізнатися багато нового, і тому девізом нашого уроку я підібрала слова великого педагога Я. А. Каменського: "Вважай нещасним той день чи ту годину, в який ти не засвоїв нічого нового, нічого не додав до своєї освіти".
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Нові знання нам буде дуже важко освоювати без уміння швидко і правильно рахувати, тому, як завжди почнемо урок з усного рахунку. Відкрийте зошити, запишіть число і тему уроку "Середнє арифметичне". Для усного рахунку у вас на партах лежать картки, результати обчислень запишіть у зошит.
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
6,7 - 2,3 |
5 - 0,04 |
3,08 + 0,2 |
1,24 + 0,06 |
36,6 : 6 |
4,5 : 5 |
Перевірка усного рахунку.
К |
Е |
П |
Л |
Е |
Р |
4,4 |
4,96 |
3,28 |
1,3 |
6,1 |
0,9 |
Це прізвище видатного астронома, фізика і математика Йоганна Кеплера. Поняття середнього арифметичного вперше з'явилося в його наукових працях, тобто вважається, що він ввів поняття середнього арифметичного.
ІV. Вивчення нового матеріалу
ЗАВДАННЯ
№1. Міша, Коля і Петя були в поході. Підійшовши до лісу, вони вирішили зробити привал. У Міши було 2 пиріжка, у Петі 4 і у Колі 6. Всі пиріжки хлопчики розділили порівну і з'їли. Скільки пиріжків з'їв кожен хлопчик?
№2.Ігорь зірвав 8 яблук, а Маша 4. Зірвані яблука діти поділили порівну. Скільки яблук дісталося кожному?
№3. У школі 4 шістьох класу. У 6 "А" 22 учні, в 6 "Б" 26 учнів, в 6 "В" 24 учні, в 6 "Г" 20 учнів. Скільки б людей було в кожному класі, якщо дітей розділити порівну? (Знайдіть середню кількість дітей в шостих класах.)
- Чи схожі рішення цих задач? Чому ми суму ділили на 3,2,4? Адже цих даних в задачі немає? Що означають ці числа? Складіть алгоритм рішення таких завдань.
Алгоритм знаходження середнього арифметичного:
1. Знайти суму всіх доданків.
2. Поділити отриману суму на кількість доданків.
Знайдіть у підручнику визначення та порівняйте з тим алгоритмом, який склали ми з вами.
- Я пропоную вам трохи відпочити, але не забувати про тему нашого уроку. Підключіть свої знання, кмітливість, кмітливість, почуття гумору і спробуйте відшукати «середнє арифметичне» не чисел, а предметів, які нас оточують. Отже, середнє арифметичне:
Велосипеда і мотоцикла. (Мопед.)
Апельсина і лимона. (Грейпфрут.)
Піаніно і баяна. (Акордеон.)
Холодильника і вентилятора. (Кондиціонер.)
Носка і панчохи. (Гольф.)
V. Закріплення вивченого матеріалу
- На сьогоднішній урок ви отримали випереджаюче практичне домашнє завдання. Вам треба було знайти суму всіх оцінок за І семестр і поділити її на кількість оцінок. Отже, що ви знаходили вдома?
- А ви чули слово «Рейтинг»? Хто може пояснити значення цього слова. (Відповіді учнів) А ось яке значення слова знайдено в Інтернеті. (Відповідає один учень)
- Незвичайне за звучанням слово рейтинг прийшло до нас з англійської мови. Буквально це слово позначає - індивідуально числовий показник оцінки спортивних досягнень шахіста або шашкістів. Для цих спортсменів створюють спеціальні класифікаційні списки, які називаються рейтинг листи. Але зі спортивної області це слово перейшло і в інші області людських знань. Словосполучення зі словом рейтинг використовується зараз у багатьох інших випадках, наприклад: політичний рейтинг, рейтинг успішності.
- Перед вами лежать аркуші, в які ми запишемо ті бали, що отримали у домашньому завданні. У кого з нас найбільший рейтинг у класі?
- І зараз ми порахуємо рейтинг успішності 5 – А (5 – Б) класу з усіх предметів за І семестр 5 класу який буде показником вашого навчання. Давайте знайдемо середнє арифметичне. Чим вище буде отримане число, тим вище буде рейтинг. (для тих, хто впорався із завданням раніше за інших, запропонувати додаткове завдання з підручника )
VI. Самостійна робота
1 варіант
1. Знайти середнє арифметичне чисел: 0,46; 0,3; 0,8.
2. Знайти середнє арифметичне чотирьох чисел, якщо їх сума дорівнює 120.
2 варіант
1. Знайти середнє арифметичне чисел: 0,52; 0,4; 0,7.
2. Знайти середнє арифметичне чотирьох чисел, якщо їх сума дорівнює 240.
Перевірка
1 варіант
1. 1,56:3=0,52.
2. 120:4=30.
2 варіант
1. 1,62:3=0,54.
2. 240:4=60.
VІI. Підсумок уроку
VІІI. Домашнє завдання
Вивчити алгоритм знаходження середнього арифметичного. Практичне додаткове завдання
Ре́йтинг —
№1. Міша, Коля і Петя були в поході. Підійшовши до лісу, вони вирішили зробити привал. У Міши було 2 пиріжка, у Петі 4 і у Колі 6. Всі пиріжки хлопчики розділили порівну і з'їли. Скільки пиріжків з'їв кожен хлопчик? |
№2.Ігорь зірвав 8 яблук, а Маша 4. Зірвані яблука діти поділили порівну. Скільки яблук дісталося кожному? |
№3. У школі 4 шістьох класу. У 6 "А" 22 учні, в 6 "Б" 26 учнів, в 6 "В" 24 учні, в 6 "Г" 20 учнів. Скільки б людей було в кожному класі, якщо дітей розділити порівну? (Знайдіть середню кількість дітей в шостих класах.) |
№1. Міша, Коля і Петя були в поході. Підійшовши до лісу, вони вирішили зробити привал. У Міши було 2 пиріжка, у Петі 4 і у Колі 6. Всі пиріжки хлопчики розділили порівну і з'їли. Скільки пиріжків з'їв кожен хлопчик? |
№2.Ігорь зірвав 8 яблук, а Маша 4. Зірвані яблука діти поділили порівну. Скільки яблук дісталося кожному? |
№3. У школі 4 шістьох класу. У 6 "А" 22 учні, в 6 "Б" 26 учнів, в 6 "В" 24 учні, в 6 "Г" 20 учнів. Скільки б людей було в кожному класі, якщо дітей розділити порівну? (Знайдіть середню кількість дітей в шостих класах.) |
№1. Міша, Коля і Петя були в поході. Підійшовши до лісу, вони вирішили зробити привал. У Міши було 2 пиріжка, у Петі 4 і у Колі 6. Всі пиріжки хлопчики розділили порівну і з'їли. Скільки пиріжків з'їв кожен хлопчик? |
№2.Ігорь зірвав 8 яблук, а Маша 4. Зірвані яблука діти поділили порівну. Скільки яблук дісталося кожному? |
№3. У школі 4 шістьох класу. У 6 "А" 22 учні, в 6 "Б" 26 учнів, в 6 "В" 24 учні, в 6 "Г" 20 учнів. Скільки б людей було в кожному класі, якщо дітей розділити порівну? (Знайдіть середню кількість дітей в шостих класах.) |
№1. Міша, Коля і Петя були в поході. Підійшовши до лісу, вони вирішили зробити привал. У Міши було 2 пиріжка, у Петі 4 і у Колі 6. Всі пиріжки хлопчики розділили порівну і з'їли. Скільки пиріжків з'їв кожен хлопчик? |
№2.Ігорь зірвав 8 яблук, а Маша 4. Зірвані яблука діти поділили порівну. Скільки яблук дісталося кожному? |
№3. У школі 4 шістьох класу. У 6 "А" 22 учні, в 6 "Б" 26 учнів, в 6 "В" 24 учні, в 6 "Г" 20 учнів. Скільки б людей було в кожному класі, якщо дітей розділити порівну? (Знайдіть середню кількість дітей в шостих класах.) |
1 варіант 1. Знайти середнє арифметичне чисел: 0,46; 0,3; 0,8. 2. Знайти середнє арифметичне чотирьох чисел, якщо їх сума дорівнює 120. 2 варіант 1. Знайти середнє арифметичне чисел: 0,52; 0,4; 0,7. 2. Знайти середнє арифметичне чотирьох чисел, якщо їх сума дорівнює 240. |
1 варіант 1. Знайти середнє арифметичне чисел: 0,46; 0,3; 0,8. 2. Знайти середнє арифметичне чотирьох чисел, якщо їх сума дорівнює 120. 2 варіант 1. Знайти середнє арифметичне чисел: 0,52; 0,4; 0,7. 2. Знайти середнє арифметичне чотирьох чисел, якщо їх сума дорівнює 240. |
1 варіант 1. Знайти середнє арифметичне чисел: 0,46; 0,3; 0,8. 2. Знайти середнє арифметичне чотирьох чисел, якщо їх сума дорівнює 120. 2 варіант 1. Знайти середнє арифметичне чисел: 0,52; 0,4; 0,7. 2. Знайти середнє арифметичне чотирьох чисел, якщо їх сума дорівнює 240. |
1 варіант 1. Знайти середнє арифметичне чисел: 0,46; 0,3; 0,8. 2. Знайти середнє арифметичне чотирьох чисел, якщо їх сума дорівнює 120. 2 варіант 1. Знайти середнє арифметичне чисел: 0,52; 0,4; 0,7. 2. Знайти середнє арифметичне чотирьох чисел, якщо їх сума дорівнює 240. |
1 варіант 1. Знайти середнє арифметичне чисел: 0,46; 0,3; 0,8. 2. Знайти середнє арифметичне чотирьох чисел, якщо їх сума дорівнює 120. 2 варіант 1. Знайти середнє арифметичне чисел: 0,52; 0,4; 0,7. 2. Знайти середнє арифметичне чотирьох чисел, якщо їх сума дорівнює 240. |
1 варіант 1. Знайти середнє арифметичне чисел: 0,46; 0,3; 0,8. 2. Знайти середнє арифметичне чотирьох чисел, якщо їх сума дорівнює 120. 2 варіант 1. Знайти середнє арифметичне чисел: 0,52; 0,4; 0,7. 2. Знайти середнє арифметичне чотирьох чисел, якщо їх сума дорівнює 240. |
1 варіант 1. Знайти середнє арифметичне чисел: 0,46; 0,3; 0,8. 2. Знайти середнє арифметичне чотирьох чисел, якщо їх сума дорівнює 120. 2 варіант 1. Знайти середнє арифметичне чисел: 0,52; 0,4; 0,7. 2. Знайти середнє арифметичне чотирьох чисел, якщо їх сума дорівнює 240. |
1 варіант 1. Знайти середнє арифметичне чисел: 0,46; 0,3; 0,8. 2. Знайти середнє арифметичне чотирьох чисел, якщо їх сума дорівнює 120. 2 варіант 1. Знайти середнє арифметичне чисел: 0,52; 0,4; 0,7. 2. Знайти середнє арифметичне чотирьох чисел, якщо їх сума дорівнює 240. |