Математика
Тема уроку: Дроби і ділення
Мета уроку:
Тип уроку: удосконалення знань, умінь, навичок.
Обладнання та наочність: підручник, наочний роздатковий матеріали.
Форма роботи: діалог, інтерактивне спілкування, практичне застосування набутих знань.
Дата проведення: 5-Б – 22.01.2015
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
№ 921. Запишіть у вигляді дробу:
З отриманих дробів випишіть:
Розв’язання:
а) – правильні дроби; б)
– неправильні дроби.
№ 926. Запишіть 1 у вигляді дробу з чисельником:
Розв’язання:
№ 928. Запишіть число 5 у вигляді дробу з знаменником:
Розв’язання:
№ 932. Порівняйте:
Розв’язання:
.
.
.
.
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
V. УДОСКОНАЛЕННЯ ЗНАНЬ
План вивчення теми
Пояснення вчителя
Ви знаєте, що одне натуральне число можна поділити націло, або з остачею. Наприклад, 30 : 6 = 5, а 30 : 7 = 4 (остача 2). Якщо частку подати у вигляді дробу, то ці рівності можна записати так: = 5 і
= 4 +
.
З першого прикладу слідує, що будь-яке натуральне число можна подати у вигляді дробу: 5 = .
Суму 4 + коротко записується 4
і читають «чотири цілі дві сьомі».
Число 4 – це число нового виду. Його називають мішаним числом. У його запису натуральне число 4 називається цілою частиною, а дріб
– дробовою частиною.
Зверніть увагу: мішане число дорівнює сумі його цілої і дробової частин; дробова частина мішаного числа завжди є правильним дробом.
Дія за допомогою якої неправильний дріб перетворюють у мішане число (або натуральне число), називається виділенням цілої частини з неправильного дробу.
Правило виділення цілої частини з неправильного дробу.
Щоб виділити цілу частину з неправильного дробу, треба:
Наприклад, .
Правило перетворення мішаного числа у неправильний дріб.
Щоб перетворити мішане число у неправильний дріб, треба:
Наприклад, .
V. УДОСКОНАЛЕННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК
1. Робота за підручником (§ 24) Ст. 206.
Усно: № 918, № 919.
№ 918. Прочитайте числа:
Назвіть: а) цілу частину мішаного числа; б) дробову частину мішаного числа.
Відповідь:
а) 6, 4, 12, 7; б);
;
;
.
№ 919. Чи може дробова частина мішаного числа дорівнювати:
Відповідь:
Письмово: № 922, 933, 943, 945, 947.
№ 922. Запишіть у вигляді мішаного числа:
Розв’язання:
№ 933. Виділіть цілу частину з неправильного дробу:
Розв’язання:
4) ; 5)
; 6)
.
№ 943. Виділіть цілу частину з неправильних дробів: Запишіть отримані числа в порядку зростання. Який із цих дробів найбільший?
Розв’язання:
1, 3, 5, 9.
Найбільший дріб – .
№ 945. Накресліть координатний промінь і позначте на ньому точки, що відповідають числам:
Відповідь: х
0
– розміщається найближче до початку координат.
№ 947. Порівняйте:
Розв’язання:
VI. ПІДСУМКИ УРОКУ
Отже, давайте повторимо основні правила, які ми вивчили сьогодні на уроці:
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1