Матеріал уроку допоможе ознайомити учнів з одиницею вимірювання маси – кілограмом, із зважуванням на терезах за допомогою гир; вправляти в додаванні і відніманні в межах 10, розв'язанні задач; розвивати логічне мислення учнів,увагу та пам'ять, вміння працювати самостійно та творчо; виховувати бажання вчитися.
МАТЕМАТИКА
1 КЛАС
Тема. Кілограм. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання в межах 10. Задачі на зменшення числа на кілька одиниць.
Мета: ознайомити учнів з одиницею вимірювання маси – кілограмом, із зважуванням на терезах за допомогою гир; вправляти в додаванні і відніманні в межах 10, розв’язанні задач; розвивати логічне мислення учнів,увагу та пам’ять, вміння працювати самостійно та творчо; виховувати бажання вчитися.
Обладнання: коробочки наповнені сіллю, ватою, крупою; гиря 1кг; предметні малюнки казкових гостей,терезів;таблиця « Одиниця вимірювання маси»; схема для усного рахунку; картки для групової роботи; сніжинки з буквами; геометричний сніговик.
Тип уроку: комбінований.
Перебіг уроку
I.Організація класу
Дзвоник весело лунав,
до уроку нас скликав.
Тож сідайте всі рівненько,
слухайте мене гарненько.
Бо урок у нас незвичний,
а казковий, математичний!
II. Мотивація навчальної діяльності
- Для чого потрібні уроки математики?
- Що ви очікуєте від уроку?
- Відгадайте,хто прийшов до нас на урок?
III. Повідомлення теми уроку
Загадка.
Прийшла до нас бабуся
у білому кожусі.
Поля причепурила,
пухнастим снігом вкрила.
Вгадайте: хто вона, бабуся чепурна?
- Вірно, це – Зима. ( Вивішую на дошку малюнок.)
- Але вона прийшла не одна. А привела із собою своїх синочків. Вони принесли вам нові знання та ще хтять дізнатися, які ви математики.
IV. Контроль, корекція та закріплення знань
Цього сина ви впізнаєте,
Коли завдання його виконаєте.
1. Математичний диктант
- Подивіться на дошку. Якщо ви правильно виконали завдання,то прочитаєте назву першого зимового сина.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Р О Д Н У Г Е П Ь М
- Молодці! Всі річки тепер в обнові,
Біле скло над бережком.
Ходить грудень по діброві,
Застеляє світ сніжком. ( Вивішую малюнок.)
2. Каліграфічна хвилинка
- А грудень хоче дізнатися,чи уважні ви? Які числа були самотніми? (2,8.10)
- Які це числа? ( Парні)
- Чим вони цікав? ( 2+8=10)
- Пропишіть їх у своїх зошитах.
3. Усний рахунок
А цей братик хоче знати,
як ви вмієте рахувати?
Ім’я його впізнаєте,
коли схему розгадаєте.
3,4,5
7,8,9
Так ≫≫ Ні
(Якщо діти називають правильну відповідь,то перегортаю сніжинку,на якій написана відповідна буква. Діти повинні прочитати слово СІЧЕНЬ.)
- Вірно, діти! Сніг січе безперестанку –
січень трудиться ізранку!
І мороз не угаває –
коле голками в лице…
Та ніхто з нас не зважає
анітрішечки на це! ( Вивішую малюнок.)
ФІЗХВИЛИНКА
Діти,ми відпочиваємо,
З сніжинками кружляємо.
Вони нас до себе позвали,
Щоб танок ми станцювали!
V. Опрацювання нового матеріалу
1. Практичне засвоєння поняття «маса», «кілограм».
- За що ви любите зиму?
Ось і зараз зима прийшла.
Чарівний мішечок свій принесла.
В ньому подарунки й нові знання!
- Дістаньте з її чарівного мішечка пакуночки. Порівняйте їх. Що ви помітили?
(Коробочки однакові за об’ємом. Але наповнені по-різному: сіллю, ватою, крупою).
- Ви відчули,що пакуночки різні. Є легші,є важчі. Тобто вони мають різну масу. ( На дошці з’являється слово МАСА).
- Масу визначають або вимірюють зважуванням.
- Щоб виміряти величину,треба знати одиницю її вимірювання. Однією з одиниць вимірювання маси є кілограм. (показую гирю в 1 кг. На дошці з’являється таблиця).
Одиниця вимірювання маси 1 кг
- Зважують кілограмами на терезах. ( Вивішую малюнки теорезів.) де ви з ними зустрічаєтесь?
2. Робота за підручником (с.74)
Попрацюємо колективно:
І уважно,і активно!
- Розгляньте малюнки першого завдання.
- Яка маса рису? Яка маса гранатів?
- В зошитах це записують так: 6 кг, 2 кг.
- Що важче: 6 кг рису чи 2 кг гранатів? На скільки?
3. Робота в зошиті з друкованою основою. (с.64,завдання 2,3)
VI. Розвиток і закріплення математичних знань
Молодці, усі завдання
Виконали без вагання.
Можемо далі вирушати
Третього сина Зими зустрічати.
1. Робота за підручником.
а) Самостійна робота
Самостійно попрацюємо,
Порахуємо, поміркуємо!
Цей синочок хоче знати,
Як вираз й число порівняти?
Знаки вірно ви поставте
Та ім’я його згадайте!
( Учні виконують завдання 2 з підручника.)
= < > < >
- Який чудовий візерунок у нас вийшов! Який знак повинен його закінчити? Складіть самостійно свою нерівність,щоб закінчити візерунок. Перегорніть сніжинки та прочитайте назву третього зимового синочка.
= < > < > =
Л Ю Т И Й
- Розумники,мої! Третій місяць зветься лютий,
А лютує він тому,
Що на світі довго бути
Не доводиться йому. (Вивішую малюнок.)
ФІЗХВИЛИНКА
Знову сніжинки до нас завітали.
У таночок всіх позвали.
Тож встаємо ми швиденько
Та танцюємо гарненько!
б) Розв’язування прикладів (завдання 3)
2. Розв’язування віршових задач
- Десять лящів зловили ми.
Ще піймалися соми!
Менше їх було на шість.
Скільки? Хто з вас відповість?(4)
Вісім нанизала вона гілки.
А в їжачка їх менше на три.
Скільки в колючого? Швидко лічи! ( 5)
На п’ять менше, ніж Микола.
А Микола взяв аж вісім.
Скільки в мене олівців?(4)
- Який вид задачі ми повторили?
- Які ви ще знаєте види задач?
3. Робота в групах. Творча робота над задачею.
- Зараз наш клас поділиться на 4 групи.
I група «Зима» - Скласти і розв’язати задачу на знаходження остачі, використовуючи одиницю вимірювання маси.
II група «Грудень» - Скласти і розв’язати задачу на зменшення числа на кілька одиниць, використовуючи одиницю вимірювання маси.
III група «Січень» - Скласти і розв’язати задачу на різницеве порівняння,використовуючи одиницю вимірювання маси.
IV група «Лютий» - Скласти і розв’язати задачу на знаходження суми, використовуючи одиницю вимірювання маси.
4. Геометричний матеріал.
- Зима з синочками запросили до нас у гості свого родича. Вгадайте,хто це?
Надворі мороз тріщить,
він із віником стоїть.
У блискучій білій шубі,
З моркви – ніс, з калини – губи.
А як сонце припече,-
Кине віник і втече.( Сніговик)
Цей сніговик для нас незвичний.
Діти,він - геометричний.
Подивіться уважненько,
Порахуйте фігури швиденько!
- Назвіть геометричну фігуру та її кількість.
VI. Підсумок уроку
Зробимо останній крок:
Підсумок уроку.
- Чи сподобався вам урок?
- Які ознаки зимових місяців ви запам’тали?
- Що нового дізналися на уроці?
- Що таке кілограм?
- Що таке терези?Навіщо потрібні гирі?
- Як ви гадаєте, що важче: 1 кг пуху чи 1 кг металу?
- Що було важчим для вас?
Ось закінчився наш урок:
Нехай знання ідуть вам впрок.
Дуже гарно працювали,
Нові знання здобували.
Сказала Зима та її місяці,
Що в нашому класі усі молодці!