Тема. Обрядові символи сивої давнини. Веснянки. Слухання: веснянки та гаївки у виконанні фольклорних колективів. Виконання караоке пісні «Вийди, вийди, Іванку»
Мета: ознайомити і розширити уявлення про музичну культуру слов’янських народів, на прикладах музичних творів виявити взаємозв’язок виникнення та побутування
українського фольклору з фольклором інших слов’янських народів; розвивати навички слухання музичних творів, образні уявлення, вміння дати характеристику твору за музичними ознаками, вокально-хорові навички, уміння емоційно виражати характер музичного твору, навички порівняльного аналізу музичних творів, музично-творчі здібності; виховувати інтерес до музичного мистецтва , слов’янських народів, культуру сприймання музичних творів, найкращі людські якості, повагу, взаєморозуміння, тактовність, вихованість тощо.
Тип уроку: комбінований
Перебіг уроку
В нашому житті все взаємопов’язано. Ми живемо за певними правилами, традиціями, нормами. Всі ми є сусідами, друзями, родиною, колективом тощо. Таке світоукладення «живе» і в музиці.
Тема сьогоднішнього уроку « Веснянки».
Здавна в Україні побутує фольклорно-пісенний цикл , тісно пов’язаний з календарем сільськогосподарських робіт і родинним побутом селян.
З давніх-давен дійшла до нас традиція зустрічі весни нашими предками слов’янами. Весну закликали піснями- веснянками. У різних місцевостях України їх називали гаївками, маївками, гагілками.
У кожному селі до зустрічі весни готувалися з особливою ретельністю. Хлопці виготовляли зиму-опудало із соломи, вдягали його у старе лахміття і вкопували його посеред левади. Сюди ж сходилися і дівчата у вишитих блузках і з віночками на голові. Хлопці спалювали солом’яну ляльку, а попіл розсіювали довкола. Це означало, що весна остаточно переборола зиму.
- Пригадайте, як називаються пісні, що пов’язані з чудовим святом запрошенням весни? (веснянки)
Веснянки – народні календарно-обрядові пісні, які виконують для зустрічі весни.
Багато років тому російський композитор Петро Чайковський гостював в українському місті Тростянці (Сумської області). Тут він із захопленням слухав народні пісні, серед яких була і веснянка «Вийди, вийди, Іванку», яку співали дівчата.
Ця пісня настільки сподобалась П. Чайковському, що пізніше він включив її до свого Першого концерту для фортепіано з оркестром. Сьогодні цей концерт виконують багато піаністів усього світу.
- Пригадайте, що означає слово «концерт».
Концерт – це великий музичний твір для одного або кількох інструментів і оркестру.
- Який характер веснянки?
- Які особливості її виконання?
- Як звучала веснянка в інструментальному виконанні?
- Чи змінився характер звучання пісні?
- Як вона звучить у партії фортепіано? А в симфонічному оркестрі?
Саме в заключній частині( фіналі) Першого концерту для фортепіано тз оркестром і прозвучала мелодія української веснянки « Вийди , вийди, Іванку» . В інструментальному викладі вона поступово перетворюється з ліричної на стрімку танцювальну завдяки зміні темпу, ритму, динаміки та появи гострих акцентів. Світле, яскраве й радісне звучання створює атмосферу народного свята.
Так українська народна пісня знайшла друге життя у творі російського композитора і звучить нині не лише в Україні, а й в усьому світі, тому що енемає жодного справжнього піаніста , який би не виконував Першого концерту Чайковського. Перший концерт Чайковського- шедевр світової музики і окраса репертуару кращих піаністів світу. Українські мелодії, які звучать в ньому ,ніби отримали друге життя, їх тепер знають в усьому світі.
Розучування та виконання караоке пісні «Вийди, вийди, Іванку»
В музичному мистецтві різних народів можна знайти спільні й відмінні ознаки. Український фольклор має єдину основу з фольклором інших слов’янських народів.