Тести від «На Урок»: Організація дистанційної роботи під час карантину

Конспект уроку з музичного мистецтва для 4 класу на тему "Обрядові символи сивої давнини. Веснянки. Слухання: веснянки та гаївки у виконанні фольклорних колективів"

Про матеріал
Конспект уроку з музичного мистецтва для 4 класу на тему "Обрядові символи сивої давнини. Веснянки. Слухання: веснянки та гаївки у виконанні фольклорних колективів"
Перегляд файлу

Тема. Обрядові символи сивої давнини. Веснянки. Слухання: веснянки та гаївки у виконанні фольклорних колективів. Виконання караоке пісні «Вийди, вийди, Іванку»

Мета: ознайомити і розширити уявлення про музичну культуру слов’янських народів, на прикладах музичних творів виявити взаємозв’язок виникнення та побутування

 українського фольклору з фольклором інших  слов’янських народів; розвивати навички слухання музичних творів,  образні уявлення,  вміння дати  характеристику твору за музичними ознаками, вокально-хорові навички, уміння емоційно виражати характер музичного твору, навички порівняльного аналізу музичних творів, музично-творчі здібності; виховувати інтерес до музичного мистецтва , слов’янських народів,   культуру сприймання  музичних  творів, найкращі людські якості, повагу, взаєморозуміння, тактовність, вихованість тощо.

 

Тип уроку: комбінований

 

Перебіг уроку

 1. Організаційний момент
  1.        Привітання
 2. Мотивація навчальної діяльності

В нашому житті все взаємопов’язано. Ми живемо за певними правилами, традиціями, нормами. Всі ми є сусідами, друзями, родиною, колективом тощо. Таке світоукладення «живе» і в музиці.

 

 1. Повідомлення теми і мети уроку

 

Тема сьогоднішнього уроку « Веснянки».

 

 1.        Розповідь вчителя

 

Здавна в Україні побутує фольклорно-пісенний цикл , тісно пов’язаний з календарем сільськогосподарських робіт і родинним побутом селян.

 

З давніх-давен  дійшла до нас традиція зустрічі весни нашими предками словянами. Весну закликали піснями- веснянками. У різних місцевостях України їх називали гаївками, маївками, гагілками.

 

У кожному селі до зустрічі весни готувалися з особливою ретельністю. Хлопці виготовляли зиму-опудало із соломи, вдягали його у старе лахміття і вкопували його посеред левади. Сюди ж сходилися і дівчата у вишитих блузках і з віночками на голові. Хлопці спалювали солом’яну ляльку, а попіл розсіювали довкола. Це означало, що весна остаточно переборола зиму.

 

- Пригадайте, як називаються пісні, що пов’язані з чудовим святом запрошенням весни? (веснянки)

 

Веснянки – народні календарно-обрядові пісні, які виконують для зустрічі весни.

 

Багато років тому російський композитор Петро Чайковський гостював в українському місті Тростянці (Сумської області). Тут він із захопленням слухав народні пісні, серед яких була і веснянка «Вийди, вийди, Іванку», яку співали дівчата.

Ця пісня настільки сподобалась П. Чайковському, що пізніше він включив її до свого Першого концерту для фортепіано з оркестром. Сьогодні цей концерт виконують багато піаністів усього світу.

  

   - Пригадайте, що означає слово «концерт».

 

Концерт – це великий музичний твір для одного або кількох інструментів і оркестру.

 

 1. Слухання музики

 

 • Гаївка у виконанні фольклорних колективів

 

 • Веснянка «Вийди, вийди, Іванку»;

                                      - Який  характер веснянки?

                                       - Які особливості її виконання?

 • Петро Чайковський, Перший концерт для фортепіано з оркестром (фінал);

 

- Як звучала веснянка в інструментальному виконанні?

           - Чи змінився характер звучання пісні?

 - Як вона звучить у партії фортепіано? А в симфонічному оркестрі?  

 

Саме в заключній частині( фіналі) Першого концерту для фортепіано тз оркестром і прозвучала мелодія української веснянки « Вийди , вийди, Іванку» . В інструментальному викладі вона поступово перетворюється з ліричної на стрімку танцювальну завдяки зміні темпу, ритму, динаміки та появи гострих акцентів. Світле, яскраве й радісне звучання створює атмосферу народного свята.

Так українська народна пісня знайшла друге життя у творі російського композитора і звучить нині не лише в Україні, а й в усьому світі, тому що енемає жодного справжнього піаніста , який би не виконував Першого концерту Чайковського. Перший концерт Чайковського- шедевр світової музики і окраса репертуару кращих піаністів світу. Українські мелодії, які звучать в ньому ,ніби отримали друге життя, їх тепер знають в усьому світі. 

                                       

 

 

 1. Вокально-хорова робота

 

Розучування та виконання караоке пісні «Вийди, вийди, Іванку»

 

 1. Узагальнення та закріплення знань

 

 • Про музику яких слов’янських народів йшлося на уроці?
 • Які музичні твори ми слухали на уроці?
 • Що таке концерт?

 

 1. Підсумок уроку

В музичному мистецтві різних народів можна знайти спільні й відмінні ознаки. Український фольклор має єдину основу з фольклором інших слов’янських народів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
15 жовтня 2019
Переглядів
272
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку